18.06.2013, 00:00 159

AMASYA VE SAMSUN’DA TARİHİMİZİN İZLERİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Yeğenlerimin kızlarının düğünleri nedeniyle Haziran ayı başında Amasya ve Çorum’da bulundum. Amasya’da eşimle üç gün kaldık ve şehrin pek çok yerini gezdik. Daha sonra otobüs ile Samsun’a gittik ve orada da üç gün geçirdik. Bu sürede Samsun’un önemli yerlerini ziyaret ettik.

*  *  *

Bu iki şehirde de tarihimizin izlerinin bariz etkisini tespit ettik. Amasya şehzadeler kenti olarak bizi çok etkilerken, Samsun istiklal mücadelemizin başlatıldığı kent olarak bizi o günlere götürdü.

Samsun’da dolaşırken şehrin hemen her bölgesinde Atatürk ve silah arkadaşlarının heykellerini gördük ve panolara yazılmış sözlerini izledik.

Siz de, bizim gibi 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’da başlattığı kurtuluş mücadelesinin adımlarını izlemek istiyorsanız, Gazi Müzesi’ni gezerek o günlere ait belge, fotoğraflar yanında Atatürk ve arkadaşlarının balmumu heykellerini görebilirsiniz. Samsun’un simgesi haline gelmiş olan Atatürk’ün at üzerindeki heykeli ve içinde bulunduğu park ile deniz kıyısında Atatürk ve silah arkadaşlarının Bandırma Vapuru’ndan Samsun’a çıkışlarını tasvir eden heykel gurubunu görmenizi öneririm. Ayrıca, Atatürk ve arkadaşlarını İstanbul’dan Samsun’a getiren Bandırma Vapuru’nun modelini şehir merkezinden üç kilometre mesafede deniz kenarındaki yerinde gezebilirsiniz.

Samsun’da bulunduğumuz süre içinde uzun yıllardan beri tanıdığımız ve burada yaşayan dostlarımız bizi hiç yalnız bırakmadılar. Kendileri ile birlikte Bafra’ya, Kızılırmak Deltası Kuş Gözlem Merkezi’ne ve 1200 metre yükseklikte bulunan yaylaya çıktık.

*  *  *

Samsun’daki son günümüzde Ahıska’dan buraya muhacir olarak gelen büyükannem ve büyükbabamın oturdukları Hançerli mahallesi yakınındaki mezarlığı ziyaret ettik.

*  *  *

Çorum’da bulunduğum süre içinde sayın Valimiz Sabri Başköy ve sayın Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü’yü ziyaret ederek, şehrimizin gelişmesi ile ilgili düşüncelerimi kendileri ile paylaştım.

*  *  *

Çorum’daki düğünden sonra İstanbul’a döndük. Daha sonra Ilısu Barajı Bilim Komitesi üyesi olarak Batman, Diyarbakır ve Ankara’da yürütülen çalışmalara katıldım.

*  *  *

14 Haziran akşamı eşimle birlikte tatilimi geçirmek üzere Antalya’ya geldim. Antalya’dan sizleri tatil havasında selamlıyorum.

Antalya, 16 Haziran 2013

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@