23.07.2012, 00:00 209

3. İSTANBUL ULUSLAR ARASI BALE YARIŞMASI (2)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay, bu yarışma kitabındaki, “Bale sanatı, dansın hep varolduğu insanoğlunun beş bin yıllık tarihi içinde beden dilinin, estetik ve müzik ile birleşerek ulaştığı en yüksek, en estetik noktasıdır” satırları ile kısa ve öz olarak konuya güzel bir açıklama getirmiştir.

Ben de baleyi izlerken, ben de bu beden dilinin estetik bir şekilde müzik ile birleşerek ulaştığı en yüksek noktasında kendimi büyük bir coşku içinde okyanusun dalgaları içinde gibi hissederim.

Bale ve opera gibi sanat ve kültür olayları ülkemizde yaygınlık kazanmadığı için yanlış bir değerlendirme ile sadece aydınların işi sayanlar çoğunluğu teşkil etmektedir. Halbuki antik çağlardan beri günümüze kadar uzanan müzik ve dans ögeleri kültürlerin zenginliği ve temel taşlarıdır. İnsanların, sözsüz dönemlerinde, dünyayı ve kendini anlamanın ve anlatmanın en geçerli aracı, en büyük zenginliği, en etkili ifade biçimi dans olmuştur.

*     *     *

Dünyanın her tarafından muhtelif kategorilerde 50’ye yakın yarışmacının katıldığı bu gösteriler çok etkileyici ve güzeldi.

Yarışmacılar, sunumlarının müziklerini Don Quixote, La Corsaire, Swan Lake, Nutcracker, Coppelia, Carmen, Giselle, Coppella, Flame De Paris gibi tanınmış repertuvar listesinden seçmişlerdi. Her birinin sunumu çok alkış aldı. Büyükler, erkekler birincisi olan Amerikalı Brooklyn Mack müthiş bir performans sergiledi. Beş kategoride yapılan yarışmanın derece alanları da özel sunum yaptılar.

Ödül töreninin gerçekleştiği gala gecesinde uluslar arası arenada kendi neslinin en büyük dansçılarından birisi olarak kabul edilen Jüri üyesi, Berlin Devlet Balesinin başdanscısı ve sanat yönetmeni Vladimir Malakhov misafir dansçı olarak Mizuka Ueno ve İbrahim Öykü Onal ile birlikte çok başarılı bir gösteri  yaptı.


Ayrıca 1. Uluslar arası İstanbul Bale Yarışması birincsi Kadir Okurer de çok güzel bir sunum gerçekleştirdi.

Jüri üyeleri arasında ülkemizin tanınmış balerinlerinden olan Meriç Sümen ve Merih Çimenciler de yer aldılar.

*     *     *

Böyle başarılı bir organizasyonu gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne, İstanbul Valiliği’ne, İstanbul Büyükşehir Başkanlığı’na ve Başbakanlık Tanıtma Fonu yetkililerine ne kadar teşekkür edilse azdır.

*     *     *

Gala gecesinde Gürel Aykal, Yekta Kare, Gencay Gürün gibi sanat  dünyasının önemli simaları ile tekrar karşılaştım.

Çorum’un Fahri Hemşehrisi olan Gürel Aykal ile uzun bir süre sohbet ettik. Kendisine İstanbul’da Fahri Hemşehrilik Beratı verilmesi törenine ÇEKVA Başkanı olarak katılmıştım. Çorum basınında Fahri Hemşehrilik ilişkileri ile ilgili bir habere rastlamadığım için bu hususta kendisine soru sormaktan çekindim…

Bu noktada şehrimizin Fahri Hemşehrileri ile ilişkilerinin durumunu da merak ettiğimi belirtmeyi isterim.

Not: Festival kitabı ve broşürlerinden faydalanılarak bu yazı hazırlanmıştır.

İstanbul, 16 Temmuz 2102

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@