27.02.2019, 00:09 136

22. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ (I)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Marmara Grubu Vakfı tarafından uluslararası alanda kabul gören bir prestij birlikteliği olarak tanımlanan Avrasya Ekonomi Zirveleri'nin yirmi ikincisi 6-7 Şubat 2019 günleri İstanbul'da başarıyla tamamlandı. 22. Avrasya Ekonomi Zirvesine, aralarında Cumhurbaşkanları'nın, Bakan'ların, Milletvekilleri'nin, İşinsanları'nın, Akademisyen'lerin ve Dini Önderlerin bulunduğu 43 ülke katıldı.

22. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde yurt dışından 362, ülkemizden 905 katılımcı yer aldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım'la beraber önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Başbakan önceki Yardımcısı Milletvekili Tuğrul Türkeş ve Milletvekili Şamil Ayrım da Zirve'ye katılanlar arasındaydı. Çok sayıda yabancı devlet adamının katıldığı bu Zirve’de Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Bosna Hersek Federasyon Başkanı Marinko Cavara, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov dikkati çeken görevde bulunan devlet adamları idi. Tüm katılımcıların isimlerine ve sunumlarına Marmara Grubu web sitesinden ulaşabilmektedir.

Vakıf Başkanı Dr. Akkan Suver açılış konuşmasını yaparken

22. Avrasya Ekonomi Zirvesi Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in mesajlarıyla açıldı. Zirve dolayısıyla KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Dukanović ile Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdic özel birer mesaj yayınlayarak etkinliğin önemini vurguladılar.

22 Yıllık Barış ve Diyalog Projesi başlığı altında sürdürülen 22. Avrasya Ekonomi Zirvesi’n de gerçekleştirilen ve başlıkları aşağıda verilen oturumlarda yurt dışından ve içinden çok sayıda tanınmış sunum yapmıştır.

1)“Teknolojinin Gelişimi ve İnsanlığı Bekleyen Gelecek”

-Küreselleşmenin Yeni Boyutları, enerji ve alternatif enerji, geleceğin tehlikesi küresel ısınma-

2)“Su ve Göç – Su ve Din”

-Göç, din ve toleranslık-

3)“Küreselleşmenin Yeni Boyutları, Popülizm, Sağlıkta İşbirliği ”

-Ekonomik, teknolojik ve askeri güç olma savaşları-

4)“Bilge Adamlar Oturumu” (aktüel ve önceki 10 cumhurbaşkanları)

POPÜLİZM

-Liberal Demokrasinin zayıflaması ile dünyada yeni kavramların canlanması.-

-Popülizm milliyetçilik, ırkçılık yeni çatışmaların başlangıcı mı?-

Marmara Grubu Vakfı tarafından 22 yıldır dar ve kısıtlı imkânlarla gerçekleştirilen Avrasya Ekonomi Zirveleri bugün dünyada tertiplenen uluslararası sürdürülebilir birlikteliklerde Davos ve Crans Montana'dan sonra kabul gören bir etkinlik olarak tanımlanmaktadır. Profesyonel olmayan ama inanmış insanların elinde şekillenen Avrasya Ekonomi Zirveleri uluslararası düşünce kuruluşları tarafından gerçek anlamda bir sivil düşünce hareketi olarak değerlendirilmektedir.

Geniş anlamıyla Zirve’ye iştirak eden her bir katılımcının kendi alanında yüksek bir değer olduğuna dikkat çekerken bunları bir araya getirmenin, bunlarla konuşmanın, bunların düşüncelerini dinlemenin önemli bir fırsat sağladığını belirtmek isterim. İki günlük toplantılar sırasında bunlarla beraber olma çağdaş bir ufuk turu olarak değerlendirilmelidir. Zira gelenlerin hepsi de ayrı bir düşüncenin sembolüdür. Dolayısıyla Avrasya Ekonomi Zirveleri entelektüel bir platformdur. Çağdaş bir düşünce zeminidir.

Yirmi iki yıl önce başlayan Avrasya Zirveleri dünden bugüne bir köprü oluşturmuş bulunmaktadır. Ben de bu Zirvelere başlangıcından beri katılıyorum, organizasyonda görev alıyorum ve başarılı olması için gayret gösteriyorum.

Bu Zirve ile ilgili yazılarıma devam edeceğim.

İstanbul, 26 Şubat 2019

Açılış seremonisinden bir görünüm

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@