29.09.2016, 00:23 874

AHISKA TÜRKLERI ÖZ VATANDA !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Baba tarafından Ahıska Türkü olarak, 1944 yılında vatanlarından Orta Asya'ya sürülerek büyük acılar yaşayan bu akrabalarla ilgili haberlere köşemde sık sık yer veriyorum. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmayı isterseniz eski tarihli köşe yazılarımı okuyabilirsiniz.
Ahıska Türkleri, Osmanlı İmparatorluğu'nun zamanında 1829 yılında tazminat olarak Rusya'ya vermek zorunda kaldığı, günümüzde Gürcistan topraklarında yer alan Ahıska bölgesinde yaşayan Türk asıllı Müslüman nüfusa verilen addır.
1944 yılında Stalin tarafından iki saat içinde tren vagonlarına doldurularak, kapalı tren vagonlarında Orta Asya'ya sürülerek: Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a yerleştirildi. Bu sürgünün Stalin'in Karadeniz kıyılarını Türklerden temizleme operasyonunun bir parçası olduğu Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra açıklanan arşivlerde ortaya çıkmıştır.
Orta Asya'ya sürülen Ahıskalılar yaşama tutunabilmek için buralarda büyük gayret gösterdiler ve zenginleştiler. Bunu çekemeyenler yanında Sovyet idaresinin de körüklemesi ile Sovyetler Birliği'nin son yıllarında, Özbekistan’ın Fergana vadisinde yaşayan Ahıska Türkleri, 1989 yılında, etnik bir gerilim sonrasında büyük bir şiddete uğradı ve bölgedeki nüfusun büyük bir kısmı Özbekistan'dan Sovyetlerin muhtelif bölgelerine göç etmek zorunda kaldı. Ahıska Türkleri, bugün eski Sovyetler Birliği coğrafyasında ve Türkiye'de dağınık olarak yaşamaktadırlar.
Türkiye Cumhuriyeti, daha önce muhtelif tarihlerde Sovyetlerde yaşayan Ahıska Türklerini ülkemize kabul ettiği gibi geçen senden beri Ukrayna'da yaşayan Ahıska Türkünün Erzincan Üzümlü'ye iskanını sağladıktan sonra şimdi de aşağıda AA'nın haberinde yer aldığı gibi 108 ailenin de buraya iskanı sağlamaya çalışmaktadır. .
* * *
"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla daha önce Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilen Ahıska Türkü 302 ailenin yerleştirildiği Erzincan'ın Üzümlü ilçesine, Ahıska Türkü 108 aile daha getirilecek.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Başbakan Binali Yıldırım'ın koordinasyonunda Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek Erzincan'ın Üzümlü ilçesine yerleştirilecek 108 Ahıska Türkü aile için tüm hazırlıklar tamamlandı.Ukrayna'dan geçen yıldan bu yana kafileler halinde Türkiye'ye getirilen 302 Ahıska Türkü ailenin yerleştirildiği Üzümlü'ye, 108 Ahıska Türkü aile daha getirilecek. Üzümlü ilçesi Fatih Mahallesi'nde, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) yapılan konutlara yerleştirilecek Ahıska Türkleri için tüm hazırlıklar tamamlandı.
Üzümlü Kaymakamı Fatih Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ekim'de gelecek Ahıskalılar için tüm hazırlıkların tamamlandığını söyledi.
108 ailenin ilçeye getirilerek, TOKİ'nin yaptığı konutlara yerleştirileceğini ifade eden Acar, şöyle konuştu:
"108 ailemiz için TOKİ tarafından yapılan evler, tarafımızca tamamen donatıldı. Ahıska Türklerinin iskanı amacıyla bize Maliye Bakanlığından gelen ödenekle buzdolabı, televizyon ve koltuk takımı gibi her türlü ihtiyaçlarını karşılayacakları şekilde evler hazırlandı. Ayrıca temizlik malzemesinden tutun, dayanıklı tüketim malzemelerine kadar evlere her şeyi yerleştirdik. İnşallah ekim ayı içerisinde bereketli ve güler yüzlü ilçemize gelecekler. Bizler de onları heyecan ve merakla bekliyoruz."Göçün zor bir durum olduğuna dikkati çeken Kaymakam Acar, daha önceden Erzincan'a getirilen Ahıska Türkü ailelerin devletin her türlü desteğiyle sıkıntı yaşamadan hayatlarına devam ettiğini belirtti.
Kaymakam Acar, bin 250 Ahıska Türkü'nün Türkiye'ye getirildiğini aktararak, "Bu vatandaşlarımızın içerisinde sosyal ve psikolojik destek alanlar var. Onların dışında tamamen ülkemize adapte olmuş ve şu anda bir Üzümlülü, Erzincanlı diyebileceğimiz Ahıskalı vatandaşlarımız da var. İnşallah en kısa zamanda bu vatandaşlarımız bu göç psikolojisini üzerilerinden atarak tamamen yurdumuza adapte olup ve ülkemize hayırlı bir birey olarak hayatlarını sürdüreceklerdir." diye konuştu"
* * *
Çorum'da da Türk- Rus hududunun kapandığı 1921 yılından önce gelen bir çok Ahıska Türkleri yaşamaktadır. Bu yazımla onları ve sizleri bu konuda tekrar bilgilendirdiğime inanıyorum. Ayrıca " Dış Türkleri" unutmamamız gerektiğini de düşünüyorum.
İstanbul, 26 Eylül 2016
Kaynaklar:
"Ahıska Türkü 108 Aile Daha Öz Vatanına Kavuşacak", Anadolu Ajansı, 26.9 2016
https://tr.wikipedia.org/wiki/Ahıska_Türkleri
http://www.ahiska.org.tr/?page_id=1839
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@