11.08.2011, 00:00 175

ALMANYA'YA GÖÇÜN 50.YILI VE ÇORUM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Son haftalarda basında bu konuda çok sayıda haberlere rastladım.

Almanya'ya göçün başladığı 60'lı yıllarda orada tahsil yaptığım için, ben de birebir bu olayın içinde yaşadım. Bu nedenle konu ile ilgili haberlere büyük ilgi gösteriyorum.

50 yıl önce ellerinde tahta bavulları ile Almanya'ya gelen birinci kuşak büyük sıkıntılar çekti. Onların hangi zorlukları yaşadıklarını yakinen izledim. Heim ismi verilen yurtlarda kaldılar. Para biriktirmeyi istediklerinden ve bilmeden domuz eti yiyebilecekleri korkusu ile yemeklerini kendileri pişirdiler. Bir kelime Almanca bilmeyen bu kuşağın yaşamı, genelde iş ile yurtları arasında geçti. Pek Almanların arasına giremediler.

Başlangıçta hep Türkiye'ye dönmeyi isteyen bu kuşak, zaman içinde ailelerini yanlarına getirmeye başladı. Orada doğan ve büyüyen ikinci kuşak Türkiye'ye dönmeyi istemedi. Evlatlarından ve torunlarından kopmak istemeyen birinci kuşak ne Türkiye'den ne de Almanya'dan vazgeçebildi. Bugün birçoğu 70 yaş üstünde olan bu kuşağın yaşayanları yılın yarısını Türkiye'de geçiriyor.

Yıllar hızlı geçti... Şimdi Almanya'da üçüncü kuşak Türkler etkin. Dedeleri Almanlar tarafından misafir işçi (gastarbeiter) olarak çağırılırken bunların bir kısmı Türk kökenli Alman oldular. Alman vatandaşlığına geçmeyenler de sahip oldukları hudutsuz oturma müsaadeleri ile ticaret de dahil her türlü hakka sahipler.

Bugün Almanya'da 70 bin civarında Türk işletmesi bulunuyor.330 bin kişiye istihdam sağlayan bu işyerlerinin toplam cirosu 33 milyar Avro civarında.

* * *

Bugün Avrupa'da yaşayan 5 milyon 200 bin Türk'ün 3 milyonu Almanya'da yaşıyor. Bunlar arasında 150 bin Çorumlu'nun bulunduğu tahmin ediliyor.

İlk kuşak Çorumlular olarak, Vahit Terlemez, Hikmet Burhan, Osman Alparslan, Celal Gebeş, Celal Tahtalı gibi isimleri sayabilirim. Bu köşemde yazdığım yazılarda Vahit ve Hikmet'ten zaman zaman bahsetmiştim.

Gurbette yaşayan hemşehrilerimiz Çorum'u hiçbir zaman unutmadılar.Bulundukları yerlerde bir araya geldiler. Dernekler kurdular.Çorum'a yatırım yapmak için girişimlerde bulundular. Ama nedense şehrimiz yetkilileri ve insanları kendilerine fazla destek olmadı veya olamadı.

Yalnız ziyaret gayesi ile yurt dışında yaşayan Çorumlulara giden ilk idarecimiz Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü oldu. Avusturalya'daki Çorumlular arasında bir hafta geçirdi. Bu ziyaretin meyveleri neler oldu bilemiyorum.

Bildiğim birşey varsa, o da gurbetteki hemşehrilerimizle kurulacak sıcak ilişkiler hem şehrimizin gelişmesine katkı sağlayacak olması hem de onların şehrimize olan bağlarının ve ilgilerinin canlı kalmasını temin edeceğidir.

Her zaman yazdığım gibi şehrimizde bir '' Dış Çorumlular Bağlantı Ofisi'' kurulmalıdır. Sayısız yazılarıma rağmen neden bu konuda bir adım atılmadığını pek anlıyamıyorum.

* * *

Hürriyet gazetesi  göçün 50. yılı nedeniyle bugün Almanya'da söz sahibi olan,ünlü yönetmenler,yazarlar,oyuncular, sporcular, bilim insanları ve siyasetciler arasından 50 kişiyi belirlemiş.

Bunlar arasında bir Çorumlu da yer alıyor.Kim olduğunu  anlamak için Hürriyet gazetesi'ni birlikte okuyalım:

'' İsmail Çoban (66) Heykeltraş

1945 Çorum doğumlu. 1969 yılında Federal Almanya'ya göçtü.Serbest ressam ve heykeltraş olarak çalıştı.Eserleri Almanya,Avusturya,ABD,Arjantin,Brezilya,İsviçre,Fransa ve İtalya gibi birçok ülkenin devlet müzesinde ve sayısız özel kolleksiyonda yer alıyor.

Almanya'da en çok sevilen 40 sanatçı arasında 9. sırada''

* * *

Bu yazımla, göçün 50. yılında, ne Almanya'da Alman, ne de Türkiye'de Türk olarak görülmeyen ve hep yabancı gibi yaşayan ve yabancı muamelesi gören bu insanları sizlere hatırlatmaya çalıştım.

Onlar bizim parçalarımız.Onları sevmeliyiz ve kucaklamalıyız.

Bodrum-Dörttepe,

10 Ağustos 2011

Zeynep Bilgehan,'' Almanya'ya göçeli yarım asır oldu'' Hürriyet Pazar,31.7.2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@