27.03.2010, 00:00 315

AFYON'DA DÜNYA METEOROLOJİ GÜNÜ KUTLAMASI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Dünkü yazımda Afyonkarahisar'da 22-24 Mart tarihleri arasında tertiplenen II.Ulusal Taşkın Sempozyumu'na katıldığımı sizlerle paylaşmıştım. Ve Taşkın Sempozyumu için bir araya geldiğimiz bu günlerde, dünyada Birleşmiş Milletler tarafından her yıl kutlanan; DÜNYA SU GÜNÜ (22 Mart) ve DÜNYA METEOROLOJİ GÜNÜ (23 Mart) Türkiye törenlerinin Afyon'da Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu'nun katılımı ile gerçekleştirildiğini bilgilerinize sunmuştum.

Meteoroloji kısaca atmosfer bilimidir. İnsanoğlu kendisini doğrudan etkileyen ve biçimlendiren meteorolojik olayları, meydana gelmeden önce tahmin ederek, hayatını bu yönde düzenlemek gayesiyle atmosferde olup biten olayların gerçekleşme nedenlerini, zamanlarını yapacağı etkilerin neler olacağını inceleyip araştırma gereği duymuştur.

Osmanlı  İmparatorluğu'nda meteorolojinin kurumsallaşma çalışmaları, 1867 yılında İstanbul'da Kandilli Rasathanesi'nin kurulması ile başlamış, 1868 yılından itibaren ise elde edilen gözlem sonuçları yayınlanmaya başlamıştır. Cumhuriyet döneminde ise 1925 yılında Ankara'nın Etlik semtinde Türk Meteoroloji Teşkilatı'nın temeli sayılan Rasadat-ı Cevviye veya Meteoroloji Enstitüsü Teşkilatı kurulmuştur. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, günden güne artan meteorolojik ihtiyaçları karşılamak ve aynı alanda yapılan çalışmaları tek bir teşkilat içinde toplamak  amacıyla 19 Şubat 1937 tarihinde Atatürk'ün onayı ile kurulmuştur.

Birleşmiş Milletler’in bir uzmanlık kuruluşu olan Dünya Meteoroloji Teşkilatı (World Meteorological Organisation-WMO) ana sözleşmesi 23 Mart 1950 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu nedenle, her yılın 23 Mart günü "Dünya Meteoroloji Günü" olarak kutlanmaktadır. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ve 186 ülkenin üye olduğu Dünya Meteoroloji Teşkilatı, her yıl güncel bir konu belirlemekte ve ülkelerin meteoroloji teşkilatlarınca bu konu çerçevesinde düzenlenen konferanslar; basın, radyo, televizyonlar tarafından sunulan konuyla ilgili haber, konuşma ve diğer etkinliklerle meteorolojinin halka daha iyi tanıtılması, halkın ve kurumların meteorolojik bilgi ve hizmetlerden daha fazla yararlanması, üniversiteler, kurum ve kuruluşlarla meteoroloji teşkilatı arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

23 Mart, Meteoroloji günü olarak 1961 yılından itibaren etkinliklerle kutlanmaya başlanmıştır.

Afyon'da gerçekleştirilen kutlamada Devlet Meteoroloji İşleri (DMİ) Genel Müdürlüğü çalışmalarından bahseden Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, DMİ teşkilatının bir çok konuda çalıştığını ve bu arada rüzgâr enerji potansiyelinin belirlenmesi konusunda güzel çalışmalar yaptığını söyledi.  Güneş enerjisinin şu an Türkiye için ekonomik gözükmeğini dile getiren Eroğlu, çünkü maliyetinin çok yüksek olduğunu belirtti. Çok ekonomik olmamasına rağmen yine de en azından teknolojide geri kalmamak için 50 megavatlık bir güneş enerjisi santralini bir yerde kurmaları gerektiğini vurgulayan Eroğlu, şöyle konuştu: "Teknolojide geri kalmamamız lazım. Bunun için de güneş enerjisi potansiyelinin en uygun olduğu yerlerin güneş enerjisi atlası hazırlandı. Vatandaşlarımız arzu ederlerse bunu da alabilirler. Devlet Meteoroloji Teşkilatı küresel iklim değişikliği ve kuraklıkla ilgili önemli çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaları Devlet Meteoroloji Teşkilatı ile üniversitelerdeki bilim adamlarımız birlikte yürüttü. Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yürüttüğü çalışmalar neticesinde ortaya çıkan raporlara göre ülkemiz Akdeniz ve bilhassa Güneydoğu Anadolu bölgeleri kuraklıktan etkilenecek önemli bölgeler arasında yer alıyor. Bunu suyumuzu iyi bir şekilde kullanarak ve suyu tek elden yöneterek aşabiliriz. Aynı şekilde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın (yeni adı Tarım ve Gıda Bakanlığı olacak) kuraklığa dayanıklı ürünler geliştirilmesi konusunda şimdiden çalışmalar yapması gerekiyor."

