05.01.2012, 00:00 226

AHISKA TÜRKLERİNİN GERÇEKLEŞTİREMEDİĞİ GERİ DÖNÜŞ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

- 2 -

Farklı ülkelerde yaşamak zorunda olan Ahıskalıların sosyal, ekonomik, kültürel ve eğitsel sorunlarının çözümü için ilgili devletler nezdinde girişimler yapılmalıdır.

*Ahıskalı Türklerin Rusya’da yaşadığı sıkıntılar (ki bunları özellikle ABD’ye göç etmiş olan Ahıskalılar birebir yaşamıştır ve hepsi de canlı tanıktır) Birleşmiş Milletler’in devreye girmesiyle bir nebze çözülmüş, ABD, bazı Ahıskalı Türkleri mülteci olarak ülkesine kabul etmiştir. Böylece, Ahıskalı Türkler 2004 yılı sonundan itibaren kafileler halinde ABD’ye göç etmeye başlamıştır. ABD’ye gelen Ahıskalı Türklerin, bir süreliğine bütün temel ihtiyaç ve harcamalarını ABD hükümeti gidermektedir. Ancak, ABD hükümeti Ahıskalı Türklerden bir an önce İngilizce öğrenmelerini ve iş bulmalarını beklemektedir. Hemen hepsi İngilizce kurslarına gitmeye başlayan Ahıskalı Türkler, öncelikli olarak çok fazla İngilizce bilgisi gerektirmeyen işler bulmaya yönelmiştir.

*Ahıskalı Türklerin yaşadıkları insan hakları ihlallerinin sona erdirilmesi için Uluslararası Af Örgütü, Helsinki İzleme Teşkilatı ve İsviçre Uluslararası Hukukçular Derneği nezdinde bilgilendirme ve destek arayışları sürdürülmelidir.

*Ahıskalı Türklerin Gürcistan’a dönüşüne yönelik birtakım engellemelerin varlığı kaygı uyandırmaktadır. Gürcistan’a dönecek Ahıskalı Türklerin Ahıska bölgesine yerleştirilmeyeceklerine dair endişelerinin giderilmesi gerekmektedir.

Bu noktada öncelikle Ermenistan çıkıyor karşımıza. Ahıskalılar vatanlarından sürgün edildiklerinde yerlerine Ermeniler yerleştirilmiştir ve Ahıska bölgesinde yoğun bir Ermeni nüfusu bulunmaktadır. Ermenistan’ın diplomatik baskısı ve Ermeni diasporasının, “Ahıskalı Türklerin gelişiyle bölgede sosyal huzursuzluklar baş gösterir ve etnik çatışmalar çıkar” iddiası, Gürcü makamlarının Ahıskalıların dönüşüne sıcak bakmamasının en önemli sebeplerinden biridir. Ahıskalı Türklerin adı üstünde Türk ve Müslüman olmaları ise bir başka önemli faktör. Gürcistan’ın çıkardığı “Geri Dönüş Kanunu”nda yer verdiği, geri döneceklerin Gürcü dili, tarihi ve kültüründen sınava tabi tutulmaları, Gürcü soyadlarını almaları hükümleri bunun birer göstergesidir.

SSCB döneminde Çeçenler, İnguşlar, Balkarlar, Karaçaylar vb. olmak üzere yaklaşık toplamda 110 toplumun sürgün edilmiştir. Bilahare çıkarılan kararlarla, söz konusu grupların çoğuna eski hakları iade edilerek, ata vatanlarına yeniden dönmelerine izin verilmiştir. Ancak Ahıskalı Türkler, Volga Almanları ve Kırım Tatarları’nın anayurtlarına geri dönmelerine izin verilmemiştir. Bilahare SSCB’nin yıkılmasıyla Kırım Tatarlarına hakları iade edilmiş, Volga Almanları da Almanya’ya dönmüştür, Ahıskalıların mağduriyeti ise halen devam etmektedir. Dolayısıyla, Ahıskalı Türklerin bu anlamda tek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Ahıskalıların Gürcistan’daki ata yurtlarına dönmesi ve uluslararası kuruluşlar tarafından sınırları belirlenmiş temel insan haklarından faydalanması konusunda uluslararası toplumun duyarlılığı son derece önemli olup, Ahıskalı Türklerin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik gerekli hassasiyetin gösterileceğine inancımız tamdır.''

*     *     *

Bu konu ile ilgili olarak Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu,''Bizim Ahıska '' dergisine yaptığı açıklamada;

''1 Ocak 2010 tarihi itibariyle Gürcistan makamlarına yapılan ve halen değerlendirme aşamasında yaklaşık 6000 başvurunun toplam 10.000 kişiyi kapsadığı değerlendirilmektedir. Kesin rakam, başvuruların incelenmesinden sonra ortaya çıkacaktır. Bu rakam küçük bir rakamdır. 10.000 Ahıska Türkünün vatanlarına dönüşünün süratle gerçekleşmesi mümkündür..

Bu konuyu yakından takip etmekteyiz.

Başvuru dosyalarının inceleme süreci devam etmektedir.'' demiş ve ''Gürcistan’ın Ahıskalıların geri dönüşünden kendi çıkarları açısından çekinmesini gerektirecek bir husus yok. Gürcistan’ın şimdiden Ahıska Türkleri ile yapıcı bir diyalog geliştirmesi elbette ki bu ülkenin toplumsal yararına hizmet edecek ve geri dönenlerin Gürcistan toplumuna uyumlarını kolaylaştırıcı bir etki yapacaktır. Ahıska Türklerinin ata yurtlarına geri dönüşü, Türkiye-Gürcistan ilişkilerini de güçlendirecektir.'' vurgusunu yapmış,''  Sözlerime son verirken, Türkiye’nin Ahıska Türklerine desteğinin tam olduğunu bir kez daha kararlılıkla ve açıklıkla dile getirmek istiyorum.

Ahıska Türklerinin Gürcistan’a geri dönüşünün Ahıska ulusal kimliğinin yaşatılması açısından hayatî önem taşıdığını biliyor ve bu haklı davada Ahıska Türklerinin yanında yerimizi alıyoruz'' şeklinde Hümetimizin görüşünü ortaya koymuştur.

*     *     *

Çok sayıda Ahıska Türkü de şehrimizde yaşamakta olup gelişmeleri ilgi ile takip etmektedirler.

Bu iki yazımı benim gibi köklerinde Ahıskalılık olanları aydınlatmak ve tüm hemşehrilerimizi bilgilendirmek için hazırladım.

İstanbul,3 Ocak 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@