10.01.2010, 00:00 229

300 SPARTALI ve PERSLER

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Dün akşam televizyonda “300 Spartalı” filmini izledim. Bu filmi sinemalarda oynadığı zaman tarihe ışık tuttuğu için çok görmeyi istememe rağmen izleyememiştim.

Bu filmi seyrederken tarihi bilgilerimi de imtihan ettim. Lise çağımızda ya bize Spartalılar’dan ve o dönemde onlarla çarpışan Perslerden anlatılmadı, ya da bende iz bırakacak şekilde bu tarihi dönemler işlenmedi.

“300 Spartalı” filminde Yunanistan’ı işgal etmeye çalışan Pers (İran) ordusunun ilerlemesini durdurmak isteyen Sparta Kralı ve 300 silah arkadaşının dev Pers ordusuna karşı savaşı anlatılıyordu.

Bu yazımda filmin tüm içeriğini anlatmayı istemiyorum. 300 Spartalı canları pahasına olağan üstü bir mücadele vererek Persler’in ilerlemesini durduruyorlar. Yıllar sonra onların bu mücadelelerinin tüm Yunanistan’da yarattıkları ruh sayesinde toplanan yeni bir oluşum Persleri yenerek Yunanistan’dan atıyor. Bu konuların detayını tarihçilere bırakarak filmin bana hatırlattığı bir anımı sizlerle paylaşmayı istiyorum.

*      *      *

Almanya’da yüksek öğrenim gördüğüm yıllarda İran (Pers) Devleti’nin kuruluşunun 2500 yılı kutlamalarını yaşadım. Bu kutlamalar için İran Şahı Rıza Pehlevi ve annesi Alman olan Kraliçe Süreyya da Almanya’ya gelmişlerdi.

Bu kutlamaları duyunca ben kendi kendime nereden çıktı bu 2500 yıl kutlamaları diye sormuştum. Bunun gerçekleş bağdaşmayan, abartılmış bir gösteri olduğunu düşünmüştüm. Bugün olduğu gibi elimin altında bilgisayar olmadığı için daha fazla da araştıramamıştım.

Birkaç yıl önce yaptığım ve Çorum Haber gazetesinde izlenimlerimi aktardığım bir gezide Bergama’nın yaklaşık M.Ö. 500 yıllarında Persler tarafından işgal edildiğini ve bir süre idare edildiğini okuyunca benim tarih bilgimin ne kadar az olduğuna karar verdim. Ve ayrıca İran (Pers) Devleti’nin 2500 yılı kutlamalarının da abartılmış bir gösteri olmadığını da anladım.

*      *      *

Gelecek nesillerin benim gibi tarihi bilgilerinin yetersiz olmaması ve onların dünya tarihini çok iyi anlamaları için okullarda başta tarih öğretmenleri olmak üzere tüm yetkililere ve aile fertlerine önemli görevler düştüğünü belirtmeyi isterim.

İstanbul, 10 Ocak 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@