Türkiye'nin uzay araştırmaları konusunda geri kaldığını söyleyen Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Ama geri kalmak demek yakalayamayacağız manasına gelmez. Dolayısıyla bizim şimdiden başlayarak uzay araştırmalarında, uzay meteorolojisinde yerimizi almamız gerekir. Bu konuda üniversite ile her türlü işbirliğine hazırız."

DMİ Genel Müdürü Mehmet Çağlar da DMİ olarak ülke genelinde 450 noktada gözlem yaptıklarını ifade etti. Çağlar, tarım ve turizmin yoğun olduğu yerlere ve ilçe merkezlerine 2010-2011'de 200 adet daha Meteoroloji Gözlem İstasyonu kuracaklarını söyledi.

Havaalanlarına kurulan Otomatik Meteoroloji Gözlem ve Raporlama Sistemi ile uçuşların daha güvenli yapıldığını anlatan Çağlar, fırtına, hortum, kuvvetli yağış, taşkın ve dolu gibi meteorolojik olayların, nerede, ne zaman, ne şiddetle oluşabileceğinin tespit edilmesini sağlayan erken uyarı sisteminin bir parçası olan ileri teknoloji meteoroloji radarlarını kurmaya devam ettiklerini bildirdi.

İlk aşamada Ankara-Elmadağ, İstanbul, Zonguldak ve Balıkesir'e dört meteoroloji santrali kurduklarını belirten Çağlar, İzmir, Muğla, Antalya, Adana, Samsun, Trabzon’da olmak üzere 6 adet daha radarın kurum çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Çağlar, 10 Ekim 2010'da İzmir ve Muğla radarlarını işletmeye açacaklarını, 200 otomatik gözlem sisteminin de temelini atacaklarını sözlerine ekledi.

Kutlamanın sonunda ödül törenine geçildi. Bu arada ben de ödül verdim. Bana da bu esnada ödül verdiğim için yalnız ''Meteoroloji Radyosu''nu çeken ve teşkilatın ürettiği bir radyo hediye edildi. Bir çok ilde yayın yapan  ''Meteoroloji Radyosu''nun Çorum'da yayın yapamadığını öğrendim. Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımızdan ricam ilgililerle işbirliği yaparak önemli hizmet veren bu radyonun Çorum'da yayına geçmesini temin etmeleridir.

Dünyada doğal afetlerde meydana gelen yıllık kayıp 80 milyar dolar civarında olup, bunun yüzde 38'i sel ve yüzde 37'si fırtına sonucunda oluşmaktadır. Bu zararların ve meydana gelen can kayıplarının azaltılmasında meteoroloji hizmetlerinin ve erken uyarının önemi yadsınamaz.

Tropikal fırtınalar, şiddetli seller, anormal yağışlar ve kuraklık gibi doğal felaketler de insan yaşamı ve sağlık üzerinde olumsuz etkilerde bulunmaktadır. Gelişmiş erken uyarı sistemleri, milyonlarca yaşamı bu tür felaketlerden önemli ölçüde korumaktadır.

Dünya ekonomisinin hava olayları ve iklime karşı duyarlılığının gün geçtikçe daha iyi anlaşılması, Meteoroloji bilimine olan ilgiyi ve beklentileri artırmıştır.

İklim değişikliği, ozon tabakasının incelmesi, nüfus artışı, çölleşme ve insan güvenliğini tehdit eden diğer olağanüstü olayları önceden tahmin etmek, önlemek ve etkilerini azaltmak için, Meteoroloji bilimine olan ihtiyaç artarak devam edecektir.

Meteoroloji Günü'nü kutlarken ben de sizlere yaşamınızda meteorolojik olaylara ve uyarılara gereken önemi veriniz diyorum.

Afyon, 25 Mart 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@