Hitit Barajı, Arkeopark olacak

Vali Ahmet Kara dün gerçekleştirdiği Alaca temasları sırasında Alacahöyük Müzesi, Alacahöyük Ören Yeri ve Hitit Barajı’nı da gezdi.

Alaca 19.11.2014, 16:48 19.11.2014, 16:51
1243
Hitit Barajı, Arkeopark olacak

Vali Ahmet Kara dün gerçekleştirdiği Alaca temasları sırasında Alacahöyük Müzesi, Alacahöyük Ören Yeri ve Hitit Barajı’nı da gezdi.

Vali Kara, Alacahöyük’ün kültür ve tabiat varlıklarının çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Mustafa Kemal Atatürk, Alacahöyük ören yerine son derece önem vermiştir. Meclis’in kurulmasının ardından Alacahöyük’ü sıkça gündeme getirerek, ülke turizmine kazandırmıştır.” dedi.

Alacahöyük ören yeri hakkında Vali Kara’ya çeşitli bilgiler sunan Çorum Müzesi Müdürü Önder İpek, Alacahöyük Açık Hava Müzesi’nin çevre düzenlemesinin 2015 yılının Ağustos ayında tamamlanacağını söyledi. Müze Müdürü İpek, Kültür Bakanlığı ve İl Özel İdaresi’nin birlikte yürüttüğü proje kapsamında gezi yolları ve farklı ünitelerin yapılacağını belirterek, yaklaşık 831 bin liraya mâl olacak projenin 104 bin liralık bölümünün Kültür Bakanlığı bütçesinden karşılanacağını dile getirdi.

Vali Ahmet Kara daha sonra tarih kayıtlarına “İlk sulama barajı” olarak geçen Hitit Barajı’nı gezerek yetkililerden bilgi aldı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Arslan, 3500 yıllık bir geçmişe sahip Hitit Barajı’nın korunması gereken önemli bir kültür mirası olduğuna dikkat çekerek, Baraj’la ilgili İl Özel İdaresi, DSİ ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle yeni bir proje başlattıklarını söyledi.

Genel Sekreter Arslan, Hitit Barajı’nın rekreasyon alan şeklinde düzenlenerek, “Arkeopark” hâline getirilmesini plânladıklarını ve böylece ziyaretçi sayısının arttırılmasını amaçladıklarını ifade etti.

Proje kapsamında kapalı sergi merkezi, araştırma merkezi, kafe, restoran, hediyelik eşya satış yeri, 50 araç kapasiteli otopark, seyir terası, dinlenme alanları ve bitkisel peyzaj alanları gibi bölümlerin yapılacağını dile getiren Ömer Arslan, projenin hazırlık işlemlerinin bitirilmek üzere olduğunu kaydetti.
(Recep SERBES)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 04:57
Güneş 06:22
Öğle 12:38
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 20:02

Gelişmelerden Haberdar Olun

@