26.09.2013, 00:00 157

ALMANYA SEÇİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE PARTİ LİDERLERİNİN TUTUMU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Almanya'da yapılan genel seçimlerde  Başbakan Angela Merkel'in Hristiyan Birlik Partisi'nin (CDU) zaferiyle sonuçlandı. Seçimlerde dört parti Meclis'e girebildi.

 

Bunlar;

CDU/CSU   Yüzde 41.5     milletvekili sayısı: 311

SPD                  ''      27.7              ''            ''      192

Sol Parti           ''      8.6                ''            ''       64

Yeşiller             ''      8.4                ''            ''       63

 

Yüzde 5 barajını geçemedikleri için Meclise giremeyen partilerden koalisyon ortağı Liberal Demokrat Parti(FDP)  yüzde 4.8 oy aldı. Ayrıca yeni kurulan Alternatif Parti yüzde 4.6 ve geçen sene kurulan Pirat(korsan) Partisi yüzde 2.5 aldı. Bu parti kurulduğu günleri takiben Berlin Eyalet Parlamentosu'na girmişti.

Seçimle ilgi olarak yapılan değerlendirmelerde Merkel'in karizmasıyla CDU'nun oylarını artırdığı,Hür Demokrat Parti'nin (FDP) Meclis'e girmek için yüzde 5'lik barajı aşamamasının şaşırtıcı olmadığını, FDP'nin 2010'nun sonundan bu yana yüzde 5'lik seviyede bulunduğu ve seçmenlerin FDP tarafından hayal kırıklığına uğratıldıklarını düşündüklerini ve oy kullanırken buna dikkat ettiklerini bildirildi. Ayrıca CDU'nun seçmen potansiyelini değerlendiren en iyi parti olduğunu vurgulayarak, rakibi SPD'nin adaylar ve içerik olarak daha farklı bir siyaset uygulamış olması halinde oyların yüzde 35'ine ulaşma imkanı bulabileceği belirtildi ve SPD'nin doğru bir seçim stratejisi uyguladığını ancak başbakan adayının yanlış kişi olduğuna dikkat çekildi.

Uzmanlar bu genel seçimlere seçmenlerin katılım oranının yüzde 71,5 olmasına rağmen 17 milyon seçmenin seçimlere katılmadığına dikkati çekerek, bu kitlenin siyasete ilgisi olmasına karşın siyasi partilerin politikalarından memnun olmadıkları için oy kullanmadıklarını belirtiyorlar.

BU seçimlerde muhtelif partilerden Türk kökenli 11 milletvekili Meclise girdi. Her ne kadar bu milletvekilleri Alman vatandaşı olsalar da doğdukları ülkenin haklarını korumada hassas olacaklardır diye düşünüyorum.

*     *     *

Seçimler sonucunda Meclise giremeyen partilerin liderlerinin hepsi başarısızlıkları nedeniyle görevlerinden istifa etmişlerdir. Partisnin Meclise girmesine rağmen oy kaybettiği için Yeşiller Partisinin 4 Başkanı birden istifa etmişlerdir.Batı demokrasilewrinde başarısız olanlar istifa müessesini hep işletmektedirler.

*     *     *

Beş milletvekili daha alabilmiş olsa idi CSU tek başına hükümet kurabilecekti. Bu durumda Almanya'da sık rastlanıldığı gibi yeni bir koalisyon hükümeti kurulacak.

CDU, Sol Parti ile koalisyon kurmayacağını seçimlerden önce açıkladığı için Sosyal Demokrat Parti(SPD) ve Yeşiller Patrisi'nden birisi ile koalisyon yapacaktır. 

Hükümet kurmak için 2 formül bulunmaktadır.:

a) CDU liderliğinde Büyük koalisyon (CDU+SPD): Bu formülle iki partinin ortaklık yapmaları, en uygun görülenidir. Ama iki tarafta isteksizdir.

b) CDU liderliğinde  Yeşiller (CDU+Yeşiller) Koalisyonu: İlk denenecek ortaklık türünün bu olacağı söylenebilir.

*     *     *

Basında belirtildiği gibi Merkel'in lideri olduğu CDU, artık eski CDU değil. Merkel, SPD'nin kira artışını durdurma,asgari ücret, Yeşillerin nükleer enerjiye veda politikalarını da alarak CDU'yu merkezin soluna , modern liberal muhafazakar bir çizgiye taşımıştır.

Bana göre Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği çok önemlidir. Belki de Türkiye'nin üyeliğine karşı olan Merkel'in tek başına iktidar olmaması Türkiye'nin lehine olmuştur.Geçmiş hükümetlerde SPD ve Yeşiller genelde Türkiyenin üyeliğini desteklemişlerdir.

İstanbul,25 Eylül 2013

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@