25.10.2014, 02:26 339

“AĞIZ YAPMA’’ DEYİMİ ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bugün toplumumuzda yer alan insanlarımız yaşamlarında:,
-Birilerini yanıltmak,
-Dinleyenleri kandırmak isteyebilirler. Bu insanlarımız bir sade vatandaş olabildikleri kadar bir sorumlu sandalyeye kadar yükselebilirler. Bunlar kendisini dinleyenler çoğaldıkça onların duygu ve düşüncelerini olduğundan başka türlü gösterecek biçimde konuşmalarını özenle sürdürebilirler. Çoğunlukta olan sade vatandaşlarımız bu konuşma biçimini beğenmeyip o sayın kişiye ‘’AĞIZ YAPMA’’ diyebilirler. Oysa ‘’ağız yapma’’ Türkçemizin bir deyimidir.
* * *
Toplumumuzda sosyal gelişme boyut kazandı. 90 yılda geri kalmışlıktan gelişmekte olan ülkeler düzeyine ulaştı. Okur yazarımız da çoğaldı. Çok okuyanımız da, az okuyanımız da ‘’ ağız yapma’’ demeye başladı. Ama bazılarımız ellerline bir mikrofon geçince coştular da coştular, kaplarına sığamadılar eski defterleri de karıştırmaya başladılar. Halk arasında yaşayan ‘’ sözümüz özümüz olsun’’ uyarısını unuttular, lafı ağızlarında eveleyip gevelemeye başladılar, dönüp dolaştırdılar ülkedeki çoğunluğu unutup :
-Kendilerine ‘’ evet’’ diyenlere,
-Emirlerini geri çevirmeyenlere,
-Yandaşlara,
-Söz sahibi olanlara , onların hoşuna gidecek şekilde dedikoduyu andıran biçimde açıklamalar yapmaya kalkıştılar. Hatta bazıları:
-Ellerindeki kâğıttan okuyarak,
-Sağ,sol ve ileri ekrandakileri ekrandan dile getirerek bin bir eda ile söylemeye kalkıştılar.
Ülkede o kanalları dinleyenler %41,7 idi. O kanalları dinlemeyenler ise %58,3 oluyordu. İşte bu inceliği henüz kavrayamadık. Ama çağdaş olmayı amaçlayan kuşaklar bu ikilemi kaldırabileceklerdir. Bunda da kimsenin kuşkusu olmasın.
Benim gibi çok yaşlılar, geldiler ve gidiyorlar. Bizim toplumumuzun bir kenetlenişi vardır. Çünkü bizim toplumuz göçmen insanlardan kurulmuştur. Göçmenlerin ise çok belirgin bir nitelikleri vardır. Göçmenler çok sabırlıdırlar, çok hoşgörülüdürler. O oranda da azimlidirler. Evreni yaratan Yüce Allah’ a temelden, gönülden inanırlar. Son yerleştikleri topraklara(vatan) sahip çıkarlar. Son yurtlarında da en iyi örneği vermeyi bilirler. İşte bu yolun adı:
-Biz nereden geldik?
-Bugün neredeyiz?
-Yarın nerede olacağız? Üçlüsünden geçer. Bunun diğer bir söylem şekli de ‘’ÇAĞDAŞ’’ olmaktır.
Ülkemiz geri kalmış ülkeler sınıfından geçti, şimdi gelişmekte olan ülkeler düzeyine ulaştı. Nasıl ? Cedvabını da biz verelim:
-Göçmenliğin verdiği sabırla, hoşgörüyle ve en iyi şartlarda yaşamak azmi ile!
-Anadoludaki yer üstü ve yer altı( Bor elementinin %65 ‘i ülkemizdedir. Bor’dan benzin bile edilebilecektir) zenginliklerimize sahip çıkarak!
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@