23.09.2013, 00:00 112

ALMANYA’DA FEDERAL MECLİS SEÇİMLERİ YAPILIYOR

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Uzun bir tatil döneminden sonra tekrar İstanbul'a dönmüş bulunuorum. Tatilde iken yazmayı istediğim ve ele almayı düşündüğüm bazı konularda ve güncel konularla ilgili yazılarımı sizlere sunmaya devam edeceğim.

*      *      *

Yurt dışında yaşayan Türklerin yoğun olarak yaşadıkları Almanya'daki seçimler Türkiye'yi yakinen ilgilendirmektedir. Uzun yıllar bu ülkede yaşadığım için ben de bu seçimleri ilgi ile takip ediyorum.

Sizler bu yazımı okurken 22 Eylül'de 16 eyalette yapılan seçim sonuçları kesin olarak belli olmuş olacak. Seçimlerden önce yazdığım bu yazıda genel bir değerlendirme yapacağım. Ve bu yazımda Bodrum'da tatilde iken bir Alman televizyon kanalından izlediğim Başbakan Merkel ile ana muhalafet lideri Peer Steinbrück'ün gazetecilerle yaptığı bir tartışma programından izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım.

*      *      *

Televizyon tartışması 90 dakika sürdü. 2005 yılından Almanya'yı beri Hristiyan Demokratik Birlik(CDU) partisine mensup Merkel ile   CDU ile Sosyal Demokrat(SPD) parti arasında koalisyon hükümetinin 2005-2009 yıllarında Maliye Bakanlığını yapan Steinbrück arasında yapılan seviyeli tartışmayı gıpta ile izledim. Sorulara sakin bir şekilde cevap veren her iki konuşmacıda birbirlerine hakaret etmeden konuştular. Ülke  ve dünya sorunlarını nasıl çözeceklerini anlattılar. Mensup oldukları partilerden birisi Hristiyan Demokrat parti olmasına rağmen konuşmalarında herhangi bir dini konu üzerinde durulmadı ve tartışılmadı, Merkel, daha çok ekonomik konular ve Almanya'nın kazandığı ekonomik ivme üzerinde dururken, Steinbrück daha çok sosyal devlet ve azgelirli insanların durumuna getireceği çözümleri anlattı. Merkel tek başına iktidar olmak istediğini ve bu mümkün olmadığı takdirde Liberal Demokrat(FDP) parti ile mevcut koalisyonu sürdürmek istediğini ifade etti buna karşılık Steinbrück ise Sol Parti ile kesin işbirliği yapmayacağını belirtti. Sol Parti daha çok eski Doğu Alman seçmenlerden oy almaktadır. Tartışma sonunda gülerek birbirlerini tebrik ettiler, başarı dilediler ve tokalaştılar. Yapılan tüm anketlerde her ne kadar Merkel oldukça önde gözükmesine rağmen bu tartışma sonunda izleyicilerin yaptığı değerlendirmede Steinbrück % 44, Merkel ise % 43 aldı.

*      *      *

Almanya'daki bu seçime şu anda Federal Meclis'de mevcut 6 parti yanında 28 parti daha girecek. Şu andaki mevcut hükümet, Hristiyan Demokratik Birlik(CDU) ve yalnız Bavyera eyaletinde seçimlere giren kardeş parti Hristiyan Sosyal Birlik(CDU) ile Liberal Demokrat(FDP) partileri tarafından kurulmuş bulunmaktadır. Mecliste temsil edilen diğer partiler Sosyal Demokrat(SPD), Yeşiller ve Sol Parti'dir.

Almanya'da yapılacak seçimde 61 milyon seçmen oy kullanacak olup bunların arasında 800 bin civarında Türk kökenli seçmen bulunmaktadır.  598 milletvekilinin seçileceği Federal Meclis'e girmek isteyen 4bin 531 milletvekili adayı yarışacaktır. Bu adaylar arasında 66 Türk aday da bulunmaktadır. Seçimlerde bütün partiler Türk kökenli seçmenlerin oylarını almaya çalışmaktadır. Bu nedenle Almanya'daki beş büyük parti de Türk kökenli kişileri aday olarak gösterdiler. Bu seçimde ne kadar çok  Türk kökenli Meclis'e girerse Almanya'daki Türk toplumunun geleceğinin  daha iyi olacağı şüphesizdir.

*      *      *

Almanya'daki seçimlerin nasıl sonuçlanabileceği hakkında bilgisayardan indirdiğim, Almanya'da 15 farklı kuruluş tarafından yapılan anket değerlendirmesini sizlerle paylaşmayı istiyorum;

Hristiyan Demokratik Birlik(CDU) / Hristiyan Sosyal Birlik(CDU)  % 39- % 40

Sosyal Demokrat(SPD)  % 25- % 28

Yeşiller  % 9- % 11

Sol Parti % 8- % 10

Liberal Demokrat(FDP) % 5-% 6

*      *      *

Hürriyet gazetesinde yer alan bir değerlendirmeye göre;'' Sosyal Demokrat Parti'nin sandıktan ikinci parti olarak çıkması bekleniyor. Ancak hiçbir parti tek başına iktidar olacak oy oranını yakalıyamıyor. Kritik soru ise Merkel'in şimdiki ortağı olan Liberallerin yüzde 5'lik barajı geçip geçemeyeceği,iktidar için gerekli desteği bulup bulamayacakları. Bu durumda Merkel, koalisyon ortaklarının oylarının düşük çıkması durumununda ilk döneminde olduğu gibi SPD ile büyük koalisyon kurmak zorunda  kalabilir.''

*      *      *

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği için çok önemli olan Almanya seçimlerini ve neticelerini ülkemiz çıkarlarına faydalı olacak şekilde neticelenmesini temenni etmekteyim.

İstanbul, 21 Eylül 2013

Ali Varlı(Berlin),'' Türkiye'den 66 aday var'', Hürriyet, 21. 9. 2013

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@