20.04.2016, 01:35 259

AKÖREN ŞEHİT EROL KESKİN İLKÖĞRETİM OKULU’NDAN ESİNTİLER

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bir eğitimci-yazar olarak tanındığım için, Osmancık Akören Şehit Erol Keskin İlköğretim Okulu müdürlüğü öğrencilerinn sorularına cevap vermek üzere kendi arabalarıyla beni 22 Mart 2016 Salı günü Çampınar’dan alıp Akören’e götürdüler.
Okula ulaştığımız zaman teneffüs zili çalmıştı. Öğretmenler odasına gittik. Değerli meslektaşlarımla tanışmış oldum. Bu arada, bu toplantının yapılmasında büyük emeği olan Türkçe öğretmeni sayın Koray Demir ile sohbet de ettik. Koray Demir bey öğrencilerinin soru sormak için beklediklerini söylediler. Ders zili çalmıştı. Okul Müdürü sayın Recep Çıplak bey ve Koray Demir beyle bizleri bekleyen yavrularımızın karşısında yer aldık. Okul Müdürü sayın Recep Çıplak bey, beni öğrencilere tanıttı, özgeçmişimi de Koray Demir bey okudu. Söyleşi başladı. Öğrencilere, soru sormak isteyen adını ve soyadı ile kaçıncı sınıfta olduğunu söyleyerek sorular sorabilirsiniz önerisi yapıldı. Bundan sonrasını izninizle anlatmak bana düştü.
İlk anda en az 20 parmak kalktı. Bu ilgi beni kalpten yakaladı. Her yavrumun sorusuna, sınıf düzeyine göre kısa cevaplar verdim. Sorular, öğrenciliğimde, kitap yazmamdan, yazarlığımdan, köşe yazarlığımdan, bu kitapları niçin yazdığımdan diye çeşitlendirilmişti. Konu en son yazdığım “Okumak bir bilinçli eylemdir” kitabım oldu. Bu kez ben yavrularıma bir soru yönelttim.
-Okumak alışkanlık mıdır, dedim. Bir kız öğrencim benim isteğime yakın cevap vedi. Ben de hemen alışkanlıkları sıraladım;
-Sigara ve içki içmek.
-Kağıt ya da taş oyunları oynamak.
-Dedikodu yapmak.
-Söverek konuşmak.
-Süper alışkanlık olan cep telefonu kullanmak diye anlattım.
-Ben, bir emekli fizik-kimya öğretmeniyim. 23 yıl öğretmenlik, müdür yardımcılığı, deneme okulu müdürlüğü yaptım. 1973 yılında emekli oldum. Ankara’da Gül Yayınevi’ni 2007 yılına kadar çalıştırdım. 84 yaşımda köyüme döndüm. Çampınar-Prof. Bahri Savcı Kütüphanesinde rehberlik ve danışmanlık yapıyorum.
Çampınar’a dönünce 10 kitap yayınladım. 10 tane de basıma hazırladım. Bu kitapların yazarı benim, ama onların ilham kaynağı bana soru soran öğrenciler ile hemşehrilerimdir. Bu mutlulukla yazarlığım sürüp gidiyor. Kimseye birşeyler önermiyorum. Akıla, bilime, mantığa (şimdi buna vicdanı da ekleyeceğim) önem vermelerini dilim ve kalemim döndüğü kadar söylüyorum, dediğimde zil çalmıştı. Ben de toplantının sona erdiğini bildirdim. Yavrularım beni ayakta alkışlıyorlardı. Söz aldım:
-Yavrularım, öğretmen olan emekli de olsa öğretmenliğini yapar. Öğretmen; toprak gibi hep verir. Bir şey beklemez. Bu alkışınızı sizler hak ettiniz. Ben de sizleri alkışlıyorum, dedim. Yavrularım da bana eşlik ettiler. Sağ olsunlar, var olsunlar, gelecek onların olsun!..
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@