11.05.2016, 00:19 773

AHISKA TÜRKLERİ AMERİKA KONSEYİ'NİN WASHİNGTON'DA GENEL MERKEZİ AÇILDI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Muhtelif yazılarımda Ahıska Türkleri'nin sorunları ve yaşadıkları üzerinde duruyorum. Bildiğiniz gibi, baba tarafım Ahıska Türkleri'nden olup 1900 senelerinde Rus baskısına dayanamadıkları için Samsun'a muhacir olarak gelmişler ve daha sonra Çorum'a yerleşmişlerdir. Bu dönemde Çorum ve Alaca'ya çok sayıda Ahıskalı yerleşmiştir. Bir Ahıska Türkü olarak onlarla ilgili tüm gelişmeleri yakinen takip ediyorum. Ve bunlardan bazılarını sizlerle paylaşıyorum.
Bugün sizlerle ilk önce, 2005 yılında Amerika’ya göç ettirilen yaklaşık 12 bin Ahıska Türkünün bir araya gelerek yabancı bir ülkede aralarında nasıl bir dayanışma sağladıklarını ortaya koyan olaydan ve tertipledikleri Çalıştay’dan bahsedeceğim. ABD'nin başşehri Washington'da Ahıska Türkleri Konseyi'nin Genel Merkezlerini açmaları kurumlaşmaya gittiklerinin güzel bir belirtisi olan sevindirici bir haberdir. Daha sonra da kendilerinin neden Amerika'ya göç etmek zorunda kaldıklarını açıklayacağım.
* * *
6 Mayıs 2016 Cuma günü Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın katılımlarıyla Amerika' da bulunan Ahıska Türkleri'ne ait tek çatı kuruluşu olan Ahıska Türkleri Amerika Konseyi'nin Washington DC'deki Genel Merkezi açıldı. Açılış Büyükelçi Serdar Kılıç'ın yanı sıra Büyükelçilik Müsteşarı Aydan Karamanoğlu, Din Hizmetleri Müşaviri ve Konsey Kurucularından Dr.Yaşar Çolak, Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) Başkan'ı İbrahim Uyar ve 14 eyaletten gelen katılımcıların iştirakiyle gerçekleşti. Konsey Başkanı Aydın Mamedov ve Konsey Genel Sekreterinin teşekkür konuşmalarının ardından, Büyükelçi Serdar Kılıç; “Ahıska Toplumuna milli ve manevi davalarda Türk toplumunu her zaman desteklediği için teşekkür ederim, Beyaz Saray’ın yanında böyle bir Merkez'in açılmış olması, Ahıska Türkleri Konseyi'nin ne kadar büyük bir vizyona sahip olduğunu göstermektedir. Her zaman Ahıska Türkleri'ne desteklerimiz devam edecektir. Başarılarının devamını dilerim.” dedi.


