26.11.2018, 00:25 2500

AHLATCI ALTIN RAFİNERESİNİ GEZDİM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Eğitim ordusunun bir mensubu olarak tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutlar, mutluluklar dilerim.

***

Bu ayın başlarında Çorum’a yaptığım seyahatimde şehrimizin tanınmış iş adamı Ahmet Ahlatcı ve oğlu Ahmet Emin Ahlatcı’nın daveti üzerine kendilerine ait altın rafinerisini gezme fırsatı buldum.

Sayın Ahlatcı, bana bu tesisi bizzat kendisi gezdirdi ve tanıttı. Bugüne kadar böyle bir tesisi görme ve inceleme imkânım olmamıştı. Belki de bunun nedeni, konu ile hiç ilgim olmaması yanında bu gibi tesislerin sayısının dünyada 62 tane ve Türkiye’de 4 tane oluşudur. Türkiye’de bulunan bu 4 tesisten 3’ü İstanbul’da biri de Çorum’da bulunmaktadır. Bu gibi tesislerin açılışı Dünya Altın Birliği’nin müsaadesi ile olmakta ve bu müsaade bir çok şartın sağlanmasına bağlı olduğu için kolay kolay verilmemektedir. Orta Doğu’da ve Arap ülkelerinde bu tip bir tesis müsaadesi bu güne kadar verilmemiştir. Ahlatcı Holding de bu izni almak için uzun bir mücadele vermiş ve çevreye saygılı bu tesisi on ayda işletmeye açmıştır.

Bu tesiste 388 eleman, üç vardiya halinde çalışmakta ve 28 ülkeye Çorum Gümrüğü’nden geçirilerek, 378 milyon dolar seviyesinde bilezik, alyans, küpe gibi kuyumculuk mamullerinin ihracatı yapılmaktadır. Tesisin toplam cirosu 30 milyar TL civarındadır.

Tesis iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda ülkemizin muhtelif yerlerinde elde edilen ve kalıplara dökülerek buraya gönderilen saf olmayan altın madeni içerisinde gümüş, bakır vb. diğer maddeleri bulundurduğu için rafineri işlemine tabi tutulmakta ve altın saf hale getirilerek 12 kilogramlık kalıplara dökülmektedir. Bu kalıplar ülkemizin muhtelif şehirlerinde bulunan kuyumculara satılmaktadır. İstenilen şartlara göre rafine edilmiş altın, 1grama kadar küçük ağırlıklarda kalıplara dökülebilmektedir. Bu rafineri işlemlerinin en hassas şekilde gerçekleştirebilmesini temin etmek için modern laboratuvarlar kurulmuş ve bu laboratuvarda yetenekli personelin hizmet vermesi sağlanmıştır.

Rafineri kısmından sonra tesisin ikinci bölümü olan kuyumculuk kısmını tesisin müdürü Özgül İkiz bana çok geniş bir şekilde tanıttı ve anlattı. Buradaki ince ve hassas imalatı incelerken çalışanların ne kadar dikkat ve emek sarf ettiklerini gördüm. Çok çeşitli modellerde imal edilen bilezik, alyans, küpe yurt içindeki 2300 kuyumcuya, kendi elemanları tarafından dağıtılmakta ve yukarıda bahsettiğim gibi yurt dışına da her geçen gün artan miktarda ihraç edilmektedir.

Altın ve yukarıda bahsettiğim diğer maddeler çok kıymetli oldukları için rafineri ve imalat bölümlerinde en ufacık miktarda bu maddelerin kaybının engellendiğini ve bununla ilgili önlemlerin alındığını bana anlattılar. Ayrıca tesisin çevreye saygılı arıtma tesisini gezdirdiler.

