23.08.2010, 00:00 166

AMERİKA IRAK’TAN ÇEKİLİYOR!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Başkan Bush döneminde Irak'ı işgal eden ABD birlikleri, Baskan Obama'nın seçimlerde verdiği sözü yerine getirmesi nedeniyle son muharip kuvvetleri bu hafta içinde Kuveyt üzerinden Irak'ı terk etti.

Bu arada Blackwater isimli güvenlik şirketinin para ile tutulan  6-7 bin elemanı doğan boşluğu doldurmak üzere Irak'a geldi.

Bu demek değil ki Irak'ta hiç ABD kuvveti kalmadı. Geriye 50 bin asker bıraktılar. Bu askerlerin Irak güvenlik güçlerini eğittikten sonra 2011 yılı içinde Irak'tan çekilmesi bekleniyor.

*     *     *

Sizlerin de bildiğiniz gibi Bağdat dışında bugün Irak üçe bölünmüş durumda, Güney'de Şii Araplar, ortada Sünni Araplar ve kuzeyde Kürtler yapılandılar ve idareyi ele aldılar.

Amerika muharip güçlerinin terk ettiği Irak'a baktığımızda;

- Seçimler yapılmış olmasına rağmen hükümet kurulamadığını, eski hükümetin görevini sürdürdüğünü,

- Kerkük konusunun çözülmediğini

- Irak petrollerinin paylaşımı konusunun halledilmediğini, görmekteyiz.

Ayrıca daha nice sorunların varlığı dikkati çekmektedir.

*     *     *

Bu çekilme sonucunda Irak'ta beklenmeyen bir çok olaylar gelişebilecektir.

Bana göre bu sorunlar yumağı içinde ülkemizi en yakından ilgilendiren konuların başında Irak'ın bütünlüğünün korunması gelmektedir.

Bunu takiben ülkemiz açısından en önemli konu Türkmen (Türk) kenti olan ve ABD işgalinden sonra nüfus yapısı Kürtler lehine bozulan Kerkük'ün statüsünün ne olacağıdır.

Kuzeydeki Kürt Bölgesi'nin sınırlarımızın hemen ötesinde olduğu ve PKK'nın burada yuvalandığı göz önüne alındığında yarın burada neler olabileceği ve gelişmelerin nasıl olacağı ülkemiz açısından hayati önem taşımaktadır.

*     *     *

Başta Kerkük'ün statüsünün ne olacağı konusu da dahil bir çok konunun Araplar ile Kürtler arasında  çatışma yaratacağı düşüncesi halkim olmuştur.

Bunu engelliyebilmek için Irak Kürdistan bölgesine,

- ABD'nin kuvvet konuşlandırması,

- Uluslararası barış gücü yerleştirilmesi düşünüldüğü ifade edilmektedir.

 Hatta Türkiye'nin bu bölgenin korunması ve yaşatılmasında önemli görevler üstlenmesinin ABD tarafından istendiği diplomatik çevrelerde söylenmektedir.

*     *     *

Temennim odur ki, bu olaylar ülkemizin varlığını, bütünlüğünü ve sınırlarını etkilemesin.

Ayrıca, Irak'ta oluşacak ve gelişecek çözümlerde sayıları 3 milyona yaklaşan Türkmenlerin hakları korunsun ve bilhassa Kerkük'ün statüsü belirlenirken bu hakikat göz ardı edilmesin.

Bodrum-Dörttepe, 21 Ağustos 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@