19.02.2014, 21:35 423

ALNI AÇIK OLMAK

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Tüm insanlar, ilkel topluluk dönemlerini yaşadıktan sonra ileri toplumun getirdiği nimetlere sahip çıkmışlar, gelecek kuşakları da yetiştirmek için geceli-gündüzlü çalışmışlardır. Geçmişlerinde:
-Utanılacak bir olay, davranış içerisinde yer almamayı amaç edinmişlerdir. Temiz karakterli olup, helalinden kazanıp yemeyi bildikleri gibi, kimseyi aldatmamışlar, kimseyi incitmemişler, ailelerinin utanmasına olanak vermemişlerdir. Bunu da insanoğlu için en büyük mutluluk olarak bireylere özenle öğretme gayreti içinde olmuşlardır. “Alnı açık olmak” deyimine sahip çıkmışlardır.
“Alnı açık olmak” deyiminin öyküsünü de şöyle dile getirmişlerdir:
Çok eski zamanlarda suçluların alınlarına, verilen cezaya uygun olarak kızgın demirle damga vurulurmuş. Bu yöntem onların topluluk içerisinde tanınmalarını sağlarmış. Şimdiki gibi adli kayıtlar gelinceye dek bu yöntem yaşatılmıştır.
Alnından damgalanan suçlu insanlar, bu damgalarını halktan saklamak için;
-Alınlarını göstermeyecek şekilde başları eğik dolaşırlarmış.
-Başlarına geçirdikleri külahlarıyla alınlarını kapamaya çalışırlarmış. Bu yöntem eskilerde kalmış ama bugün alnı açık olmak deyimi yaşatılmaktadır. Bugün alnı açık olan kişi:
-Kimsenin hakkını yemez, devletin kesesine el atmaz.
-Bireylerin hakkını savunur, hak yiyenleri nefretle karşılar.
-Ülkesinin yararını, kendi yararından üstün tutar.
-Toplum huzurunda mal varlığını korkmadan açıklar.
-Hediye, behiye, sünneti seniye, bahşiş, el kiri denilen şeylere alet olmaz, toplumun içerisinde örnek insan olarak anılır. İşte bunun adı “kişilik”tir!
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@