03.06.2016, 00:02 421

23 YAŞINDA FATİH VE DEHASI

İlhan ÇENESİZ

İlhan ÇENESİZ

29 Mayıs İstanbul’un fethedildiği gündü. Görkemli bir şekilde kutlandı.
Bu görkemden rahatsız olanlar oldu…
“Cumhuriyetten sonra 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim, gibi vatan kurtuluşunun simgesi olan günler aynı görkemde kutlanmadığı gibi terör vs. bahanesi ile sönük geçiriliyor. İdarecilerimizde Osmanlı hayranlığını abartan, cumhuriyetle vatanı kurtaran, hatta 4 Ekim 1923’de itilaf kuvvetlerinin geri çekilmesi, 6 Ekim 1923’de İstanbul’un kurtuluşu gibi olayları sağlayan cumhuriyet kadrolarının hizmetine aynı önemi vermeyen görüntü var.” diyerek rahatsızlıklarını dile getirenler var. İdarecilerimiz bu görüntüleri vermemelidir.
Toplumda böyle bir kanının oluşması iyi değildir. Osmanlının iyi değerleri de Atatürk ve kadronun iyi değerleri de önemlidir. Sevgi ve saygıya layıktır.
*
Fatih Sultan Mehmet’in özelliklerini, Fetihten sonra yapılanları merak ettim. Necdet Sakaoğlu’nun “Bu Mülkün Sultanları, 36 Osmanlı Padişahı” isimli eserinde; Fatih Sultan Mehmet’i araştırdım…
• II. Murat ile Hüma Hanım’ın oğludur.
• Doğumunu 1429 ile 1432 gibi değişik veren kaynaklar var. 1430 esas alınıyor.
• Ölümü 3 Mayıs 1481 Hünkar Çayırı/Gebze
• Birinci tahta çıkışı Ağustos 1444-Ağustos 1446
• İkinci tahta çıkışı ve ölüm 19 Şubat 1451-3 Mayıs 1481
• Yani yaklaşık 23 yaşında İstanbul’un Fatihi
• Müthiş bir hızlılık var. Rumeli Hisarı gibi dev eser; Çandarlı Halil Paşa görevlendirilerek, projeden sonra 4,5 ay gibi kısa bir zamanda (1452) ve boğazdan gelecek yardımın önünün kesilmesi hazırlığı yapılıyor.
• Karadan Haliç’e indirilen gemilerle, özel döktürülen ve surları yıkmakta kullanılan topları bilmeyen yok.
*
Beni asıl İstanbul alındıktan sonra uygulanan, toplumun kaynaştırılması, ekonominin hızlandırılması gibi toplum mühendisliği uygulaması hayrete düşürdü.
• Kente girildiği gün Ayasofya’yı gezdi. Burada ezan okutturup ikindi namazı kıldı. Mabedin camiye çevrilmesini onun hiçbir tarafına zarar verilmemesini buyurdu.
• Son Bizans İmparatoru XI. Konstantin Paleologos’un cesedini bularak dini törenle gömdürdü.
• Kentin her semtinde tellallar bağırttırarak saklananların ortaya çıkıp evlerine dönmeleri, herkesin din, can, mal ve ırz güvencesi olduğu duyuruldu.
• Fatih’in izniyle yapılan seçim sonunda, II. Gennadios Scholarius patrik oldu. Onuruna verilen ziyafetle, yeni patriğe Osmanlı vezirine eşit protokol uygulandı.
• Kentten kaçan İtalyanların eşyaları sayıldıktan sonra evleri mühürlendi.
• Tamir edilen veya yeni yaptırılan inşaatlarda altı akçe gündelikle çalışan tutsaklara “kurtuluş akçesi” biriktirerek özgürlük elde etme olanağı tanınması ilginç uygulama olmuştur.
• Doğuda İslamiyet’in batıda Hristiyanlığın otoritesi olarak kendisini gören Fatih; İstanbul’u da Akdeniz dünyasının biricik merkezi sayıyordu. Ortodoks Patrikliğinin yanı sıra Ermeni Patrikliğinin ve Yahudi Hahambaşılığının kurulmasına izin verilmesi İstanbul’un “cihan payitahtı ve semavi dinlerin merkezi” yapma düşüncesinin somut adımlarıdır.
• 1456’da G.Amirutzes’e dünya haritası yaptırılmış, soylu ailelerden aydın gençleri sarayına alarak onlara önemli görevler vermiştir. Onlar arasından seçkin paşalar yetişmiştir.
• Ünlü tarihçi Michael Kritobulos; Fatih Sultan Mehmet’i Yunan kültürünün koruyucusu ve dostu olarak tanıtıyor.
• Sinan Paşanın padişahın gazabına uğrayıp tutuklanması üzerine, bilginlerinin söz birliği ederek, kendi eserlerini yakıp memleketi terk edeceklerini bildirmeleri üzerine Sinan Paşayı serbest bırakmıştır.
*
Rivayet çok. Farklı olmak için İstanbul’u fethetmek veya vatan kurtarıp cumhuriyet kurmak yetmiyor. Onun önemli detaylarını birlikte yerleştirmek gerekiyor.
Mahmut Baler (Bal Mahmut)’in 1982’de yayınlanan kitabının 68-69-70. sahifelerini okursanız; Atatürk’ün de savaş kazanan, vatan kurtaran bir kahramandan başka özellikleri olan dahi olduğu kolayca anlaşılır.
*
Bize dünyanın gözde şehirlerinden İstanbul gibi bulunmaz değerli mülkü uluslararası diyebileceğimiz kültürü bırakan Fatih Sultan Mehmetlerden , vatan kurtarmakla kalmayıp, cumhuriyeti kuran, İslam alemi içinde, ayan beyan görülen olumlu kültürün temelini atan Atatürk’ten Allah razı olsun.
Terör belasından kurtulmamız için duamıza eklediğimiz kısmı yine yazalım;
“Sorun üretenleri; ürün üretene dönüştür Allah’ım.”
En güzel günler sizlerin olsun.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
kapalı
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:58
Güneş 06:23
Öğle 12:37
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 20:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@