24.12.2014, 00:01 274

ANADİL TÜRKÇE’YE SAYGI

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ve dışarısında nerede buunursanız bulunun size yöneltilen soru:
-Nerelisiniz? olmaktadır. Bizler de “Türküm” diye cevap vermekteyiz. Türk olduğumuzu bildiğimize göre;
-Nereden geldim?
-Şimdi neredeyim?
-Yarın nerelerde olacağım, sorularına cevap vermek zorundayız. Ana dilimiz olan Türkçe’ye de sahip çıkmak bize ve bizden sonrakilere düşen bir ulusal görevdir.
Türkçe, Türk kökenli olanların ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yasal ana dilidir. Her ana dil gibi saygıya layıktır. İletişim kaynağımızdır. Geleceğimizin teminatıdır. Türkçe elden giderse, bir gün de ulusal olma niteliklerini yitirebiliriz.
Türkiye Cumhuriyeti, kendinden önceki Türk devletini ortadan kaldırmak isteyenlere karşı Misakı Milli ruhuyla bir Kurtuluş Savaşı vererek kurulmuştur. Bir cemaat kuruluşu değil, bir ulusal kurtuluştur. Akıl, bilim, mantığın temsilcisi olan çağdaşlık yolunu tutmuştur. Ama geçmişindeki her şeyi bilir ve onları eleştirir de yine de sahip çıkar.
Osmanlı İmparatorluğu’nu kuranlar bizim atalarımızdır Yüzyıllarca imparatorluğu yaşatabilmişlerdir. O dönemde Farsça ile Arapça’nın etkisinde kalarak Türkçeyi de ekleyerek Osmanlıcayı yaşatabilmiştir. Ama tabandaki sade vatandaş Türkçesine sahip çıkmıştır. Resmi işlerinde Osmanlıca kurallarına anlasa da anlamasa da saygıyla uymaya çalışmıştır.
Zaman, çağdaşlaşma yolunu seçince, Türkçesini de zenginleştirebilmiştir. Bu arada Osmanlıca yazılan eserlerden yararlanmak isteyenlere de üniversite düzeyinde Osmanlıcayı da öğretebilmektedir.
Osmanlıcayı zorunlu ders durumuna sokarsak, Osmanlıcayı öğrenebilmek için Arapça harf alfabesini öğrenmemiz gerekir. Oysa Arapça alfabesi en zor öğrenilebilen bir alfabedir bir(*). Bir de Türkiye Cumhuriyetinin 91 yılda kazandığı gelişmekte olan ülkeler düzeyinden geri kalmış ülkeler düzeyine neden olabilir iki!
Bu iki durumu göz önünde bulundurmak bizlere, sizlere, onlara düşen görevdir. Bu ülkede biz-siz-onlar idye bir ayrım yoktur. Bütünlük, beraberlik vardır. Bunu da yaşatmak aklımızın temiz yanlarını birlikte kullanmamıza bağlıdır. Çünkü, bir toplumda resmi dil aşındırılırsa, Ortadoğuda bizi yok etmek isteyenlere fırsat vermiş oluruz. Buna da, bu topraklar üzerinde bu bayrak altında yaşayanlar izin vermezler üç!
*Osmanlıcada;
-Şibini müranip – Mütayüzatla sözcükleri vardır. 1998’de benim İzmir, Karataş Ortaokulu birinci sınıftaki 45 öğrenciden biri bu iki sözcüğü doğru söyleyememişti. Bu iki sözcük geometride geçer.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@