Alaca marka kent olma yolunda ilerliyor

Çorum’un Alaca Belediyesi, hayata geçirdiği alt ve üst yapı yatımlarıyla ilçede büyük bir değişim ve dönüşümün yaşanmasına imza attı.

Alaca 16.12.2014, 15:49 16.12.2014, 15:59
1970
Alaca marka kent olma yolunda ilerliyor
Çorum’un Alaca Belediyesi, hayata geçirdiği alt ve üst yapı yatımlarıyla ilçede büyük bir değişim ve dönüşümün yaşanmasına imza attı.
Şehircilik alanında son yıllarda hayata geçirdiği projelerle dikkat çeken Alaca Belediyesi, toplu konut projesiyle birlikte çehresinin ilçesini değiştirdi. Dünyanın eski medeniyetlerinden Hititlerin toprakları üzerinde olduğunu Alaca, belediye hizmetlerinin yanı sıra sahip olduğu tarihi ve kültürel dokusuyla da dikkat çekiyor.
İhlas Haber Ajansı (İHA) Çorum Bölge Müdürü Bülent Özkaleli ve İHA Çorum muhabiri M. Muttalip Yalçın, Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz’ı ziyaret etti. Başkan Eyvaz, ziyarette bugüne kadar yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Alaca’nın dünyanın eski medeniyetlerinden Hititlerin toprakları üzerinde olduğunu dile getiren Eyvaz, ilçenin Anadolu medeniyetlerine beşiklik ettiğini belirtti.
Alaca'yı geleceğe bugünden hazırladıklarını dile getiren Başkan Eyvaz, Alaca'nın büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadığını, 2009 yılından bugüne kadar hayata geçirdikleri projelerle ilçenin daha modern, daha çağdaş, daha yaşanılır bir kent olma yolunda hızla ilerlediğini vurguladı.
2009 yılında göreve geldiğini hatırlatan Eyvaz, “2009 yılında bu yola çıkarken Alaca ile ilgili hayallerimiz vardı. Bu hayallerimizin büyük bir kısmını gerçekleştirdik. İkinci 5 yıl içinde Alaca’nın geleceğine yönelik çok güzel projelerimiz var. Bunları da inşallah tek tek gerçekleştireceğiz” dedi.TOKİ’NİN MAKETİNİ DAHİ YAPAMAZ DEDİLER, BİZ SUSTUK ESERLERİMİZ KONUŞUYOR
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi ile toplu konut projesi hayata geçireceklerini dile getirdikleri andan itibaren haksız eleştirilere maruz kaldıklarını, “toplu konut projesi bırakın bunlar maketini dahi yapamaz” yönünde acımasızca eleştirildiklerini dile getiren Eyvaz, “Biz bu eleştirilere takılıp kalmadık. Doğru bildiğimiz yolda ilerledik. Milletvekillerimizin desteğiyle ilçemize toplu konut projesini kazandırdık. Modern kent olma yolundaki en önemli adımlardan birisini attık. Birileri hayal dahi edemediği bu büyük projeyi bir gerçeğe dönüştürdük. Biz sustuk şimdi eserlerimiz konuşuyor. Biz lafa değil, icraata bakarız. Laf değil, icraat üretiyoruz.Alaca’yı 2023’e bugünden hazırlayarak geleceğine yön veriyoruz” diye konuştu.
Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz, Alaca'nın en büyük hayallerinden birisi olan yüksekokulun ilçeye kazandırmaktan dolayı memnun olduklarını belirterek, yüksek okulun ilçeye kazandırılmasında tüm kamu kurum ve kuruluşları gibi Alaca Belediyesi'nin de seferber olduğunu kaydetti.
Alaca'nın gelişimine büyük katkı sağlayacak meslek yüksek okulun hizmete açılabilmesi için belediye hizmet binasını Hitit Üniversitesi'ne tahsis ettiklerini hatırlatan Eyvaz, atıl olan eski hizmet binasını da tadilattan geçirerek belediyeye kazandırdıklarını belirtti.
Alaca Meslek Yüksek Okulu’nu önümüzdeki aylarda hayırsever işadamı Avni Çelik tarafından yaptırılan komplekse taşıyacaklarını dile getiren Eyvaz, yer sorunu nedeniyle üç bölümde eğitim veren okulun yeni yerine taşınmasının ardından 12 bölümle eğitim vereceğini bildirdi. Eyvaz, yeni bölümlerle birlikte okuldaki öğrenci sayısının bini aşacağını ifade etti. Eyvaz, bunlara ek olarak Alaca Devlet Hastanesin de mevcut eski binayı Hitit Üniversitesine tahsis etmek suretiyle Sağlık Meslek Yüksek okulunu açmak istediklerini sözlerine ekledi.

