Yazılarımı okuduğunu söyleyen bir okurum soruyor:

-Temiz akıl sahibi olmak ne demektir? Hemen 2014 yılında Osmancık-Çampınar Köyü Prof. Bahri Savcı Kütüphanesince yayınlanan Çağdaş Olabilmenin İlkeleri: AKIL-BİLİM-MANTIK kitabımı açıyorum.

21. sayfadan aktarıyorum:

İslam din kitabı Kur’an-ı Kerim, 39. Sad Suresi, 29. Ayet:

“Kur’an; ayetlerini iyiden iyiye düşünsünler ve temiz akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana gönderdiğimiz mübarek yani kutlu ve uğurlu bir kitaptır.”

Dünyamız öyle bir duruma geldi ki, temiz olmayan akıllar ön sıralara geçti. Her ülke; içinden içinden kaynıyor. Bu ortamda yaşıyoruz. Yavrularımızı da bu ortamda yetiştirmeye çalışıyoruz. Geri kalmış ve gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkelerin arkasına takılmış yalpalayıp duruyor. Ama ümitsiz değiller. Tüm insanların temiz akıl sahibi olduklarını kabul etmeyelim ama tüm insanların temiz akıl sahipleri safında kenetleşmelerini sağlayalım. Bunun yolu da;

-Eğitimden,

-Öğretimde geçer.

Akıl-Bilim-Mantık bir de Vicdan (iyilerin, güzellerin, doğruların, gerçeklerin savunucusu olmak)tan geçer. Çünkü farklılığımız dünyada en eşsiz zenginliğmizdir. Zenginlikten de yararlanmasını bilenler en geç, temiz akıl yolundan gitmeyenleri bugün değilse yarın kesinlikle eleyebilecek güçtedir.  Bunun yolu da düşünmeyi bilmektir. Düşünebilen beyin, tehlikeleri sezer, önlemini de alır. Çünkü akıl akıldan daima üstündür.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol