15.10.2010, 00:00 335

2.LEZZET İSTANBUL FESTİVALİ ve ÇORUM-HİTİT MUTFAĞI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bilindiği gibi İstanbul, 2010 yılında Essen (Almanya) ve Pec (Macaristan) yanında Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiştir. Bu nedenle bütün yıl boyunca İstanbul'da çok sayıda sosyal, kültür ve sanat ile ilgili programlar sürdürülmektedir.

Geçen hafta 9 Ekim 2010 Cumartesi günü İstanbul'da '' 2.Lezzet İstanbul 2010 Çeşit Yemek Festivali''  Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi'nde tertiplendi. Çok sayıda tanınmış gıda ve yemek firmaların katıldığı bu Festivale Gaziantep, Malatya, Elazığ, Batman gibi illerin yanında şehrimiz de katıldı.

Hitit ve Çorum yemeklerinin sergilendiği ve tadıma sunulduğu oldukça etkin olan, ilgi çeken ve çok sayıda katılımcı tarafından ziyaret edilen standımız (sergi yerimiz) ile ilgili olarak Çorum basınında pek bir habere rastlayamadım ve üzüldüm. Hâlbuki Sayın Valimiz Nurullah Çakır'ın da katıldığı bu festivalde yetkiler tarafından çekilen fotoğrafların Çorum basınına dağıtımının yapılacağı bana söylenmişti. Bu nedenle bu köşe yazımı basılmak üzere Çorum'da yayınlanan tüm gazetelere göndereceğim.

*     *     *

Bu Yemek Festival'inde Hitit ve Çorum Mutfağı ile ilgili hazırlıklar ve çalışmalar iki kurum tarafından üstlenilmişti. Bunlar, Çorum Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ve Sungurlu'da faaliyette bulunan Mavi Ocak Otel ve Lokantası idi. Yemekler, ekmekler ve tüm sunulanlar Mavi Ocak Sungurlu mutfağında '' Deneysel Bir Arkeoloji Çalışması Olarak Hitit Mutfağı'' kitabının yazarları Asuman Albayrak ve Ülkü M. Solak ile Mavi Ocak tesislerinin aşçıları tarafından hazırlanarak İstanbul'a getirilmişti.

Standımıza gelenleri, Çorum Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğretmenleri Asuman Albayrak ve Ülkü M. Solak ile öğrencileri ve Mavi Ocak Tesislerinin sahibi Mustafa Mavi güleryüzle ve ilgi ile karşıladılar. Aydınlattılar ve ikramda bulundular. Standımızda Hititlere ait çeşitli ekmekler ile yemekler yer alıyordu. Bunların yanında günümüz Çorum Mutfağı'na ait yemekler ve tatlılar yer alıyordu. Tabii ki standımızda Çorum Leblebisi'nin farklı şekilde üretilmiş örnekleri de bulunuyordu. Dıştan yaptığım gözlemlere göre Çorum Standı en çok ziyaret edilenlerden birisiydi.

Bu Festival ile ilgili bir röportajda yer aldığı gibi ''Çorum mutfak kültürü; çeşitli hamur işleri, çeşitli aşları, törensel olarak yapılan et yemekleri (İskilip dolması ve keşkek gibi), üstü beyaz olacak şekilde 3–4 saatte pişen ve Türkiye’de başka hiçbir yerde olmayan baklavasının yanı sıra, özellikle yöresel ürünleri ile Anadolu mutfağının temelini oluşturur. Halk kültürü kapsamında mutfak ve yemek kültürü açısından Çorum, keşfedilmeyi ve arşivlenmeyi bekleyen büyük bir hazinedir.'' değerlendirmesini hak etmektedir.

*     *     *

Resmi açılış ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın ziyaretinden sonra açılışa katılan Haydar Ali Öztaş ile birlikte Çorum ve Hitit Mutfağı'ndan tatmaya karar verdik. Sergilenen yemeklerin önemli bir kısmına dokunulmadığı için, ben bu yemeklerden İskilip dolması ile pilav, kuru mantı, baklava ile Hititlere ait ballı ekmek aldım. Uzun bir süre ayakta kaldığımız için Haydar Bey ile yemeğimizi acele etmeden yedik ve sohbet ettik. Bu arada Festival'in İstanbul'da yaşayan Çorumlulara yeteri kadar duyurulmadığını birbirimize üzüntü ile ifade ettik. Hakikaten bu arada kendisini ziyaret ettiğim tanınmış Çorumlu bir iş adamı bana , ''Duysaydım, Valimizin katıldığı böyle bir Festival'e ben de gelirdim'' dedi.

Yemekten sonra Çorumlu hemşehrimiz Fevzi Velidedeoğlu'na ait ''Kınacı İşkembe Salonu'' standını da ziyaret ettik. Bu İşkembe Salonu Küçükçekmece'de bulunuyor. Çorum standını ziyaret edenler arasında Kadıköy'de faaliyette bulunan '' Asu Börek'' firmasının sahibi Osman Dedebaş ile de görüşmek fırsatımız oldu.

Bir ara Sayın Valimiz ile bir kenara çekilerek kahve içtik ve tabii ki her zaman olduğu gibi Çorum ile ilgili hususları kendisine sorduk. Bizleri aydınlatan değerli idarecimize İstanbul'da yaşayan Çorumlular olarak her zaman destek vermeye hazır olduğumuzu ifade ettik. Bu arada 

Çorum'dan gelen görevlilerin barınma sorununun Fatih Kaymakamı hemşehrimiz Hasan Karakaş tarafından çözüldüğünü memnuniyetle öğrendik. Valimiz, İl Kültür Müdür Yardımcısı ve Çorum Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Müdürü yanında birçok genç idarecinin de bu başarılı organizasyona önemli katkıları olduğunu ifade etti.

*     *     *

Böyle bir Festivale katılmaya karar verenlere, başarılı olmasına katkı sağlayanlara şahsım ve Çorumlular adına teşekkür ediyorum.

Çorum’umuzun tanınması ve turizmde gidilmek istenen bir şehir olabilmesinin bu gibi tanıtımlarla mümkün olabileceğini göz önüne alarak elimize geçen her fırsatı değerlendirmeliyiz diye düşünüyorum. Ayrıca bu turizm hareketliliğinden faydalanacak olan kuruluşların ve iş adamlarının da bu gibi faaliyetlere destek olmasının ne kadar gerekli olduğunu belirmeyi istiyorum.

İstanbul,14 Ekim 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@