GENÇLERİN SPORA ULAŞILABİLİRLİĞİ SAĞLANDI
Görev geldiklerinde ilk olarak Alaca şehir stadyumunu ele aldıklarını dile getiren Eyvaz, “Alaca ilçesinde çamur deryasından geçilmeyen ilçe stadyumu modern bir görünüme kavuştu. Alaca Belediyesi'nin de katkıları ile ilçeye FİFA standartlarında bir stadyum kazandırılırken, ilçedeki sporcular da yağışlı havada çamur deryasında top koşturmaktan kurtuldu. Daha önce burada futbol oynamak için sahaya çıkan gençler, rakipten çok çamurla mücadele ediyordu. Sahada ayak bileklerine kadar çamura saplanan futbolcular, bu çağ dışı görüntüden kurtuldu. Şehit Nedim Tuğaltay Lisesine biz bir halı saha yaparken Milli Eğitim Müdürlüğümüzde kendisi spor salonu yaptı. YİBO’da sentetik çim saha yaptık. Önümüzdeki dönemde güreş eğitim merkezi yapmayı planlıyoruz. Görüşmelerimiz devam ediyor. Gençlik merkezi çalışmamız var. Önümüzdeki günlerde bakanlık onayına sunulacak. Gençlere, öğrencilere, 30 ve 40 yaş üstü vatandaşlarımıza yönelik turnuvalar düzenliyoruz. Futbolun yanı sıra belediye olarak güreş ve Mua-tai takımımız var. Belediye olarak Alaca’nın spor alt yapısının büyük bir bölümünü tamamladık. Gençlerimizin spora ulaşımını sağladık. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da spora desteklerimiz sürecek" şeklinde konuştu.18 MİLYON 666 BİN TL’LİK ALT VE ÜST YAPI YATIRIMI
Sosyal ve kültürel belediyecilikte örnek projeleri hayata geçiren Alaca Belediyesi, sahada da başarılı çalışmalara imza attı. 2009 yılından bugüne kadar 18 milyon 666 bin TL’lik alt ve üst yapı yatırımı yapan Alaca Belediyesi, ilçeye modern bir kimlik kazandırdı.
”Lafa bakılmaz, aynası iştir kişinin” değişi minvalinde “laf değil, hizmet ürettik” diyen Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz, 5.5 yılda 345 bin metrekare parke taşı, 30 bin ton sıcak karışım asfalt, 15 bin 610 metrekare sathi kaplama, 34 bin 385 metrekare kanalizasyon , 34 ben 385 metrekare bordür yapımı, 7 adet park, sebze pazarı yaptıklarını belirtti.
Eski belediye binasını yüksek okula tahsis ettiklerini dile getiren Başkan Eyvaz, ilçeye bir sebze pazarı, araç filosuna ise 11 yeni araç kazandırdıklarını bildirdi. Eyvaz, içme suyu arıtma tesisi ve Maraşlı parkı projesinin ise devam ettiğini kaydetti.

