10.04.2019, 00:21 117

ALTYAPI DURUMU VE PROJE ÖNERİLERİM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum Merkez Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ı tekrar tebrik ediyorum.

Çorum denince nüfusu 270 bine yaklaşan şehrin Merkez Belediyesi akla gelmektedir. Şehrimiz, Hükümetin seçimlerden sonra karara bağlamayı kararlaştırdığı Bütünşehir(Büyükşehir) teklifine göre nüfusu 400 binin üzerinde olduğundan, öngörülen 30 şehir arasında 10. sırada yer almaktadır.

İşte o zaman Çorum Merkez Belediyesi bugün İstanbul, Ankara, Ordu, Muğla, Erzurum Büyükşehir belediyelerinde olduğu gibi tüm il hudutları içinde yer alan belediyelerin üstünde görev üstlenecek ve tüm sorunları çözecektir. Bu nedenle Merkez Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşkın’a büyük görevler düşmektedir. Yapacağı planlama ve atacağı adımlarla Çorum’u bu tarihi geçişe hazırlayacaktır.

* * *

KENTSEL ALTYAPI

Bilimsel çalışma konularımın içinde yer alan su temini, içme sularının uzaklaştırılması ve suların arıtılması konularını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde üstlenen İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) çalışmalarının içinde bulundum ve zaman zaman da katkıda bulundum. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir kuruluşu olarak İSTAÇ (İstanbul Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme Sanayi ve Ticaret A.Ş.) , kurulduğu 1994 yılından itibaren İstanbul’da sürdürülebilir katı atık yönetimini ve uygulamalarını yakinen takip ediyorum.

* * *

Tüm bu alt yapı konularında Çorum Merkez Belediyesi’nin durumu diğer komşu illerle mukayese edildiğinde çok ileri seviyededir.

İÇME SUYU

Takip edebildiğim kadar Çorum’un içme suyu ihtiyacı mevcut kaynaklardan kolaylıkla karşılanabilmektedir. Bilhassa bu senenin yağışlı bir sene olması nedeniyle bir sıkıntı yaşanmayacağını tahmin ediyorum. Gelecek yıllarda yaşanabilecek bir kuraklığa karşı Koçhisar Barajı’ndan 52 kilometrelik bir iletim hattı ile su getirilmesinin projelendirilmiş olması önemli bir adımdır. Bilhassa Cumhurbaşkanımızın Çorum ziyaretlerinde bu hattın ihalesinin yapılacağı sözünü vermesi ve Devlet Su İşleri’nin (DSİ) bu işi yeniden ihale çıkarmaya hazırlanması Çorum için sevindiricidir.

İÇME SUYU ARITIRIMI

İçme suyu arıtma tesislerinin durumunu yakinen takip edemedim. 1994 yılında Prof.Dr. Arif Ersoy Çorum Belediye Başkanı seçildiğinde kendisinin daveti üzerine Çorum’un sorunlarını belirlemeye ve altyapı tesislerini incelemeye geldiğimde Hastahane’nin üzerindeki tepede yer alan arıtma tesisini incelemiştim. Daha sonra Organize Sanayi Bölgesi yakınında da bir içme suyu arıtma tesisi yapıldığını Çorum basınından okumuştum. Basında yer alan haberlere göre de içme suyu arıtımı konusunda bir sorun olmadığını düşünüyorum.

KANALİZASYON SİSTEMİ

Şehrimizin ayrık sistem olarak inşa edilen kanalizasyon şebekesinin pis su borularının büyük bir kısmının döşendiğini düşünüyorum. Buna karşılık yağmur suyu şebekesinin tamamlandığını tahmin etmiyorum. Bu konuya özel önem verilmeli ve şebekenin tamamlanmasına gayret edilmelidir. İklim değişikliği nedeniyle son yıllarda yağan yağmurların şiddeti oldukça ortalamanın üzerindedir. Bu nedenle yağan yağmurun bir taşkına sebebiyet vermeden uzaklaştırılması sağlanmalıdır. Bu ise mevcut derelerin kesitlerinin küçültmeden korunmasına ve dere yataklarına kaçak yapıların yapılmamasına bağlıdır.

ATIKSU ARITMA

Avam projesini bakanlığım döneminde İller Bankasına yaptırdığım biyolojik atıksu tesisi hatırladığıma göre 1996 yılında rahmetli Başbakan Prof Dr. Necmettin Erbakan tarafından açılmıştı. Bugüne kadar şehrimize ve Organize Sanayi Bölgesi’ne hizmet veren bu tesis iki kademeli bir tesistir. Bünyesinde mekanik (iri askıda, çökebilen ve yüzen maddeler giderilmektedir) ve biyolojik (çözünmüş ve yarı çözünmüş maddelerin- karbon giderimi) arıtma kademelerini ihtiva etmektedir. Bu tesislerde Azot ve Fosfor giderimi çok düşük seviyede sağlanabilmektedir. Azot ve fosfor gibi nutrient (besin) giderimi ileri arıtma ile sağlanabilmektedir. Doğal olarak yüzeysel sularda çok az bulunan azot ve fosfor ileri arıtma sistemi bulunmayan atıksu arıtma tesisi deşarjı ile kirlenir ve arıtılmadan nehire verilen azot ve fosfor burada ötrofikasyona (aşırı beslenme) sebep olur ve alg büyümesi hızla artar. Bu durumda suda oksijen azalır ve su kaynağının başta tarım olmak üzere çeşitli gayelerle kullanım potansiyeli azalır.

