16.02.2016, 01:14 737

AMERİKA'DAKİ AHISKA TÜRKLERİ BAYIR BUCAK TÜRKLERİNİ UNUTMADI !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Osmanlı toprağı olan Ahıska'nın 1829 Edirne Antlaşması'yla sınırın diğer tarafında, Rusya'da kalmasıyla Ahıska Türklerinin bitmeyen çilesi başlamış. 1944 yılında sınırda tehdit oluşturdukları ve Almanlarla işbirliği yapacakları gerekçesiyle Orta Asya'ya sürgün edilen Ahıskalılar, 1989 yılına kadar Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan'da yaşamışlardır. Fergana Vadisi'nde 1989 yılında çıkan olaylar yüzünden ikinci defa sürgüne mahkûm olan Ahıskalı Türkler yeniden Rusya ve Orta Asya'nın farklı ülkelerine dağılmışlardır. 
2004 yılında Rusya'nın Krasnador bölgesinde ayrımcılık ve insanlık dışı yaşam koşulları nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri 12 binden fazla Ahıskalıyı mülteci statüsünde ABD'ye kabul etmiştir. Şu anda ABD'nin 30 farklı şehrinde 15 bin Ahıskalı Türk Amerikan vatandaşı olarak yaşamaktadır. 
Amerika'ya göç eden Ahıska Türkleri'nin kalbi her zaman Anavatan kabul ettikleri Türkiye için atıyor. İşte bu nedenle Suriye'de Hatay'a yakın Bayır Bucak'ta mukim Rusların bombardımanı ve Esat güçlerinin yoğun ateşi karşısında büyük zorluklar yaşayan Türkmenlere yardım kampanyası başlatmışlar.
Baba tarafından Ahıska Türkü olarak ben bu girişimden büyük gurur duydum. Vatanlarını ve Türklüklerini unutmayan ve aşağıdaki duyuru ile yardım kampanyası başlatan Amerika'da yaşayan Ahıska Türklerine kalbi teşekkürlerimi yolluyorum. 
*


*
ANADOLU AJANSI’NIN HABERİ 
Anadolu Ajansı, bu kampanyayı haber olarak kamuoyuna duyurdu. 
“Amerika Ahıska Türkleri Konseyi, zor durumdaki Bayırbucak Türkmenlerine yönelik ABD genelinde yardım kampanyası düzenledi.” ifadesinin kullanıldığı haberde, kampanyanın 15 Şubat’ta başlayacağı ve bir ay süreceği belirtildikten sonra, Konsey Başkanı Aydın Mamedov’un, “Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadıklarını kanayan vicdanlarımızda hissediyoruz” ifadesi aktarıldı.
Merkezi Atlanta olarak belirlenen kampanya kapsamında her eyalette bir kişi görevlendirildi. Komite’nin başına da Ramin Kamalov getirildi. 

Kampanya hakkında Anadolu Ajansı'na bilgi veren Kamalov, kıyafetten para yardımına kadar her türlü desteği kapsayan kampanyanın resmen başlamadan beklenenin üzerinde ilgi gördüğünü söyledi.
Toplanan yardımları en kısa sürede Bayırbucak Türkmenlerine ulaştıracaklarının altını çizen Kamalov, "Kardeşlerimizin aç susuz ölmelerine vicdanımız müsaade etmiyor. Rahat uyuyamıyoruz, yaşadıkları acıyı derinden hisseden Ahıska Türkleri olarak Bayırbucak Türkmenlerine yardım etmek için elimizden geleni yapacağız" dedi.

İstanbul, 15 Şubat 2016
Turkish.com<[email protected]>
Betül Balbay, ''Ahıskalı Türkler vatansız kalmaya mahkûm mu?'', Zaman, 1Haziran 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@