EN BÜYÜK HAYALİMİZ ALACA’YA DOĞALGAZ GETİRMEK
Yeni dönem hedefleri ile ilgili de açıklama da bulunan Eyvaz, en büyük hedeflerinin ilçeye doğalgaz getirmek olduğunu açıkladı. 4 yıl önce sözünü verdikleri doğalgaz projesinin kendileri için en büyük ve en önemli proje haline geldiğini dile getiren Eyvaz, “Projesi bitti yatırım programına alındı. Şubat ayında ihale yapılırsa 2016 yılında Alaca’yı doğalgazla buluştururuz. Doğalgaz ilçe insanının hayat kalitesini yükseltecek ve ev ekonomisine ciddi katkılar sağlayacaktır. Doğalgaz çalışmasının tamamlanması ile birlikte öncelikle şehir merkezinde ana arterlerden başlamak üzere kaldırımlar andezit ve traverten olmak üzere daha kaliteli ve daha estetik hale getirilecektir. Kent estetiği ve yaşanabilir kent olması için bu çalışmayı son derece önemsiyoruz ve önem sırasına göre bu projemizin de gerçekleştiğini Allahın izniyle hep birlikte göreceğiz Doğalgaz çalışmasının tamamlanması ile birlikte Telekom hatlarında olduğu gibi, kent merkezinden başlamak suretiyle elektrik hatlarının yer altına alınması ve kesintilere karşı bir adet besleme ünitesi kurulmasını hedeflemekteyiz. Bu çalışmamız yine ilçemizin daha estetik ve alt yapı hizmetlerinde sorunsuz bir ilçe olması açısından son derece önemlidir. AK Parti hükümetlerinin 12 yıldır yaptığı hizmetler ortadadır. Bu durum göz önüne alındığında bahsettiğimiz projeler bizim için imkansız değildir." ifadelerini kullandı.YENİ DÖNEM HEDEFLERİ
Bu dönemde hayata geçirmeyi planladıkları projeler hakkında da bilgi veren Eyvaz, konuşmasında şunları kaydetti;
“Gençlik merkezi ve yüzme havuzu projemiz var. Bu projenin gerçekleştirilmesi ile; Aile bireylerini oluşturan ve istikbalimizin teminatı olan gençlerimizin birlikte zaman geçirebilecekleri, sosyal, kültürel ve eğitime yönelik faaliyetleri yapabilecekleri, ayrıca sportif tüm faaliyetlerin sunulduğu mekanlar oluşturmayı planlıyoruz.Gençlerimizin; kötü alışkanlıklardan korunması, hobi alanlarının çeşitlenmesi, sağlıklı bir nesil yetiştirilmesini hedeflemekteyiz. Bu merkezler ile gençlerimize çağın gerektirdiği gelişim alanları oluşturulacak, gençlerimizin ve halkımızın bedensel, ruhsal, ve duygusal açıdan gelişmesine katkı sağlayacak ve sağlıklı nesiller yetişmesine vesile olacaktır. Proje kapsamında; tenis, bilardo, bilgisayar ve internet salonu, kütüphane ve süreli yayınlar okuma salonu, kafeterya, kondisyon ve fitnes salonu, satranç, mini golf ve benzeri oyun salonu ile birlikte yüzme havuzu bulunacaktır. Aile bireylerimizden çocukların, hanımların, Emeklilerin, engelli ve yaşlıların birlikte zaman geçirebilecekleri ve sosyal, kültürel, eğitime yönelik ve sportif tüm faaliyetlerin sunulduğu Aile Yaşam Merkezi yapılacaktır.
Aile Yaşam Merkezleri, çocuklara, hanımlara, yetişkinlere, engelli ve yaşlılara hizmet verebilecek şekilde hizmet alanları ayrı ayrı bölümler halinde oluşturulacaktır. Anne ve babalar sosyal, sportif ve kültürel içerikli etkinlikte iken, çocukları kendileri için oluşturulmuş özel alanlardan ve çocuk kulübü hizmetlerinden yararlanacaktır. Ailede engelli birey varsa engelli lokalinden yararlanacak, yaşlı ve emekli bireyler ise yaşlılar lokali ve emekliler evinden yararlanacaklardır. Aile bireyleri aynı anda boş zamanlarını değerlendirebilecek, oyun salonlarında ve sinema salonunda gönüllerince eğleneceklerdir.
Bu tesiste spor aktivitelerinden yararlanmak isteyen hanımlar ise kendileri için oluşturulmuş fitnes salonunda spor yapma imkânına kavuşacaklar. Ayrıca hanımlar çeşitli alanlarda açılan eğitim amaçlı el sanatları, takı tasarım, müzik ve halk oyunları gibi beceri kurslarına katılabilecek bilgi ve becerilerini artırma imkânına kavuşacaklar. Tüm bu hizmetlerin yanında güncel ve özel durumlar çerçevesinde düzenlenecek seminer programlarına katılma imkânına kavuşacaklardır.
