20.01.2017, 00:04 355

AHMET AHLATCI (Başarı İsabetli Detayların Birikimidir)

İlhan ÇENESİZ

İlhan ÇENESİZ

Bana Çorum Haber gazeteleri, postada birikmiş olarak oldukça geç geliyor. Çoğu zaman üç gazetelik partiler halinde postaya verilen gazetelerin iki partisi bir arada geliyor. Posta teşkilatının marifeti olsa gerek, ama geç haberdar olmama neden oluyor.

Bu yüzden bazı tatsızlıklar yaşıyorum. 13 Ocak günü yayınlanan yazımda Soner Yalçın’ın Sözcü gazetesinde yayınlanan yazısının okunmasını önerdim. Gelen gazetelerden benin yazımdan çok önce yazının Çorum Haber gazetesinde yayınlandığını gördüm.

Yılbaşından önceki ve yılbaşının ilk haftasının gazetelerini yeni aldım. Sayın Ahmet Ahlatcı’nın yazımın geç kalışını anlayışla karşılayacağını umuyorum.

Gazeteler Sayın Ahmet Ahlatcı’nın “Çorum’da Yılın Adamı” seçilişini tebrik eden ilanlarla dolu.

Böyle bir seçimi on sene önce hak ettiğini düşündüğüm Sayın Ahmet Ahlatcı’yı kutlayan hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.

Gazetemiz isabetli olan bu seçimi keşke on sene önce yapabilse bu yıl da Sayın Ahlatcı’yı bölgemizde yılın adamı seçebilseydi. Çünkü Ahlatcı’nın başarıları Çorum sınırlarını çoktan aşmış durumda.

Ahlatcı’nın iş yerini yeni açtığında bir yeniliği uyguladığını anımsıyorum;

Pırlanta satın alanlara garanti belgesi veriyor. Geri getirildiği zaman fiyatın yüzde 15 eksiğine geri alacağını garanti ediyordu.

O zamanın alışkanlıklarına göre çok önemli yenilik olan bu durum; firmaya güven sağlamanın müthiş akıllı yoluydu. O zamanlar pırlanta satan firmalar sattıklarını ya geri almıyor, yahut ta çok komik fiyatlar teklif ediyorlardı…

Bugünki başarısının altında böyle sağlam yaklaşımın payı olduğu kanısındayım.

Başarı büyük düşünmekle elde edilir. Düşünmenin büyüklüğü ile yaşadığımız şehrin görgü-bilgisi arasında paralellik vardır. Görünen o ki; bu paralelliği Sayın Ahlatcı aşmış durumda. Yapılanlar bölge görgüsünün çok üstündedir.

Başarılarının daha da yükselerek devamından ayrıca; bir yakın akrabamın problemini birlikte çözerek onu İstanbul’da daire sahibi yapacak kadar gelişmiş dostluğumuz olan rahmetli babası Hüseyin Ahlatcı’dan dolayı, özel gurur duyacağımı belirterek tebrik ediyorum.

*

NİHAT MALATYALI’NIN TAKVİMLERİ

Nihat Malatyalı çok şık bir yeniliğe imza attı. Firması “e-market; Elektronik Market Paz. Tic. Ltd.Şti’nin reklam için yaptırdığı duvar ve masa takviminde Çorum’a hizmet vermiş ve 19’u rahmetli olmuş tarihi efsane kişilerle, yaşayan efsane Dr. Rıfat Patır, Hayırsever Hacı Ahmet Akdağ, bir de  kardeşim İsmet Çenesiz ile beni resimlerimiz ve özgeçmişimizle anlatmış.

Kardeşimle birlikte böyle bir şerefe layık görüldüğümüz için çok duygulandım. Nihat Malatyalı ’ya çok teşekkür ediyorum.

Biraz kendim için yazmış oluyorum, ama olayın gelişmesi bizi buraya getiriyor. Kendimizi bir tarafa bırakarak; olayın güzelliğine biraz dokunalım.

Hizmet veren kişilerin unutulmamasını sağlayacak güzel örneklerden biri yapılmıştır. Örneğin Şükrü Damatoğlu’nun (Damat Şükrü) öğretmenim olmasına rağmen birinci dünya ve kurtuluş savaşında gösterdiği yararlılıklardan dolayı 1938 yılında Büyük Millet Meclisi tarafından verilen takdirnameye sahip olduğunu bilmiyordum. Böyle geçmişe sahip olan insanın sadece beden eğitimi öğretmenliğinde kalışına şaşırarak önemli bir şey öğrenmiş oldum. Nihat Malatyalı’nın takvim girişimine benzer olayların devamının başka firmalar tarafından da getirileceğini umarım. Çünkü hizmet veren daha çok insan var.

Ayrıca 20’sini tanıdığım bu insanlar Nihat Malatyalı ‘ya göre çok yaşlı ama öyle anlatıyor ki; sanki onların meslektaşı, hatta asker arkadaşı sanırsınız…

Nihat Malatyalı’yı teşekkürlerimle tebrik ediyor, işlerinin daha da yükselerek sürdürmesini, sağlık ve mutluluk içinde uzun yaşamasını diliyorum.

En güzel günler sizlerin olsun.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-6°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@