02.01.2013, 00:00 125

4+4+4+ SİSTEMİ İÇİN ÖNERİLER -3-

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bir zamanların Ortaokulları (3) yıl idi. Şimdi yeni sistemde Orta Okul’lar (4) yıl oldu. Bu demektir ki, bundan sonra ortaokullarda eğitim ve öğretim bir yıl daha fazla olacaktır, ortaokul öğrencileri, lise ve dengi okullarda daha başarılı olacaktır.

Bu, bir temennidir. Başarılı olabilmek için, muhtelif gayeli ortaokullar heyecanın öğretmenlerce, yöneticilerle, öğrencilerle yaşatılmasına bağlıdır. Bu durumu açıklamak isterim:

-Ortaokul öğrencileri, müfredat programındaki bilgileri, belleklerine depo eden değil, akıl mantık bilim açısından düşünme kurallarına göre verilmelidir. Her öğrenci, öğreneceği bilgiden nasıl yararlanabileceğini sezebilmeli, soru üzerin soru sorabilmelidir.

-Ortaokullardaki karne dönemi iki yerine üçe çıkarılmalıdır.

-Yeni açılan ortaokullarda, her karne döneminin sonunda, bir yazılı sınav yapılmalı, öğrencilerin bilgileri test tekniğinde değil, yazılı sınav tekniğinde kontrol edilmelidir. Sözcük anlamı, kavram anlamı, eşanlamlı ve zıt anlamlı sözcüklere örnekler istenilmelidir. Neden böyle yazdım, açıklayayım; bugün lise ve dengi okullarda okuyan yavrularımızdan kafa ile kelleyi karıştıranlar vardır. Ne olur: Bu devede kulak demeyin, lütfen geleceği düşünüverelim.

-Her karne döneminde yapılacak sınav ayrıca öğretmenlerimizin başarısını da ortaya koyacaktır. Belki de hizmet içi eğitimin ufkunu açacaktır. Öğretmenlerimizin çalışma hızını artıracaktır.

-Okullar, hayatın bir parçası olduğu için, her okulda çeşitli öğrenci kolları vardır, bir öğretmenin başkanlığında çalışmaktadır. Bu her ayın sonunda toplanacak tüm öğrencilere sunulabilirse, öğrenciler görüşlerini bildirebileceklerdir. Hatta öyle durumlar olur ki, kol başkanı öğretmen ve okul müdürü açıklamalar yapmak zorunda kalabilirler. İşte bu yol, akıl mantık bilim yolu, yani demokrasinin kök salmasıdır.

-Her okuldaki öğrenci kolları, ayrıca günler yapabilirler, okullarının etkinliklerini diğer okullara da duyurabilirler.

-Liselerin de 4 yıla çıkarılması çok yerinde bir harekettir. Bu da yeni sistemin, bir ufuk açması sayılabilir.

Liseler arasında Fen Liseleri asla unutulmamalıdır. Çünkü Fen Liseleri, ülkemizde en iyi öğretim veren kuruluşlar olmuştur. Bu yavrularımızın arasından, bilim adamları çıkabilecektir. İcat, buluş, keşif, ünlü bilim adamlarımız eksik olmayacaktır.

Liseler, lise kültürünü anlamında verebilecek şekilde donatılmalıdır. Lise dengi okullar, meslek okulları olarak kalmalı, lise farkı veremedikçe üniversite sınavlarına girememelidirler.

Meslek okulları mezunları, baremde lise mezunu sayılmalı, ama meslek okulu mezunu kendisini lise mezunu olarak görmemelidir. Öğrenci isterse lise farkını verip, okumasını sürdürebilmelidir.

Liselerimizin çalışmaları güçlü bir duruma erişirse, özel dersaneler 5 yıla kadar özel liseler haline dönüşebilir. Böylece dersaneler sorunu da tarih olur gider.

Muhtelif Gayeli Ortaokullardan birisinde çalıştığım için bu yazıları yazıverdim, okuyanlara teşekkürler ediyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@