İmam Hatip Lisesi ve yerleşkesini yaklaşık 15 bin metrekarelik arsa içerisinde; eğitim binası, tatbikat camisi, spor salonu, açık spor alanları ve sosyal alanlar ile birlikte çevre düzenlemesini de kapsayan bir yerleşke şeklinde yapımını gerçekleştireceğiz. Bu kampus aynı zamanda ecdadımızın mimarisini de yansıtır ve yaşatır bir tarzda olacaktır.İÇME SUYU ŞEBEKESİNDE ASBEST BORULARIN DEĞİŞTİRİLMESİ
Yılların ihmali olan İçme suyu temini ve arıtma tesisimiz 2014 yılı sonu itibariyle tamamlanıp hizmete alınacaktır. Bu tesisin hizmete alınması ile birlikte Koçhisar barajından su alma başlayacağız ve kuyularımızın tamamını durduracağız Halkımızın daha sağlıklı ve kaliteli suyla kavuşturmak ve musluklarımızdan içilebilir su akıtmak bizim en önemli ve vazgeçilmez hedefimizdi. Bu hayale kavuşabilmek için yaklaşık 10 milyon liralık bir yatırım gerçekleştiriyoruz ve bunun tamamını hükümetimiz finanse etmektedir. Arıtma tesisinin hizmete alınması ile birlikte doğalgaz çalışması ile eş zamanlı olarak mevcut hatlarımız da bulunan asbest boruları tamamı değiştirilecektir. İçme suyu şebeke ve iletim hatları projemiz hazır ve doğalgaz çalışması beklenmektedir. Yarım yüz yıla yakın halkımızın gündemini meşgul eden, sayısız hükümet ve bakanlar eskiten, adeta nesilden nesile hikâye gibi anlatılacak hale gelen Koçhisar barajı AK Parti hükümeti tarafından yeni baştan ele alanınmış ve baraj inşaatı tamamlanmış geçtiğimiz yılda su tutulmaya başlamıştır.
Alaca ovasına tarımsal sulamada hayat verecek olan bu barajın kapalı sistem sulama kanaletleri proje ihalesi yapılmış, projesi tamamlanmış ve bu ay içerisinde inşaat ihalesi yapılacaktır. Projenin tamamlanması ile birlikte Alaca ovası ve çiftçilerimizin üretim kapasitesi artacak bu sayede ilçe ekonomisine ve istihdama ciddi katkılar sağlanmış olacaktır. Ayrıca Koç hisar barajı ve çevresinin ağaçlandırılarak mesire yeri olarak düzenlenmesi için çalışmalar başlatılmıştır. İbrahim köyü göleti etrafında mesire yeri ve sosyal tesis olarak düzenlemesi projelerimiz arasındadır. Bu proje ile halkımızın baraj kenarında sağlıklı ortamda piknik yapma ve dinlenme imkânı bulacaklardır. Proje kapsamında sosyal tesis olarak mekânsal planlama ve proje yapımı gerçekleştirilecek ve ilçe halkımızın ihtiyaç duyduğu bir eksiklik daha giderilmiş olacaktır.
Toplumsal olarak vazgeçilmez olan alışkanlıklarımızdan birisi Pazar yeri kültürüdür. İhtiyaçlarımızı temin ettiğimiz ve yetiştirdiğimiz ürünleri satmak için bir araya geldiğimiz mekânsal alanlardır
Sebze pazarını bildiğiniz gibi son derece modern ve çok amaçlı kullanılabilir hale getirdik. Modernizasyon sırası hayvan pazarında, yapacağımız bu çalışma ile hayvan pazarına gelen tüm paydaşların özellikle soğuk havalarda rahat edebilecekleri bir mekan haline getirmek olacaktır, bu mekanı halkımızın sağlığı ve rahatlığı için son derece modern ve kullanışlı hale getireceğiz. 5 yıllık hizmet dönemimizde mevcut parklarımızın yenilenmesi, modernizasyonu, çocuk oyun gruplarının montajı gibi birçok hizmet gerçekleştirdik. Günhan parkı, Özhan parkı ile Ayhan ve Cengiz han Parkı gibi üç adet yeni park kazanırdık. Bu parklar gibi prestij park niteliğinde olabilecek Sivri Tepe park projemizi hayata geçireceğiz.
Yine bu parkta yürüyüş alanları, dinlenme alanları spor alanları mevcut olup mahalle sakinlerin bu alandaki ihtiyacını karşılayabilecek çok önemli bir projeyi ilçe halkımıza hediye etmek istiyoruz.

TOKİ 2. ETAP ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Hayal denilen projelerimizden biri olan ve bizler için dar gelirli vatandaşlarımız için önem arz eden bir proje idi. TOKİ 140 konutlu toplu konutlarının konutlarının birinci etap yapımı tamamlanmış, kura çekimi gerçekleştirilmiş ve hak sahipleri konutlarına kavuşmuştur. Ayrıca talep fazlası olan konutlarında kurası çekilerek hak sahipleri belirlenmiştir. Bu alanda projemizin devamı niteliğinde olan TOKİ konutları 2. Etap projemizi hayata geçirmek için çalışmalara başlatılmış ve talep toplama işine başlamış bulunmaktayız. Kısa bir süre içerisinde II etap çalışmalarının da başladığını hep birlikte göreceğiz.
