26.03.2010, 00:00 193

AFYON'DA DÜNYA SU GÜNÜ KUTLAMASI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Afyonkarahisar'da 22-24 Mart tarihleri arasında tertiplenen II.Ulusal Taşkın Sempozyumu'na katıldım.1530 kişinin katılımı ile yapılan bu toplantının Afyon'da yapılması, yöreye katkısı ve iç turizm bakımından değerlendirmesini ayrı bir yazımda ele alacağım.

Taşkın Sempozyumu için bir araya geldiğimiz bu günlerde dünyada Birleşmiş Milletler tarafından her yıl kutlanan; DÜNYA SU GÜNÜ (22 Mart) ve DÜNYA METEOROLOJİ GÜNÜ(23 Mart) Türkiye törenleri Afyon'da Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu'nun katılımı ile gerçekleştirildi. Programa  Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Haydar Koçaker, Devlet Meteoroloji İşleri (DMİ) Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Afyonkarahisar Milletvekilleri, DSİ ve DMİ Bölge Müdürleri, Belediye Başkanları, Üniversite Öğretim Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları, üniversitelerden gençlik temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Bu törende çekilen benim de yer aldığım bir fotoğrafı aşağıda görülmektedir.

Bu iki töreni de iki ayrı yazıda ele alacağım.Bu arada Dünya ORMANCILIK GÜNÜ (21 Mart) kutlama törenlerinin Ankara'da gerçekleştirildiğini de bilginize sunmayı isterim.

1992 yılında Brezilya'nın başkenti Rio de Janerio'da düzenlenen Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda her yıl 22 Mart tarihinin ''Dünya Su Günü'' olarak kutlanmasına karar verilmiştir.1995 yılından bu yana Dünya Su Günü her yıl farklı bir tema vurgusu ile kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu bu yılın temasını ''Su Kalitesi'' olarak belirlemiştir. Su kalitesi demek suyun öncelikle içme ve kullanma suyu için uygun değerlere sahip olmasıdır. 

Ne yazık ki, dünyada yeterli derecede kaliteli su temin edilememektedir. Bugün dünyada 1,1 milyar insan kaliteli (sağlıklı) içme suyuna sahip değildir. Dünyada her yıl 25 milyon çocuk sağlıksız (kalitesiz) su kullandığından, su ile geçen hastalıklardan ölmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre yılda 4 milyon kişi yetersiz veya kirli su nedeniyle ishal olmakta, bu vakaların 2,2 milyonu, özellikle 5 yaşın altındaki çocuklar olmaktadır.

Dünyada su kalitesi  nüfus artışı, hızlı kentleşme, endüstriyel atıklarla doğaya karışan yeni patojenler ve kimyasallar nedeniyle hızla düşmektedir. Bunun temel sebebi şehir ve endüstri sularının belli bir işlemden geçmeden doğaya verilmesidir. Atık su yönetimi için çok pahalı olan düzgün bir altyapı gerekmektedir. Şu anda dünyada bir çok ülkedeki atık su altyapısı yeterli olmadığından, su kalitesi çok düşüktür. Dünya nüfusunun 2,8 milyarı düzgün, sağlıklı bir kanalizasyon ve atıksu arıtma sistemine sahip değildir.

Toplantıda konuşan Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, suyun hayati bir önem taşıdığını belirterek "Sudan ucuz ne demek? Bunu lügatten silmemiz lazım. Sileceğiz bunu. Sudan ucuz diye bir şey olamaz. Çölde susuz kalan bir kişiye, 'bütün servetin karşılığında bir bardak su vereceğiz' deseler, hiç tereddüt etmeden bütün servetini verir. O zaman sudan ucuz cümlesinin yanlış olduğu bu örnekle ortaya çıkıyor. Su kaynakları çok önemli. Bütün dünyada su kaynakları azalıyor. Afrika'da sağlıklı su bulamayan milyonlarca insan var. Bu nedenle suya erişmek çok önemlidir" dedi.

 Ayrıca, kaliteli su temininde gölet ve barajların önemine değinen Eroğlu, baraj ve göletlerin yapılmasının bir zaruret olduğunu ifade etti. Eroğlu, şunları söyledi: "Bunu keyif için yapmıyoruz. Bu bir zarurettir. Türkiye'de yağışlar bölgelere ve mevsimlere göre farklılık göstermektedir. Kışın biriktirdiğiniz suyu yazın veremezseniz, ne şehirlere, ne sulamaya ne de sanayiye su veremezsiniz. Bu maksatla baraj ve gölet yapıyoruz. Kışın yağan yağmuru biriktirip, yazın vatandaşa veriyoruz. Bizde Avrupa ve Kanada'da olduğu gibi sürekli akan nehirler yok. Oraların ihtiyacı olmayabilir. Onların tuzları kuru. Ama bizim barajlara ve göletlere ihtiyacımız var. Buna karşı çıkmak çılgınlıktır. Kimse kusura bakmasın, bu çılgınlıktır."

Bakan Eroğlu konuşmasını 'Su gibi aziz olun' sözleriyle tamamladı.

Bakanın konuşması da dahil tüm konuşmaları bu yazımda ele almam mümkün değil. Belki daha sonra bu hususları içeren yazılar yazarım.

Bakan Eroğlu, "Su Kalitesi" konulu afiş, resim ve fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere plaketlerini takdiminden sonra tören Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuarı Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencilerinin keman resitali sunumu ile son buldu.

 

Afyon, 25 Mart 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@