07.12.2016, 00:13 288

ABRAHAM LİNCOLN’ÜN MEKTUBU

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Abraham Lincoln; ABD’nin eski ve ünlü Başkanlarından birisidir. Aile yuvasında oğluna öğretemedikleri olur, oğlunun öğretmenine bir mektup yazar. Bu mektubu; şimdiki Başkanların, Başbakanların, hatta Milli Eğitim Bakanlarının okuması gerekir. Mektuptan bazılarını aktaralım:

-Oğluma, kendi fikirlerine inanmasını öğret. Herkes ona yanlış olduğunu söylediğinde, dahi, tüm insanları dinlemesini öğret!..

-Öğret ona ki… tüm insanlar dürüst ve adil değildir. Fakat şunu da öğret ona! Her alçağa karşılık bir kahraman, her bencil politikaya karşılık kendisini adamış, bir lider vardır.

-Ona, her düşmana karşılık bir de dost olduğunu da öğret. Evet bu iş zaman alacak onu biliyorum. Fakat eğer öğretebilirsen ona, kazanılan bir doların, bulunan beş dolardan daha değerli olduğunu öğret…

-Oğluma, nazik davran, fakat onu kucaklama!. Çünkü ateş ancak çeliği saflaştırır. Bırak, sabırsız olacak kadar cesarete sahip olsun. Bırak, cesur olacak kadar sabırlı olsun. Ona, her zaman kendisine karşı derin bir inanç taşımayı öğret! İşte o zaman, insanlara karşı da derin bir inanç taşıyacaktır.

-Eğer yapabilirsen üzüldüğünde bile nasıl gülümseyeceğini öğret!

-Ona; hiçbir zaman kalbine ve ruhuna fiyat etiketi koymamasını, öğret!

Bu yazıma; bir deyimimizle noktalayalım.

“anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az! ”

Kaynakça: Kararlılığın Değeri-Başarılı Hayat Örnekleri.

Mehmet Coşar- sayfa. 22-28 – 2016 Mart İzmir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Ekim 2020
İmsak 05:32
Güneş 06:56
Öğle 12:29
İkindi 15:23
Akşam 17:52
Yatsı 19:11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@