Tesisi gezdikten sonra Ahmet Bey’in çalışma odasında kendisi ile oturup sohbet ettik. Bu sohbetim esnasında bir defa daha Çorum’u ne kadar sevdiğini ve Çorum’a ne kadar bağlı olduğunu coşkulu anlatımından gözlemledim. Kendisi kurduğu rafineri ve kuyumculuk tesisi işletmesi dışında Çorum ve civarında doğalgaz dağıtımı yapan ve farklı isimler altına faaliyet gösteren doğalgaz şirketleri, AHL Alışveriş Merkezi, Volkswagen Otomobilleri Çorum Temsilciliği (Seat ve Skoda markaları da dahil), Çorum’da Supra Elma Bahçeleri, Çorum ve Elit Özel hastahaneleri, Hattuşa Enerji, Fevziye Ahlatcı Öğrenci Yurdu ve ülkemizin birçok yöresinde bulunan hastanelerin içinde yer alan 50 MR ve 40 adet tomografi cihazının hizmet verdiği tetkik merkezlerinde 3100 elemanı istihdam ettiğini gururla anlattı. Ülkemizde işsizlik sayısının %10’lar civarında seyir ettiği bir ortamda Çorum’daki işsizlik oranının %5 civarında olmasında Ahlatcı Holding’in çok sayıda işçiye iş sahası yaratmasının katkısı olduğuna inanıyorum. Bu arada kendisiyle birlikte çalışan çocuklarına 3100 işçi sayısını 10 bin işçiye çıkarmalarını söylediğini de anlattı.

Uzayan sohbetimizde, kısa başlıklar halinde, kendi holdingi ve ülkemiz hakkındaki düşüncelerini de anlattı,

Daha önceleri Milli Piyango İhalesi’ne girdiğini ve bu ihalede ikinci sırada yer aldığını, birinci olanın gerekli ödemeyi zamanında yapamaması nedeniyle bu ihalenin kendi üzerinde kaldığını, daha sonra bu ihalenin iptal edildiğini ve artık Milli Piyangoya ilgisinin kalmadığını,

Şu anda en öncelikli amacının 1,2 milyar Dolar değerinde olan Koza Altın Tesislerinin 6 ay içinde yapılacak ihalesine katılıp almak olduğunu ve Ankara’da bulunan merkezini Çorum’a taşımak istediğini,

Üreten daha çok ihraç edeceği şeyi üretmeli ve parasını yüksek faize yatırmayan ihracatçıya %9 faiz ile yatırım ve ihracat kredisi verilmeli, tüketim ithalatına ise %35 faiz ile kredi verilmeli. İthalata %25 vergi konmalı, ihracatçıya yılsonunda ihracat değerinin %10 kadar hediye verilmeli, bu durumda ihracat-ithalat oranının birbirini dengeleyeceği,

Ülkemizde halihazırda satışa hazır 1 milyon 300 bin konut olduğunu, 100 bin dolar hatta 50 bin dolar yatırarak konut alan yabancılara vatandaşlık verilmesi gerektiği,

şeklinde önemli açıklamalar yaptı.

Ziyaretlerimde, 1984 yılında kurduğu küçük kuyumcu mağazasında rahmetli babası Hüseyin Ahlatcı’nın saygılı bir yeri olduğunu hep gördüm. Bu küçük dükkandan yukarıda anlattığım holdingi yaratan Ahmet Ahlatcı’ya, değerli eşi Sibel Ahlatcı’nın büyük desteği olduğunu hep izledim. Yüksek tahsillerini Amerika’da yaptırarak onların iyi bir dil öğrenmesini sağladığı evlatları Yağmur Ahlatcı Yiğittaşçı ile Ahmet Emin’in, bugün bu holdingin içerisinde sorumlu olarak görev aldıklarını ve babaları ile birlikte bu kuruluşun daha da gelişmesi için çalıştıklarını biliyorum.

6 sektörse 38 şirketle hizmet veren ve diğer illerde olduğu gibi para kazanınca İstanbul’a taşınmayan Çorum sevdalısı Ahmet Ahlatcı’yı başarılarından dolayı tebrik ediyor, Çorum’a sağladığı imkanlardan dolayı kendisine teşekkür ediyorum.

Ailesi ile birlikte kendisine başarı, mutluluk ve sağlık dolu nice yıllar diliyorum.

İstanbul, 24 Kasım 2018İmar ve İskan eski Bakanı Prof.Dr. Ahmet Samsunlu, Ahmet Ahlatcı ve altın külçeleri…

Bir avuç altın…

Ahlatcı Metal Rafineri Müdürü Özgül İkiz, Prof. Samsunlu’ya, altının bilezik, alyans vb. olarak işlendiği üretim birimlerini gezdirirken…

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Ekim 2020
İmsak 05:34
Güneş 06:59
Öğle 12:29
İkindi 15:21
Akşam 17:49
Yatsı 19:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@