09.01.2016, 00:30 229

AİLE HAYATIMIZDA KIZIMIZ VE DAMADIMIZ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

1.Giriş
Bir toplumda “aile”, o toplumun temelidir. Ana ile babaya duyulan saygıdan dolayı kutsallığı vardır. Yazının başlığına bakınca hemen aklımıza “aile” sözcüğü gelir.
Aileyi oluşturan hanım, kızımızdır. Bu kızımızın kocası da damadımızdır. Onlar evlenmeye evet dedikleri günden itibaren bağımsız bir yuvada, aynı yastığa baş koyan, birbirlerini en iyi anlayan kişiliğini kzaanmış insanlardır.
Kurulan aileye; zamanla kızlar ve oğlanlar mutluluk getirirler. Ana ve baba yavrularını göğüslerine sararlar, bin bir fedakarlık ile onları büyütürler, okuturlar, birg günde evlendirip, onların bir bağımsız yuva kurmalarına yardım ederler. İşte bu oğlanlar ile kızlar, yetişkinlerin birer torunu olurlar.
Oğlanlar ile kızlar yani torunlar da okuyarak, bir meslek sahibi olurlar. Onların mutluluğu, büyük babaları ve büyük anneleri sevindirir. Bu arada ana ile baba, yuvalarında yaşamlarını sürdürürler. Zamanla da yaşlanırlar. Yaşlılıklarında da, birbirlerini tamamlarlar. Kimselere yük olmamaya çalışırlar. Ama bir günde yuvada tek kalabilirler. İşte o zaman tek kalan ana ve baba kızının, damadının, oğlunun, gelininin yardımını göremez ise, kararını verip bir yaşlılar yurdunda ömrünün son günlerini yaşamayı seçebilir. Yaşlı ana ve baba yaşlılar yurdunda da sorun olursa, oğlunun ve gelininin evinde yer bulamaz ise, kızı ile damadının evine kabul edilebilir. Bunu niçin yazdığımı açıklamak isterim. Bugün, bu durum köylerde böylece hayat buluyor.
2.Geçmişten aile kavramına en iyi örnek
Oğlumuzdan, kızımızdan, damadımızdan söz açılınca, aile kavramının en iyi örneği akla gelebilir. Sizi yormamak için; islam dininde “Ehli Beyt” kavramını açıklamak istiyorum. Çünkü en iyi örneği bizlere bu kavram verebiliyor.
Kısaca; Ehli Beyt demek, peygamber Hazreti Muhammed’in ailesini bilmek ve ona sahip çıkmak demektir.
Temelden; bir başka deyimle;
-Peygamber Hazreti Muhammed’in,
-Peygamberin kızı Fatıma’nın,
-Peygamberin damada İmam Hazreti Ali’nin oluşturduğu ailenin kutsallığını idrak edip, onlara sahip olmak, bu yüce duyguyu kuşaktan kuşağa iletmek, İslam dünyasından, birliği, bütünlüğü, omuz omuza vermeyi sağlamak, her insanı insan kabul edip sineye sarmak, her insanı insan olarak kabullenmek, tüm insanları kardeş gibi sevebilmektir.
4.Ehli Beyt inancında neler yoktur?
Ehli Beyt kavramını bilenlerde;
-Öteleme,
-Dışlama,
-Küçük görme yoktur. İnsanı, insan gibi sevebilmek vardır. Bu duygu ön plana alınır. İnsanı insan gibi kabulenince onun yardımına koşmak vardır.
Ehli Beyt kavramını bilenler;
-Peygamber Hazreti Muhammed’i,
-Hazreti Muhammed’in sevgili kızı Fatıma’yı,
-Peygamberin damadı İmam Hazreti Ali’yi, peygamberin torunlarını, dolayısıyla Ehli Beyt’i, internetten ve gerçeği veren eserlerden öğrenebilirler. Ehli Beyt kavramı, aile hayatında bir zenginliktir. Her zenginlikten de yararlanmak innaç sahiplerinin hakkıdır. Yalnız bunun bir şartı vardır:
Şartlanmanın tutsağı olmamaktır. Nice yıllara!
Çampınar,1.1.2016
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@