Konsey Başkanı Aydın Mamedov Büyükelçi Serdar Kılıç'a plaket verirken

Açılıştan sonra 14 eyaletten katılımcıların olacağı, Amerika Ahıska Türk Toplumu 2016 Yılı Çalıştayı (Yerleşme Süreçleri, Kaygılar, Beklentiler ve Gelecek Perspektifi) yapıldı.
Ahıska Türkleri Amerika Konseyi Başkanı Aydın Mamedov yaptığı konuşmada;
"Amerika Birleşik Devletleri’nin hemen bütün eyaletlerinde yaşayan ve sayıları 20 bin civarında olan Ahıska Türkleri, bu ülkenin siyasal, toplumsal ve kültürel dünyasının kalıcı bir gerçeği haline gelmiştir. Bu önemli Türk nüfusun kültürel değerlerini koruyarak Amerikan toplumunda varolabilmeleri ve varlıklarını asimile olmadan geleceğe taşımaları, büyük ölçüde içinde yaşadıkları toplumla sağlıklı iletişim halinde olmaları, siyasi katılımı artırmaları, ekonomik olarak da güçlenmeleriyle mümkündür. Bunun için de en güçlü sosyal sermaye, kuşkusuz dini ve ailevi değerlerdir.
Söz konusu sorunların çözümüne kalıcı çözümler üretmek, öncelikle sorun üzerinde konuşmaya başlamakla, sorunları uzman kişiler üzerinden bilimsel bir yöntemle ele almakla mümkündür.
AMERİKA AHISKA TÜRK TOPLUMU 2016 Çalıştayı işte böyle bir arka alana dayalı olarak tertip edildi. Çalıştayda sahasında uzmanlaşmış kişilerce göç olgusunun neden olduğu yatay ve dikey hareketlilik, uyum sorunları, siyasi katılım, örgütlenme, çocuklara, gençlere ve yetişkinlere yönelik manevi bakım hizmetleri konularında yapılacak sunumlar, getirilecek öneriler, Amerika'da kendilerine gelecek inşa etmeye karar vermiş Ahıska Türkleri'ne yol gösterecektir.
Ahıska Türk Konseyi, Ahıska toplumunun geleceğinde olumlu katkılar sunacak olan bu türden çalıştayları bundan böyle geleneksel hale getirip her yıl tekrar etmek niyetindedir" dedi.
Bu açılışa ve çalıştaya Ahıskalılar büyük ilgi gösterdiler ve birlikte fotoğraf çektirdiler.* * *
Bu yazımın daha anlaşılır olması için kısaca Ahıska Türkleri'nin tarihi neden Amerika'ya gitmek zorunda kaldıkları hakkında bilgi vermeyi istiyorum.
1826 yılından itibaren Ahıska'yı ele geçiren Ruslar, tüm Kafkasya’da uyguladığı baskı ve yıldırma politikasını burada da uygulamaya koydu. Bu nedenle halkın büyük bir kısmı Türkiye'ye sığındı. I. Cihan Harbi sonunda hudutların kapatılması nedeniyle Türkiye ile bağlantıları koptu ve çok zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye gayret ettiler.
II. Dünya Harbi esnasında 14 Kasım 1944 tarihinde Stalin'in verdiği bir emir ile Ahıska Türkleri vatanlarından koparıldı ve Orta Asya'ya sürüldü. Bu sürgün esnasında yolda 30 bin Ahıska Türkü öldü. Ahıska Türkleri Rusların işgalinde bulunan Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan'da yaşamaya mecbur kılındılar.
Bir gecede ani olarak bu göçe zorlanan Ahıska Türkleri buralarda büyük zorluklar yaşayarak yaşamaya gayret ettiler ve yerleştiler.
Çalışkan olan Ahıskalıların sağladıkları başarı ve zenginlik göze batar oldu. 1-5 Haziran 1989 tarihleri arasında Fergana Faciası olarak tanımlanan ve yaşanan olaylar sonucunda ikinci bir darbe yediler. Sürgün edildikleri bu topraklardan 100 bine yakın Ahıska Türkü Rusya, Azerbaycan gibi çevre ülkelere gitmek zorunda kaldılar.
Bunlardan bir kısmı Rusya'nın Krasnador bölgesine gittiler. Burada Ahıska Türkleri'ne etnik ayrımcılık yapıldı. Yerleşim ve konut bakımından büyük zorluklar yaşayan Ahıskalılara eğitim ve sağlık alanlarında zorluklar çıkarıldı. Açlık grevine başlayan Ahıskalıların durumu dünyanın dikkatini çekmeye başlayınca Krasnador Valisi, ABD ve Rusya Federasyonu Ahıska Türkleri'nden kurtulma yolunu Amerika'ya göç ettirmekte buldular.
Bu göçün hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine Krasnador’da yaşayan Türklerin anavatanları Ahıska'ya dönmek istemeleri de etken oldu.
Gürcistan söz vermesine ve yasa çıkarmasına rağmen halen Ahıskalıların anavatanlarına dönmelerini istemiyor. Bunu istememesinin bir nedeni de Ahıskalıların terk ettikleri yerlerin büyük bir kısmına Ermenilerin yerleşmiş olmasıdır.
* * *
Yeni yetişen nesillere Balkan faciasını ve Girit faciasını anlattığımız gibi Ahıska faciasını da anlatmalıyız.
Onlar, vatan topraklarının kaybının yarattığı sorunları öğrendikleri takdirde ülkemizin birlik ve bütünlüğüne daha fazla sahip çıkacaklardır.
İstanbul,9 Mayıs 2016

Olaylarla ilgili bir video sunumu
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@