05.04.2010, 00:00 244

AFYON'DA ÇORUMLULAR BULUŞTUK

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Afyonkarahisar'da 22-24 Mart tarihleri arasında tertiplenen II.Ulusal Taşkın Sempozyumu'nda hemşehrilerimle de buluşmak imkanını buldum.

Taşkın Sempozyumu başlangıcından önce, pazar akşamı Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu'nun verdiği akşam yemeğine İzmir'deki bir toplantıdan Ankara'ya dönmekte olan Diyanet İşleri Başkanımız Prof.Dr.Ali Bardakçıoğlu yanında Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Haydar Koçaker, Devlet Meteoroloji İşleri (DMİ) Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Afyonkarahisar Milletvekilleri, Afyon Belediye Başkan Vekili Ömer Dayı, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ali Altuntaş ve Afyon Müftüsü hemşehrimiz Dursun Kaplan katıldılar.

Sayın Bakan yemekten sonra bir televizyon programına katılmak üzere aramızdan ayrıldı. Çaylarımızı içerken aslen Tosyalı olan, Çorum İmam Hatip lisesi'nde iki yıl okuyan ve bu nedenle her karşılaştığımızda birbirimizi samimiyetle kucakladığımız Diyanat İşleri Başkanı Bardakoğlu ile dini bir sohbet yapmak imkanını bulduk. Bu sohbette kendisi, yetişen gençliğimize ulaşmakta güçlük çekildiğini ve bu nedenle üniversite içindeki ve yakınındaki camilere genç, aydın ve yabancı dil bilen genç din görevlileri tayin ettiklerini açıkladı. Ben de din görevlilerinin hiç bir ayırım yapmadan bu ülkenin evlatlarını kucaklamasının ne kadar önemli ve gerekli olduğuna dikkat çektim. Ve bilmeden veya farkında olmadan yapılan ayırımcılığın dinimize ne kadar zararlı olduğunu ifade ettim.

Yemek esnasında Müftü Dursun Kaplan'la yanyana oturduğumuz için Çorum’la ilgili konularda da sohbet etmek imkanı bulduk. Ben Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı'nın (ÇEKVA) çalışmalarından bahsederek Çorum'dan ne kadar uzakta olsam da memleketimi unutmadığımı ifade edince kendisi de Çorum'la ilgisinin devam ettiğini açıkladı. Müftülüğü zamanında temeli atılan Meydan Camiinin mermerlerini hayır yoluyla Afyon'dan temin ettiğini ve yakında göndereceğini büyük bir memnuniyetle bana anlattı. Ben de kendisini bu hayır nedeni ile Çorumlular adına kutladım.

Üç gün süren Taşkın Sempozyumu esnasında, yanıma gelen Çorum Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdür Yardımcısı Mühendis Ahmet Uzun ve Devlet Su İşleri Çorum 54. Şube İşletme Bakım Baş Mühendisi Adil Gökmen ile sık sık bir araya geldik.

Toplantıya katıldığı haberini aldığım Çevre ve Orman Bakanlığı Çorum İl Müdürü Ziya Çöpür ile biraraya gelemedim. Ayrıca bu toplantıya Çorum Belediyesi'nden inşaat mühendisleri Salih Şahin ile Köksal Çöldaş'ın katıldığını da öğrendim.

Birkaç günden beri Ahmet bey ve Adil bey ile birlikte çektirdiğimiz fotoğrafın gelmesini bekledim. Ama gelmedi.Yazımı daha fazla geçiktirmemek için yalnız Ahmet bey ile birlikte çektirdiğimiz fotografı yazıma eklemek zorunda kaldım.

1956 yılında Almanya'ya gittiğimden beri nerede olursa olsun hemşehrilerimi bulmaya ve onlarla birlikte olmaya büyük önem verdim. Bu birlikteliklerin hem bizler hem de şehrimiz için önemli olduğuna hep inandım.

İstanbul, 4 Nisan 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@