Belediyemiz makine parkı mevcut yerinden kum eleme tesisimizin bulunduğu yere taşınacak ve bu alanda belediye hizmetlerinin daha etken ve verimli yürütülmesi için son derece modern hale dönüştürülecek. Bu sayede belediyemiz lojistik açıdan desteklenmiş olacak ve hizmetlerimiz daha verimli hele gelecektir. Bu arada belediye hizmet araçlarımızın yenilenmesine de devam edilecektir.Mevcut makine parkımızı itfaiye merkezine dönüştüreceğiz ve itfaiye araçlarımızın modernizasyonunu sağlamak ve sayısını artırmak suretiyle de ilçe merkezi ve köylerimiz de dahil olmak üzere müdahale gerektiren her türlü yangın ve kurtarma sorunlarına daha hızlı ve donanımlı müdahale imkanına kavuşacağız.ÇİÇEK SERASI VE MEYDAN DÜZENLEMESİ
Belediyemiz parkları ve yeşil alan olarak tasarlanan alanları daha güzel ve mevsim şartlarına uygun, her türden çiçeklerle donatmak, ilçemizi gül ve Çiçek bahçesine dönüştürmek için çiçek serası yapacağız. Burada yetiştirilen çiçekler ile park ve bahçelerimiz de çiçek kullanımını sürdürülebilir hale getirmek istiyoruz. Bu sayede hem bu ürünlerin temininde tasarruf etmiş olacağız, hem de parklarımızı daha uzun süre canlı çiçek ve güllerle donatmış olacağız.
İlçe merkezimizde Ömer Paşa (Eski Camii) Cumhuriyet öncesi mimarisini yansıtmakta ve Belediye Hizmet Binamız ise modern çizgileri ile günümüz mimarisini yansıtmaktadır. Her iki yapıt arasında kalan ve halkımızın boş zamanlarını geçirdiği meydan da ilçemize prestij kazandıracak bir proje çalışması yapmayı planlıyoruz
Resmi bayram törenlerini de bu meydanda yapmaktayız yapacağımız proje hem halkımızı hem de bu durumu göz önünde bulunduran, komple bir proje olacaktır.
Önümüzdeki dönemde bu projeyi gerçekleştirmek en önemli ve öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Evlilik gerek inancımız gereği gerekse kültürümüz gereği hayatımızın dönüm noktalarından birisidir. Toplumumuzun en küçük çekirdeğinin temelinin atıldığı bu mutlu günde evlenen çiftlerimize bir hizmet olarak, nikâh salonu yapmak yeni dönem projelerimizden birisidir. Belediyemiz mülkiyetinde bulunan mekânlardan uygun olanı bu amaçla hazırlayıp gençlerimizin hizmetine sunacağız. İçerisinde halkımızın bütün kesimlerinin faydalanabileceği, açık hava spor aletleri, mini basket, voleybol futbol ve mini golf oyun alanlarının bulunduğu sahalar yapmayı planlıyoruz. Bu sahalarda her yaş grupları için farklı etkinlikler yapabilecekleri gibi boş zamanlarını sportif etkinliklerle geçirmeleri sağlanmış olacaktır”

BELEDİYECİLİK BİZİM İŞİMİZ, AK PARTİ HEM TÜRKİYE’Yİ HEM ALACA’YI İNŞAA EDİYOR
Belediyeciliğin AK Parti’nin işi olduğunu dile getiren Başkan Eyvaz, “Göreve geldiğimiz ilk günden bugüne birçok projeyi hayata geçirdik. Her geçen yıl bir önceki yola oranla ilçemizi daha ileri götürdük. Alaca halkının bize duyduğu güveni boşa çıkarmadık. Biz sorumluluğumuzun farkındayız. Buna görev hareket ediyoruz. Her projede insanımızı merkeze alarak halkımızın talepleri istek ve talepleri doğrultusunda projeler hazırlayarak hayata geçiriyoruz. Türkiye’yi imar eden AK Parti ve kadroları Alaca’yı da imar ediyor. Belediyecilik bizim, AK Parti’nin işidir. Biz bu işlerin tamamını yapsak bile bizim işlerimiz bitmiyor.Biz Alaca’ya konfor üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Kaynak: (İHA)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@