15.11.2016, 00:05 378

AMERİKA’NIN YENİ BAŞKANI TRUMP ve YAKINDOĞU- TÜRKİYE

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çok uzun bir süreden beri Amerika’yı ve tüm dünyayı meşgul eden Amerika Başkanlık seçimi neticelendi. Dünya’daki genel kanı Clinton’un seçileceği yönünde iken Trump büyük bir sürpriz ile kazandı. Propaganda döneminde yabancı düşmanlığı yapan, müslümanları ve azınlıkları dışlayan Trump Amerikayı kalkındıracağını ve “Amerikan Rüyası”nı dirilteceğini söyleyerek seçimlerden başarıyla çıktı. Seçimlerin bu şekilde neticelenmesinde 16 yıl süren Clinton ve Obama’nın başkanlık dönemlerinden, Amerikan halkının ve bilhassa orta sınıfın memnun kalmamasının etken olduğunu düşünüyorum. 
Seçimden önce Türkiye’de  yapılan bir ankette ise Trump yüzde 65 Clinton ise yüzde 35 almıştı. Demek ki halkımızın çoğunluğu Trump’a oy veren Amerikalılar gibi düşünmüş. Bu hususun nedeni politikacılar tarafından incelenmelidir.
Bu seçim neden dünyayı bu kadar ilgilendirdi sorusuna verilecek cevap Amerika’nın dünya politikasını yönlendiren tek ülke olmasıdır. 1989 yılında Rusya’nın dünya siyasetindeki ağırlığını kayıp etmesiyle Amerika her şeye karışan ve yön veren ülkedir. Kısaca dünya 1989 yılından beri tek kutuplu olmuştur. ABD iç politikaları sadece ABD vatandaşlarını, geçici işçileri, göçmen ve mültecileri ilgilendirirken, dış politika tercihlerinin bütün dünyayı etkileyen sonuçlar doğuracağı bilinmektedir. Irak’a girdiği 1990’lardan beri Ortadoğu’da savaşan güç olan askeri gücüyle var olan ABD’nin Trump’la birlikte başlayacak yeni dönemde, uygulanacak dış politika tüm dünyayı ve bizi de yakinen ilgilendiren Ortadoğu’yu etkileyecektir. Bundan da öte ABD’nin yeni dönemdeki Rusya ve Çin politikaları ülkemiz için de önemli sonuçlar doğurabilecektir. 
Trump’ın seçimlerden önce dış politika ile ortaya koyduğu görüşlerin ne kadarını uygulayabileceği ABD geleneksel dış politikasına karşı takınacağı tavrına bağlıdır. Seçim kampanyasında Türkiye’ye karşı olumsuz bir beyanda bulunmamış olması, iki ülke arasında PKK/PYD ve FETÖ olayları nedeniyle gerilmiş olan ilişkilerin daha ölçülü olarak yürüyeceğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir.
ABD’nin Ortadoğu’da savaşa taraf olmasından rahatsızlığını ortaya koyan Trump sahada Rusya ile ilişkilerinin geliştirilmesinin önemini vurgulamıştı. Savaşın sona erdirilmesi için Trump’ın DEAŞ’ın yenilmesi ve Suriye’den atılması konusunda kimlerle nasıl bir işbirliği yapacağı ülkemizi de çok ilgilendirmektedir. Türkiye’yi ilgilendiren diğer bir konu da Amerika’nın PYD yaklaşımının nasıl olacağı ve değişip değişmeyeceği hususudur. Trump bölgede İran’ın etkinlik kazanmasından ve var olmasından rahatsızlığını ifade ederek İran’la başa çıkmanın yollarını bildiğini dile getirmiştir.
Seçimler esnasında yaptığı konuşmalarda Trump’ın FETÖ’nun Clinton’ın seçim kampanyasına destek vermesini eleştirmesi ve darbe konusunda Türk halkının mücadelesini övmesi konuyu takip ettiğini göstermektedir.Seçimlerde Mısır’da Sisi rejimini öven Filistinli çocukların adını terörle anan Trump’ın göreve başladıktan sonra bu konularda tutumunun ne olacağı, Türkiye-ABD ilişkilerini de etkileyecektir.
Ocak ayında hükümeti kuracak olan Trump’ın seçim propagandası boyunca savunduğu görüşlerinin ne kadarını uygulayabileceğini, ne kadarının ise ABD geleneksel dış politikası gerçekleri karşısında vazgeçilebilir olduğunu kabul edeceğini zaman gösterecektir.
Avrupa, Rusya ve Ortadoğu’da nasıl bir politika izleyeceği merak konusu olan Trump tarafından uygulanacak politikalar ülkemizin geleceği üzerinde etkili olacaktır.
İstanbul, 13 Kasım 2016
Kaynak:
-Yücel Oğurlu, “ ABD’de Trump’lı dönem ne anlama geliyor”, Turkıshny, 11.11.2016
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@