Tutluca’da Dut Baba Festivali

Çorum’un Alaca İlçesi’ne bağlı Tutluca Köyü’nde bu yıl yedincisi düzenlenen “Dut Baba Festivali” bayramın ikinci günü gerçekleştirildi.

Tutluca’da Dut Baba Festivali

Çorum’un Alaca İlçesi’ne bağlı Tutluca Köyü’nde bu yıl yedincisi düzenlenen “Dut Baba Festivali” bayramın ikinci günü gerçekleştirildi.

13 Eylül 2017 Çarşamba 23:48
Tutluca’da Dut Baba Festivali

Tutluca Köyü Derneği ve muhtarlığı tarafından organize edilen festivalde, Türk Halk Müziği’nin güçlü isimleri Güler Duman ve Mustafa Özarslan’ın yanısıra Grup Çığ ve Selin Ateş de sahne aldı.

Hacı Bektaşi Veli Kültür Vakfı semah ekibinin de semah döndüğü festivalin sunuculuğunu ise Radyo Gün Programcısı Yağız Kamsız yaptı. Alkman İnşaat sahibi Özkan Aygün’ün ana sponsoru olurken festivalin medya sponsoru da Kanal 101 ve Radyo Gün üstlendi.

Saygı duruşu istiklal marşının okunmasıyla başlayan Şenliğe CHP Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Tufan Köse, CHP il Başkan Yardımcısı Kenan Özcan, İl Genel Meclis Üyesi Yıldız Bek, CHP Alaca İlçe Başkanı İsmail Çimen, CHP Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Hasan Bulut Kanal 101 Genel Koordinatörü ve Radyo Gün Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Atak ve binlerce kişi katıldı.

Şenlikte açılış konuşmaları bölümünde laikliğin önemine değinen CHP Çorum Milletvekili Köse laikliğin olmadığı yerde demokrasinin, özgürlük ve can güvenliğinin olamayacağını ifade etti.

Çorumluların 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı’nı kutlayarak başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere şehitleri anan Milletvekili Köse, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nün kutlandığı şu günlerde 1.5 milyarlık Müslüman coğrafyasının kan, gözyaşı içinde olduğunu dile getirdi.

Tufan Köse, “Küçücük bir Anadolu coğrafyasında bir bahar şenliğini yaşayabiliyorsak, kör-topal gibi olsa da demokrasiyi yaşayabiliyorsak, bunu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına borçluyuz” dedi.

Yerel sanatçıların sahne almasıyla başlayan şenlikte daha sonra ise Mustafa Özarslan ve Güler Duman sahneye çıktı. Ünlü sanatçılar, seslendirdikleri birbirinden güzel şarkı ve türkülerle şenliğe katılanları coşturdular.

Davetliler, festivalde unutulmaz bir gün ve çifte bayram sevinci yaşadılar.

(Aliye ÖNCEL)