21.08.2013, 00:00 208

AH İSLAM DÜNYASI AH !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Yazımın başlığını Ahmet Hakan'ın Hürriyet gazetesindeki yazısından aynen aldım. Bu konu ile ilgili uzun yazısında kendisi önemli konulara temas etmiş. İsterseniz yazısının tümünü internet ortamında okuyabilirsiniz.

Ömrümün önemli bir kısmını geçirdiğim kalkınmış ülkeler barış içerisine yaşarken, mensup olduğum İslam ülkelerinde her gün yaşanan huzursuzluk beni çok üzüyor ve düşündürüyor.

Kalkınmış ülkeler refah içinde yüzerken buralarda yaşayanlar mutlu bir yaşam sürdürüyorlar. Buna karşılık İslam ülkeleri sıkıntı içinde kıvranırken ve çeşitli silahlı müdahalelerle boğuşurken halkları bin bir sıkıntıyla yaşamlarını sürdürüyorlar.

Bu konu ile ilgili Ahmet Hakan'ın yazısının giriş kısmını sizinle paylaşmayı istiyorum.

* * *

'' Ah İslam dünyası ah

Bir kan deryası içindesin. Mısır'ında kan akar... Suriye'nde kan akar...Irak'ında kan akar...

Batılılar için sırasını beklemekte olan bir hedefsin: Afganistan tamam, Irak tamam, Suriye eh işte, İran sırasını beklemekte falan...

Hiç kimse bölemezse seni, tutar sen bölersin kendini... Şii diye Sünni diye.

Öyle belalısın ki... Diktatöründen kurtulmak için başlattığın kutlu mücadelede, diktatörünün döktüğü kandan daha fazla kan dökülür.

Bağdat yıkıldı... Şam'ın tarumar... Kahire'n yaslı... İşte geldik gidiyoruz, bir türlü şen olamadı  Halep adlı şehrin...,

* * *

İslam'ın içinde bulunduğu bu durumun nedenleri hakkında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. Hasan Onat'ın genel değerlendirmesi ile ilgili yazısından bir kısmını aşağıda değerlendirmenize sunuyorum.

* * *

'' MÜSLÜMANLARIN son iki asırdır yaşadıkları acı tecrübeler, İslam'ın doğru anlaşılmasının önündeki en ciddi engellerden birisidir. 

Batı aklı özgürleştirip bilginin gücünü kullanarak yeni bir uygarlığa doğru yelken açarken, Müslümanlar tam tersi bir sürece girmişler, aklı mahkum ederek maziye demir atmışlar, medeniyet yarışından çekilmişlerdir.

Osmanlı şemsiyesi kırılınca İslam dünyası Batı'nın sömürgesi haline gelmiştir.

Müslümanların hâlâ yaşadıkları en büyük trajedi ''mağlup medeniyet travması'' dır.

Türkiye dahil, İslam dünyası son iki asırdır, öncelikle kendisiyle, diniyle ve değerleri ile savaşmaktadır.

Bu savaşın adeta yaşam biçimine dönüşmesinin sebebi, aklın , bilginin ve bilimin unutulmuş olmasıdır.''

* * *

İslam ülkelerinin ve ülkemizin içinde bulunduğu durum hakkında yurt dışında ve içinde çeşitli siyasi kuruluşlarda etkin görev yapan eski Devlet Bakanı Kemal Derviş'in değerlendirmesinde önemli gördüğüm hususları aşağıda bilginize sunuyorum.

* * *

'' Ortadoğu'nun büyük bir bölümünde dehşet verici bir şiddet döngüsü gelişiyor.

Felaketin merkezi Irak'tan Suriye'ye kaydı; ancak Mısır'ı, Yemen'i, Libya'yı ve Tunus'u büyük ölçüde kapsıyor.

Daha doğuda, Afganistan 20 yıllık bir savaştan dolayı acıya maruz kalmakta ve şiddet Pakistan'da her yeri sarmış durumda.''

Değerlendirmesinin bir yerinde de,'' Türkiye, hem Cumhuriyet tarihinden gelen, hem de yüzyılların deneyimlerinden kaynaklanan toplumsal bir sağduyuya sahiptir. Buna rağmen bölgede olup bitenler, her türlü ayrışmayı Türkiye için ciddi bir tehlikeye dönüştürebilir.'' diyerek dikkatli olmamız gerektiğini vurguluyor.

* * *

Ben de kişisel olarak İslam ülkeleri ile ilişkilerimizi ülkemizin dünyadaki çıkarlarını dikkate alarak sürdürmemiz  ve İslam ülkelerine destek olmamız gerektiğine inanıyorum.

Diğer taraftan ülkemizi, Ortadoğu'da gelişmelerin girdabına kaptırmayacak bir dış politika sürdürmemizin önemli olduğunu düşünüyorum.

Böyle kritik bir dönemde hepimizin birbirimize yaklaşması ve kenetlenmesi gerekli olup tüm siyasetçiler tarafından bu beklentim sağlanmalıdır.

 

Dörttepe-Bodrum, 19 Ağustos 2013

 

Ahmet Hakan, '' Ah İslam dünyası ah'', Hürriyet, 16.8.2013

 

Hasan Onat, ''İslam siyasi meseleleri insana bırakmıştır'', Hürriyet'te Ramazan, 28. 7. 2013

 

Kemal Derviş, ''Türkiye model ülke olabilir mi?'', Hürriyet Pazar, 18. 8. 2013

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@