10.01.2012, 00:00 151

AÇIK SÖZCÜĞÜ ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Son zamanlarda daha çok öğrenciler, çok az da yetişkinler bana soru sormaya başladılar. Bunlardan birisi de yazımın başlığını oluşturan AÇIK sözcüğüdür.

Bu soruyu soran hemşehrime gereken cevabı verdim. O gece başımı yastığa koyunca verdiğim cevabın yetersizliğini gördüm, ertesi sabah kendimi bu sayfa önünde buldum.

Okurlarımın çoğunun bildiği gibi “açık” sözcüğünün anlamını aktararak işe başlıyorum:

Açık sözcüğünün anlamı: Açık sözcüğü, kapalı sözcüğünün karşıtıdır. Sözlüklerde de şöyle açıklanır:

-”İçine girilebilen, iinden geçilebilen, içi görülebilen her şey açıktır. İnsanoğlunun yaşamında yer alır, şöyle ki:

Kapanmamış durumda olanlar: Açık kapı, açık pencere, açık panjur, açık dolap, açık şişe, açık kavanoz, açık sürahi, açık damacana, açık musluk, açık düğme, açık yaka.

İnsanla ilgili olanlar: Açık alın, açık el, açık kalpli, açık yürekli, açık dilli, açık gözlü, açık fikirli, açık zihinli, açık mektup, açık oturum, açık oylama, açık öğretim, açık kalp ameliyatı, açık çay (ve çeşitleri).

Alışverişle ilgili olanlar: Açık çek, açık senet, açık bono, açık ciro, açık eksiltme, açık kredi, açık poliçe, açık satış.

Coğrafya ile ilgili olanlar: açık deniz, açık arazi, açık liman.

Meteoroloj ile ilgili olanlar: Açık hava.

Renklerle ilgili olanlar: Yedi rengin açık olanı.

Sinema, tiyatro, televizyonla ilgili olanlar: Açık sahne, açık film, açık poz, açık senaryo, açık sinema, açık tiyatro, açık televizyon.

Sizler isterseniz bu tasnifi zenginleştirebilirsiniz. Açık sözcüğünün yararları kadar, zararları da olabileceğini düşünebildiğiniz gün önlemlerini de alabilirsiniz. Her önlem bir düşünme ürünüdür. Düşünme ise, canlılarda insanlara özgüdür. Bunun önemini de bilmek gerek diyelim. Açık olan her şeyin iyisine sahip olalım dileğiyle!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@