12.11.2014, 00:19 747

AHISKA TÜRKLERİNİN SÜRGÜNÜ VE AHISKA SEMPOZYUMU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Babası Ahıska Türkü bir kişi olarak, Ahıska Türklerinin sürgünü ve bu sürgünün yarattığı sorunlar hakkında bugüne kadar köşemde çok sayıda yazı yazdım.
Ahıska Türkleri 14 Kasım 1944 tarihinde bir gecede evlerini terk etmeye ve göçe zorlandılar. Stalin tarafından iki saat içinde hayvan vagonlarına doldurulan Ahıskalılar gidecekleri yere kadar aşağı inmemek koşulu ile kapalı tren vagonlarında zor kış şartlarında Orta Asya'ya sürülerek Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a gönderildiler.
Bu yolculuk esnasında 120 bin Ahıska Türkünden 30 bini donma ve hastalık nedeniyle öldüler. Bu sürgünün Stalin'in Karadeniz kıyılarını Türklerden ve Müslümanlardan temizleme operasyonunun bir parçası olduğu Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra açıklanan arşivlerde ortaya çıkmıştır. Bilindiği gibi o yıllarda Kırım Türkleri ve Çeçenler gibi bir çok Kafkas halkı aynı kaderi paylaşmış ve sürgün edilmişti.
Bu sürgünün 70. yılında Hitit Üniversitesi'nin, '' SÜRGÜNÜN 70. YILINDA AHISKA TÜRKLERİ'' konulu uluslararası bir sempozyum tertiplemesi eminim ki beni olduğu kadar tüm Ahıskalıları ve milletimizi sevindirmiştir.
Böyle bir sempozyumu tertipledikleri için sayın Rektörümüze ve Üniversite mensuplarına teşekkür ediyorum. Ayrıca Valimize, Belediye Başkanımıza, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza ve katkı sağlayanların tümüne sağ olun var olun diyorum. Bu sempozyumun gerçekleşmesinde büyük desteği olduğuna inandığım kendisi de Ahıska Türkü olan milletvekilimiz Salim Uslu'ya Allah razı olsun diyorum.
Bu sempozyuma katılmayı ve büyüklerimizin yaşadıkları acıları ve şu andaki sorunları dinlemeyi çok istiyordum. Ne yazık ki gripal bir enfeksiyon nedeni ile dinlenmem gerekiyor. Sempozyumun başarılı geçmesini ve Ahıskalıların sorunlarının dünyaya duyurulmasını sağlamasını temenni ediyorum. Katılanları sevgi ve saygı ile selamlıyorum.
Sempozyum programını incelediğimde 'Konya'da Ahıska Türkleri' isimli bir sunum olduğunu gördüm. Bu toplantının sağlayacağı ivme ile Hitit Üniversitesi mensuplarının 'Çorum'da Ahıska Türkleri' başlıklı bir çalışmayı başlatmalarını arzu ediyorum. Bu konuda çalışacaklara ışık tutması için internet ortamında bulduğum bilgileri aşağıda sizlerle paylaşmayı istiyorum.
1894 yılında 32 aile Çorum'un Hacı Nasrullah Mahallesi'ne iskan edilmiş ve buraya Mahmudiye adı verilmiştir. 1876 harbinden sonra Alaca'ya çok sayıda Ahıska Türkü gelmiştir. Alaca en çok Ahıska Türkünün yerleştirildiği dört önemli yerleşimden birisidir. Çorum civarında Dutludere, Hüseyinâbâd ve Kuyucak bölgesine de Ahıska Türkleri yerleştirilmiştir.
Benim rahmetli babam Mahmudiye adı verilen daha çok Selimiye Mahallesi olarak tanınan bu bölgede yaşayan Ahıska Türklerine her zaman yakın ilişkisini esirgememiş ve Selimiye Camiinin bakım ve onarımına katkıda bulunmuştur.
Sürgünü yaşayan Ahıska Türklerinin evlatları olarak soyumuza reva görülen sürgünü unutmamalıyız ve bu konuda birlik içinde olmalıyız.
İstanbul, 11 Kasım 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@