13.02.2012, 00:00 156

AHLAK SÖZCÜĞÜ ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Ahlak konusu; dün vardı, bugün vardır, yarın da kesinlikle olacaktır. Ahlakın ilkelerini de, insanoğlu ortaya çıkarmıştır. Bunu da toplumsal yaşadığı için başarabilmiştir. Çünkü insanoğlu tek başına yaşayamaz, toplumsal bir varlıktır. Kendi aralarında b elli bir insan topluluğu oluştururlar, birlikte yaşarlar. Her toplumun belli bir dönem içinde benimsediği durumlar vardır. Bunlar bireylerin birbirleriyle olan ilişkilerini düzenleyen törel davranışlardır. İşte bu davranışların:

-Kurallarını,

-Yasalarını,

-İlkelerini toplayan ve bu kuralları toplumda işleyen bir bilim dalı vardır. Bunun adı da Ahlak’tır. Ahlak, her zaman güzelin ve iyinin ta kendisidir.Bu nedenle de ahlaktan söz açılınca güzel ahlak, iyi ahlak kavramı karşımızda heykelleşir. Şimdi de bu iki ahlak çeşitini açıklayalım:

Güzel ahlak:

Biraz önce ahlakın tanımını açıkladık. Bu törel davranışların güzel olanları güzel ahlakı bizlere öğretir. Güzel ise bir sözcüktür. Şu anlamları içerir: Güzel, iyidir ve kusursuzdur. Göze loş görünendir. İnsanlarda estetik duyguları uyandırır, kendisine bağlar. Bu nitelikleri taşıyan her şey de güzeldir.Güzelin eş anlamlısı ise; hoş ve göz alıcı sözcükleridir.

Ahlak; toplumun aynası olduğu için her zaman her yerde güzel aranır. Güzel olan her şey ile güzel ahlak insanları canevinden yakalar; dürüst ve hak yemeyen kişiliğe eriştirir. Biz burada ahlakın güzel yanını aktardık, güzel olmayanın adını bile anmadık, onun açıklamasını okurumuza bırakıverdik.

İyi ahlak:

Toplum içinde yaşayan her birey ahlaklı olarak kalmayı amaçlar, onun savunucusu olur. Ahlakın iyisini benimsen, onun temsilcisi olur. İyi sözcüğü ile de şunları anımsar:

İstenilen şey iyidir. Uygun görülen şey iyi sayılır. Yerindedir dediğimiz şey iyinin kendisidir. Beğenilen şey de iyi diye bilinir. İstenilen, uygun olan, yerinde bulunan, beğenilen, sevilen nitelikleri taşıyan her şey toplumda iyi olarak bilinir.

Demek oluyor ki, beğenilen şey, sevilen şey, istenilen şey iyi ahlaklı olmanın anahtarlarıdır. İyi ahlaklı olmak bir inceliktir, bir üstünlüktür. Yaşamanın tadıdır, kendisidir. İyinin karşıtını bile söylemek istemedik. Onun karşıtını sizler düşünebilirseniz, hemen iyi ahlakın yanında sıkı sıkı yer alabilirsiniz. Ne yaptık? Düşünmenizi sağladık. Düşünebilen insan iyinin yanındadır. İyi ise ahlaklı olmayı önerir.

Dileyelim; tüm toplumlar ahlaklı olanların yönetiminde olsun, her insan da insan gibi yaşayabilsin!

Her toplum da, ahlak dışı hareket edenlere dersini vermeyi bilsin dileklerimizle!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@