11.06.2016, 00:10 290

AMELİYATHANE

Sungur T. SABUNCUOĞLU

Sungur T. SABUNCUOĞLU

Sevgili dünürümüz Emel Hanım ameliyatta idi.
Ameliyathanenin girişinin hemen yanında bir bekleme salonu vardı. Ooo... Ne güzel düzenlenmiş bir sistem! Hayran oldum doğrusu... Sinemadaki gibi sıralanmış sandalyalarda oturan hasta sahipleri, karşılarındaki duvara tesbit edilmiş bir ekrandan, hastalarının durumunu öğrenebiliyordu... Ekranda, ameliyattaki hastaların isimleri peşpeşe akıyor, isim karşısında da; “ameliyat devam ediyor”, “yoğun bakımda”, “odasına sevk edildi” gibi kısa bilgiler yazılıydı.
Ne kadar güzel... Daha geçen yıl burada aynı salon vardı ama bu ekran yoktu... Ve biz, hasta sahipleri, salonda oturmayıp ameliyathanenin kapısına yığılır, hasta taşıyan hademelerden hastamızın durumunu öğrenmek için çırpınırdık; küçük rüşvetler vererek...
Bu medeni sistemden duyduğumuz memnuniyetle, salonda sandalyamıza oturmuş, uzunca bir süredir, karşımızdaki ekranda bilgi akışını izliyorduk. Ama o ne?.. Saatlar geçmiş, ekranda akan isimler ve karşılarındaki bilgiler hiç değişmiyordu. Hastamız için “ameliyat devam ediyor” notu durmadan tekrarlanıyordu. Aman Allahım, ameliyat bu kadar uzun sürmemeliydi... Acaba bilgi hanesine “morga gönderildi” yazamadıkları için mi, “ameliyatta” notu tekrarlanıp duruyordu?
Telaşla ve güçlükle bir görevli bulduk ve sorduk bu durumu... Hastamızın ameliyatı 1 saat önce bitmiş ve odasına gönderilmiş. Peki, ekranda bu bilgiyi neden göremedik?.
Cevap: “Ekranın görevlisi, saat 17’de paydos etti...
30 Ekim 2010

*

TELEFONDAKİ ADAM
Akşam saatlarıydı... Telefonum çaldı.
-Murat bey siz misiniz?
Kaba şiveli bir adamdı. 3-4 günden beri bir kadın da sık sık Mustafa beyi aramıştı, telefonumda. Ben gayet yumuşak sesle cevap verdim.
-Ben Mustafa değilim ve burada bu isimde kimse yok. Adam, karısına seslendi, duyuyorum. “Hatice, burda Mustafa yok diyo bu adam”.
Sonra bana:
-Beyim ne olur yardımcı olun. İşsizim, Mustafa bey bu numarayı verdi. Evindeki boya işini yaptıracaktı bana...
-Arkadaşım, 3-4 günden beri beni arayan Hatice hanıma da hep aynı cevabı verdim ki...
Bu cümlemi bitiremedim. Adam hışımla bana bağırdı.
-Sen benim karımın ismini nerden biliyorsun?!
8 Mayıs 2010

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
kapalı
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@