21.02.2017, 00:05 305

ALMANYA CUMHURBAŞKANLIĞINA SESSİZ VE GÜRÜLTÜSÜZ BİR ŞEKİLDE STEİNMEİER SEÇİLDİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Almanya'da 16. dönem Cumhurbaşkanlığı seçiminde, eski Dışişleri Bakanı Sosyal Demokrat Partili Frank-Walter Steinmeier ülkenin 12. Cumhurbaşkanı seçildi. Bu seçimlerde Alman Hükümetini oluşturan koalisyonun büyük partisi Hıristiyan Demokrat Parti, oyları ile Frank-Walter Steinmeier’I destekledi. Bu iki partinin oluşturduğu hükümet Başbakan Angela Merkel tarafından yönetilmekte olup Frank-Walter Steinmeier uzun yıllardan beri bu hükümetin Dışişleri Bakanı idi.

Almanya'da cumhurbaşkanını belirleyen Federal Meclis’in (Bundestag) 630 milletvekilinin yanı sıra eyalet meclislerinin belirlediği aynı sayıda delegeden oluşan Federal Seçiciler Kurulu (Bundesversammlung) tarafından Berlin'deki Reichstag (meclis) binasında yapılan seçimde Steinmeier, ilk turda bin 239 geçerli oyun 931'ini alarak 5 yıllık süre için Almanya'nın yeni cumhurbaşkanı oldu.

Bin 253 delegenin katıldığı ve 14 oyun geçersiz sayıldığı oylamada, Sol Parti adayı Christoph Butterwegge 128, aşırı sağcı popülist Almanya için Alternativ (AfD) partisinin adayı Alfred Glaser 42, Hür seçmenlerin adayı Alexander Hold 25 ve Korsanlar Partisi'nin adayı Engelbert Sonneberg de 10 oy aldı, 103 delege çekimser oy kullandı.

*        *        *

Steinmeier’i ilk kutlayan 19 Mart'ta görevi devralacağı Cumhurbaşkanı Joachim Gauck oldu. Hıristiyan Demokrat partili Başbakan Merkel, SPD kökenli Steinmeier’in “ Mükemmel bir cumhurbaşkanı olacağını” söyledi.

Steinmeier’in cumhurbaşkanı seçilmesi Almanya basınında da yorumlar aldı. Bunlardan ikisini sizlerle paylaşmayı istiyorum.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, cumhurbaşkanlığı makamının yetkilerini ve önemini irdeliyor. Yorum şöyle:

“Cumhurbaşkanlığı makamı anayasada somut bir biçimde dile getirilen bir dizi yetkiye sahip. Sadece Başbakanı önermekle kalmıyor, Federal Bakanları, asker ve memurları belirleyip, görevden alma yetkisine sahip. Cumhurbaşkanı devletler hukuku alanında Almanya’yı temsil ediyor. Belirli koşullar altında Federal Meclis’i fesh etme yetkisine ve yasalara uygun biçimde Federal Meclis tarafından reddedilen bir yasa tasarısı hakkında yasama tıkanıklığını ilan etme yetkisine sahip. Cumhurbaşkanı anayasanın bağımsız, özgür koruyucusudur. Sadece belirli koşullarda görevinden alınabilir. Bu da anayasayı ya da başka bir ceza yasasını kasıtlı olarak ihlal etmesiyle gündeme gelebilir.”

Düsseldorf’da yayımlanan Rheinische Post ise konuyla ilgili yorumunda şu görüşleri dile getiriyor:

“Steinmeier Bellevue Sarayı’na yerleşeceği için sevinilebilir. Zira kendisi Dışişleri Bakanı olduğu dönemde yaptığı gibi Almanya’yı sadece dünyada onurlu iyi bir şekilde temsil etmekle kalmayacak ek olarak kamuoyundaki tartışmalarda kutuplaşma ve polemiklere karşı diyalog ve farklılıkları uzlaştırma konusundaki tutkusu ile tam bir panzehir sunacaktır. Uluslararası alanda tecrübeli bir politikacı olarak cumhurbaşkanlığı makamında Almanya’nın dünya üzerindeki sorumluluklarını yeniden tanımlayabilir. Uluslararası bir cumhurbaşkanı olabilir.”

*        *        *

Steinmeier ,Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nin Detmold kentinin bin nüfuslu Brakelsiek köyünde doğmuş olup, annesi, İkinci Dünya Savaşı  sonunda bugün Polonya’da olan Wroclow (Breslau) kentinden ailesi ile birlikte kaçmış, marangoz olan babası ise çiftçi bir aileden gelmektedir. Köyünün ilk lise öğrencisi olan Steinmeier, Giessen Üniversitesi’nde hukuk okumuş, doktora tezini evsiz barksızlar üzerine yapmıştır.

Kendisinin politikaya girişinde uzun yıllar Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanlığı da yapan Şansölye Gerhard Schröder’in önemli etkisi olmuştur. 1991-1999 yılları arasında bu Eyalette önemli görevler üstlenmiştir. Referander olarak başladığı görevini Başbakanlık Müsteşarı olarak tamamlamıştır.

Gerhard Schröder’le birlikte Berlin’e geçen Steinmeier, 1999-2005 yılları arasında Şansölye(Başbakan) özel kalem şefliği(müdürlüğü) görevini üstlenmiştir. 14 yıl boyunca Schröder’in danışmanlığını yapmış ve yanında yer almıştır.

12. Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olacak Alman siyasetçi Angela Merkel’in büyük koalisyonunda 22 Kasım 2005- 28 Ekim 2009 tarihleri arasında Almanya Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. 2009 seçimlerinde başbakan adayı olan Steinmeier yüzde 23 oy alarak seçimleri kaybetti. Buna rağmen siyaset meydanını terk etmedi. 2007 yılının ilk yarısında Avrupa Birliği Konsey Başkanlığı yaptı. 17 Aralık 2013 tarihi itibariyle yeniden Dışişleri Bakanı oldu ve 27 Ocak 2017 tarihine kadar bu görevde kaldı.

*        *        *

Steinmeier, Türkiye’nin bölgedeki gücünün bilincinde olan bugüne kadar Türkiye’nin kararlı savunucularından birisidir. Kendisi Türkiye’yle AB arasında üyelik müzakerelerinin başlatılmasında önemli rol oynamıştır. 

Almanya’da cumhurbaşkanlığı seçimleri hiçbir zaman sorun olmamıştır. Almanya genellikle koalisyonlarla idare edildiği için büyük partiden başkanı Başbakan(şansölye) olarak belirlenirken diğer partinin adayı cumhurbaşkanı seçilmektedir. Bu nedenle bu seçim de sessiz ve gürültüsüz  bir  şekilde neticelendirilmiştir.

İstanbul,19 Şubat 2017

Kaynaklar

- Anadolu Ajansı 12.2.2017

-TurkıshNy, 12.2.2017

- Celal Özcan,”Türkiye dostu Cumhurbaşkanı”, Hürriyet, 13 Şubat 2017

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@