26.02.2012, 00:00 199

26 ŞUBAT HOCALI KATLİAMI VE SOYKIRIMI ANMA MİTİNGİNE KATILDIM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Azerbaycan'ın bir parçası olan Karabağ bölgesi Ermenistan tarafından işgal edilmiş bulunmaktadır.Bu konu hakkında Vikipedi'de verilen aşağıdaki bilgiyi ve haritaları sizinle paylaşmayı istiyorum

''1990’ların başlarında bölgede etnik çatışmalar başladı. Ermenistan’ın Karabağ’ı kendi sınırlarına katma isteğini açıklamasının ardından bu çatışma Ermenistan ve Azerbaycan arasında savaşa dönüştü. 1991 yılında Kafkasya'da yeni cumhuriyetlerin birbiri ardına bağımsızlıklarını ilan ettiği dönemde Rusya tarafından boşaltılan üslerden elde edilen ağır silahlar, savaşta dengenin Ermenistan'dan yana ağır basmasına neden oldu.

1991-1993 yıllarında, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından işgal edilmiş olup bu işgal günümüzde de sürmektedir. Dağlık Karabağ bölgesi tamamen Azerbaycan toprakları içinde kalmasına rağmen (Harita 1)


Ermeni ayrılıkçılar Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasındaki Azerbaycan'a ait bölgeyi de(Laçin ve Kubatlı) işgal ederek bir tampon bölge oluşturmayı başarmışlar ve Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasında bağlantı kurmuşlardır(Harita 2).


Ermenistan, Dağlık Karabağ bölgesini ve bu bölgenin çevresindeki yedi ilçeyi (rayon) işgal etti. Dağlık Karabağ ayrılıkçı yönetimi bu arada, 1991 yılında bağımsızlığını ilan etti. Ancak bu bağımsızlık ve kurulan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, Ermenistan Cumhuriyeti dahil hiçbir ülke tarafından tanınmamaktadır.

Bu savaşı sona erdiren ateşkes anlaşması 1994 yılında Bişkek kentinde imzalandı. Sorunu çözmek için Rusya ve Fransa'nın eşbaşkanlığında kurulan AGİT Komisyonu bugüne kadar soruna bir çözüm bulamadı. Üzücü olan Fransa ve onun Cumhurbaşkanı Sarkozy, sorunu çözecek yerde Ermenistan'ın yanında yer alarak bağımsız olması gereken bu görevi hak etmediğini ispatladı.

Ermeni güçleri, 1992 yılının 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecesinde, bölgedeki 366. Alayın da desteği ile önce giriş ve çıkışını kapadığı Hocalı kasabasında, Azeri resmî kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 kişiyi öldürmüş, toplam 487 kişiyi ağır yaralamıştır. 1275 kişi rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başlarının kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocukların da işkenceye maruz kaldığı tespit edilmiştir.

Bugün işgal edilen bu bölgeyi terk eden 1 milyon Azeri Türkü, Azerbaycan'ın değişik yörelerinde muhacir olarak zor şartlar içinde yaşamakta olup, Birleşmiş Milletler kararı ile Azerbaycan'a ait olduğu karara bağlanan topraklarına dönme ümidi ile yaşamaktadırlar.


*      *       *

Hocalı Katliamı’nın 26 Şubat’taki 20’nci yıldönümü nedeniyle Hocalı Katliamı’nı Anma Gönüllüleri Komitesi tarafından Taksim Meydanı’nda anma töreni düzenlendi.

Türkiye'nin dört bir yanından ve yurt dışından gelen vatandaşların katımlıyla Taksim meydanında 26 Şubat Hocalı katliamı ve soykırımı anıldı.

Katliamda hayatını kaybeden soydaşlarımız için saygı duruşunu takiben Türkiye Milli Marşı okunmasının ardından Azerbaycan Devlet sanatçısı Azerin tarafından Azerbaycan Milli marşı okundu.

Azeri sanatçının seslendirdiği Çırpınırdı Karadeniz türküsü tek bir ağızdan söylendi.

Bir Millet iki devlet Karabağ’a Adalet, Hepimiz Türküz hepimiz Hocalılıyız, Tek millet tek yürek,  Hocalı’ya adalet, Hocalı'ya özgürlük,Ermeni yalanına sessiz kalma,Karabağ Adalet şehitler ölmez vatan bölünmez, Karabağ bizimdir bizim kalacaktır,Azerbaycan Türkiye sloganları atıldı. 

Meydan çevresinde bulunan esnaf tarafından işyerlerine Türk ve Azerbaycan bayrakları asıldı. Beyoğlu'ndan Taksim meydanına ve ara sokaklardan tören alanına akın eden kalabalık meydanı doldurdu.Ellerinde iki ülkenin bayraklarını ve yukarıda belirttiğim sloganları içeren afişleri tutan yoğun katılımcıların sesini duyarak bu yazımı sizlere gönderebilmek için Taksim meydanından ayrıldım.

*      *       *

Lütfen sizler de Azerbaycan'a ve Karabağ sorununa sahip çıkın ve yetişen evlatlarınıza işgal altındaki bu toprakların hikayesini sahip çıkmaları için anlatınız.               İstanbul, 26 Şubat 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@