10.03.2011, 00:00 151

“AMASYA HAVAALANINA ÇORUM ADI NEDEN BİRLİKTE VERİLMEDİ ?” DİYE BAKANA SORDUM !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

19 Şubat 2011 tarihinde Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'nın tertiplediği akşam yemeğine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konuşmacı olarak katıldı.''Bilgi Teknolojileri ve İletişim Sektörü'' başlıklı bir sunum yapan Yıldırım, Türkiye'nin dünyanın 16'ncı, Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisine sahip olduğunu belirterek, Türkiye'de ulaşım ve iletişime yapılan yatırımın 92 milyar TL'yi aştığını belirtti. Bakan Yıldırım, bilgi ve iletişim sektöründeki gelişimin 80'li yıllarda hız kazandığını, 90'lı yılların başında bu ilerlemenin baş döndürücü bir şekilde devam ettiğini belirtti ve internetin kullanımını kıyılarımıza yaymaya çalışıyoruz dedi. Yüksek hızlı tren konusunda da Türkiye'nin önemli bir gelişme kaydettiğini vurguladı.

Geniş kapsamlı konuşmasında Bakanlığının ilgi alanında bulunan haberleşme, karayolları, demiryolları ve havayolları konularında iktidara geldikleri durumu ortaya koyarak, yaptıklarını çok geniş bir şekilde anlattı. Hakikaten yaptıklarının çok kapsamlı olduğunu ve taktir edilmesi gerektiğini belirtmeyi isterim.

Çok uzun ve teferruatlı olan konuşmasında, ben daha çok Çorum'u ilgilendiren demiryolu ve havayolu konularını ilgi ile takip ettim.

*     *     *

Demiryolu ile ilgili olarak Bakan Yıldırım, Yüksek hızlı tren ağı oluşturmada Avrupa'da 6'ncı, dünyada 8'inci sırada olduğumuzu, demiryollarında en büyük hizmetlerinin yerli demiryolu sanayiini kurmaları olduğunu, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nin Eskişehir-İstanbul kesiminin de 2013 yılında hizmete gireceğini, Ankara-Konya hattının gelecek ay test sürüşlerinin başlayacağını, Bakü-Kars-Tiflis Demiryolu Projesi'nin 2012 yılında tamamlanmasının planlandığını,Yozgat-Sivas hattının inşa halinde olduğunu ve Ankara-Kayseri Hızlı Tren Projesi'nin hazırlandığını söyledi.

Ulaştırma Bakanı,''Hızlı tren projelerinin toplam yatırım bedeli 18 milyar TL. Hızlı tren hatları tamamlandığında bu demiryollarında yılda 40 milyon yolcu taşınacak ve 2,3 milyar TL gelir elde edilecek'' diye konuştu.Yıldırım''TCDD'nin hedeflediğimiz projeleri gerçekleştirmek için yatırımımız 2023'e kadar 60,8 milyar doları bulacak. 2023-2030

yılları arasında da 72,6 milyar dolar yatırım yaptığımızda demiryollarında yolcu pazar payını yüzde 2'den yüzde 10'a çıkarmış olacağız. Böylece karayolu ağırlıklı yolcu taşımacılığımız demiryoluna kaymış olacak'' dedi.

Havacılık ile ilgili olarak sivil havacılık sektörüne ilişkin çalışmalara da değinen Bakan Yıldırım, Zafer Bölgesel Havaalanının (Kütahya-Uşak-Afyon'a hitap ediyor) yapımına bir ay içerisinde başlanacağını duyurdu. Çukurova Havaalanı ile Ordu ve Giresun arasına yapılacak OR-Gİ Havaalanının inşaatına gelecek yıl başlanacağını söyleyen Yıldırım, Diyarbakır Havaalanına da sivil bir terminal inşa edileceğini, böylece askeri-sivil kullanımlarından kaynaklanan sorunların ortadan kalkacağını ifade etti. Hakkari Yüksekova'ya yapılacak havaalanının 2012 yılında tamamlanmasının planlandığını dile getiren Yıldırım, havacılıkta güvenliğin sağlanması için yapımı devam eden SMART Projesi'nin gelecek yıl mart ayında devreye gireceğini bildirdi.Yıldırım, iktidarları döneminde Türkiye sivil havacılık sektörünün cirosunun 2,2 milyar dolardan, 12 milyar dolara çıktığını da sözlerine ekledi.

*     *     *

Toplantıya geçikerek gelen Bakana fazla soru sorma imkanını bulamadık.Toplantının bitiminde giderayak ben yanına yaklaştım ve ''  AMASYA HAVAALANINA ÇORUM ADI NEDEN BİRLİKTE VERİLMEDİ?” diye sordum Ve bu durumu hemşehrilerimin halen içlerine sindiremediklerini belirttim. Bir çok yeni planlanan havaalanlarına müşterek isimler verilirken neden bu hakkın Çorumlulardan esirgendiğini merak ettiğimi ve şehrimizi olumsuz etkileyen birçok neden yanında , Hitit uygarlığının merkezi olan  Çorum'a ulaşmak istiyenlerin internette Çorum'a hava ulaşımı olduğunu tespit edemediklerini söyledim. Bu arada Çorum'u Ankara'ya bağlıyacak tren hattı hakkında da bilgi istedim. Sayın Bakan tren ile ilgili soruma hızlı trenlerle ilgili planlama çalışmalarının yürütüldüğünü ve bu kapsamda Çorum'un durumunun da ele alınacağını söyledi. Havaalanı ile ilgili sorumu cevapsız bırakan Bakanın yerine Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk bana “Biz, şu anda Çorum'u havaalanına bağlayan yolu kısaltacak inşaatı yapıyoruz.” dedi

*     *     *

Biz Çorumlular tren hattını istediğimizi nasıl sık sık dile getiriyorsak, Amasya Havaalanı diye bilinen bu alanın ismini, yeni yapılan alanlara çifte isim verildiğini de ortaya koyarak,  “Amasya-Çorum Havaalanı” olarak değiştirmek için didinmeliyiz, gayret etmeliyiz ve sesimizi Ankara’ya duyurmalıyız.

İstanbul, 9 Mart 2011
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@