Çorum Belediyesi de, Belediye Atıksu Arıtma Tesisi deşarjı ile de Derinçay’ın kirlendiğini tespit ederek tesisi ileri arıtma kısmını da ihtiva edecek şekilde yeniden projelendirmiş ve yapımının gerçekleşmesi için Çorum Katı Atık Tesisi yapımında olduğu gibi IPA ( AB Katılım öncesi Mali Yardım Programı) desteğini alabilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurmuştur. Bu projenin IPA programına alınabilmesi için yeni seçilen Belediye Başkanımızla birlikte milletvekillerimiz ve Valimiz, Ankara’da etkin girişimlerde bulunmalıdırlar. Bilindiği gibi Derinçay’ın ne kadar kirli olduğu basında yer almaktadır. Derinçay, Cemilbey Suyu ile birleşerek Çorum Suyu olarak Yeşilırmağa karışmaktadır.

KATI ATIK

Çorum Merkezi’nin katı atıkları, uzun yıllar şehre 13 km uzaklıkta olan ve Celilkırı olarak isimlendirilen bölgede düzensiz (vahşi ) depolanmıştır.

2005 yılında hazırlanan ‘’AB ile Uyumlu Entegre Atık Yönetimi Planına’’ göre Çorum şehri 2 bölgeye ayrılmıştır.

Bu bölgeler şunlardır; I. Bölge ( Çorum Merkez ve 6 ilçe),2. Bölge (7 ilçe ). Bu master plana göre kurulması istenen Çorum Belediyesi ve diğer 6 belediye bir araya gelmiş ve Çorum Belediyesi’nin yürütücülüğünde istenen Belediyeler Birliğini kurmuştur.

IPA desteğini sağlayan Birlik, 2006’da katı atık avam projesini hazırlatmıştır. Katı atık bertaraf tesisinin hazırlanan uygulama projesi esas alınarak 2013 yılında ihalesi yapılmıştır. Bu ihale rekabet oluşmadığı için AB delegasyonunca onanmamıştır. İhale dosyaları tamamlanarak 2015 yılında tekrar ihale edilmiştir. Düzenli depolama olarak inşa edilen bu tesis 2018 yılında hizmete girmiştir. Bu tesiste gelen çöpler ayrıştırılarak değerli olan maddeler temin edilmekte, bu ayrıştırmadan geçen organik madde ihtiva eden atıklardan kompost (bir nevi gübre) üretilmekte ve burada oluşan çok tehlikeli sızıntı suyu da arıtılmaktadır. Açılan tesis Çorum’un 11 yıllık ihtiyacını karşılayacak kapasitededir. Buranın çabuk dolmaması Belediye’nin çöp toplama konusuna vereceği öneme ve halkımızın kaynağında (evler ve iş yerlerinde) ayrı toplamasına bağlıdır. Ülkemizde de bir aksiyon olarak başlatılan “Sıfır Atık” girişiminin şehrimizde etkin olması sağlanmalı ve bu konuda halkımız bilinçlendirilmelidir. Bu alanın dolmasından sonra tesiste ayrılan yeni yerde 14 yıl daha depolama sağlayacak bir tesis inşa edilecektir.

Sayın Başkan,

Yukarıda açıkladığım hususların bilginiz dahilinde olduğuna inanıyorum. Ama yine de açıkladığım konuları öğreten bir öğretim üyesi olarak sizin dikkatinize ve hemşehrilerimin bilgisine sunmayı istedim.

Yazımın başlığında belirttiğim gibi 8.3.2019 ve 25.3. 2019 tarihinde Çorum Haber gazetesindeki köşemde “Çorum Belediye Başkan ve Meclis üyeleri adaylarına proje önerilerim” başlıklı iki yazı yazmıştım.

Bu yazılarımda yer alan başlıkları bir defa daha bilginize sunmak istiyorum:

- Çevre Yolu

- Fidanlık

- Millet Parkı

- Çorum Tiyatrosu

- Terkedilmiş Sulama Kanalları

- Dış Çorumlular

- Velipaşa Oteli ve Hanı

- Güpür Hamamı

- Karakol Binası

- Çorum Kalesi

- Çorum için yeni bir tarihi bölge

Yeni başladığınız görevinizde size başarılar diliyorum. Çorum’da unutulmayacak izler bırakmanızı da temenni ediyorum.

İstanbul, 9 Nisan 2019

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:22
Güneş 07:50
Öğle 12:57
İkindi 15:30
Akşam 17:54
Yatsı 19:16

Gelişmelerden Haberdar Olun

@