24.05.2016, 00:47 335

ABRAHAM LİNCOLN’ÜN MEKTUBU

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Abraham Lincoln, ABD’nin eski ve ünlü Başkanlarından birisidir. Aile yuvasında oğluna öğretemedikleri olur, oğlunun öğretmenine bir mektup yazar. Bu mektubu, şimdiki Başkanların, Başbakanların, hatta Milli Eğitim Bakanlarının okuması gerekir. Mektuptan bazılarını aktaralım.
-Oğluna, kendi fikirlerine inanmasını öğret. Herkes ona yanlış olduğunu söylediğinde dahi, tüm insanları dinlemesini öğret!
Öğret ona ki, tüm insanlar dürüst ve adil değildir. Fakat şunu da öğret ona! Her alçağa karşılık bir kahraman, her bencil politikacıya karşılık kendisini adamış bir lider vardır.
-Ona, her düşmanına karşıık bir de dost olduğunu da öğret. Evet bu iş zaman alacak onu biliyorum. Fakat eğer öğretebilirsen ona, kazanılan bir doların, bulunan bir dolardan daha değerli olduğunu öğret.
-Oğluma, nazik davran, fakat onu kucaklama!.. Çünkü ateş ancak çeliği saflaştırır. Bırak, sabırsız olacak kadar cesarete sahip olun. Bırak, cesur olacak kadar sabırlı olsun. Ona, her zaan kendisine karşı derin bir inanç taşımayı öğret. İşte o zaman, insanlara karşı da derin bir inanç taşıyacaktır.
Eğer yapabilirsen üzüldüğünde bile nasıl gülümseyeceğini öğret!
Ona, hiçbir zaman kalbine ve ruhuna fiyat etiketi koymamasını öğret!
Bu yazımızı, bir deyimimizle noktalayalım.
“Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az!

Kaynakça: Kararlılığın Değeri, Başarılı İbret Örnekleri / Mehmet Coşar.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@