26.04.2018, 00:08 206

21. AVRASYA EKONOMİK ZİRVESİ-2

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bu zirvede aşağıdaki oturumlar gerçekleştirildi:

- Çağımızın İkilemi “Teknoloji – Politika – Enerji, Ekonomi” (Siyaset adamları katıldı.)

- Akıllı Şehirler (Belediye başkanları katıldı.)

- Gelecek Geliyor (İnteraktif yapılan bu oturuma din adamları katıldı. Şeref konuğu Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun konuşması ile bu oturum açıldı.)

- Dijital Dönüşümün Eşitlik Kültürüne Etkileri “Ezber Bozan Kadınlar” (Bu oturuma gazeteci, siyasetçi ve iş kadınları katıldı.)

- “Çağımızın İkilemi – Teknoloji/Politika” (Cumhurbaşkanları oturumu)

Başbakan Yıldırım, Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen “21. Avrasya Ekonomi Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, enflasyonla mücadelenin büyük önem taşıdığını vurgulayarak, bu konuda hiçbir zaman rehavete kapılmadıklarını dile getirdi.

Turizmin Türkiye'de geliştiğine işaret eden Yıldırım, “Bu sene yüzde 50'nin üzerinde bir rezervasyon artışı var. Turist sayısının 38 milyon civarına gelmesi bekleniyor ve bu 2015 öncesinin seviyesi. Bir ara darbe girişiminde azaldı, düştü sonra tekrar toparladı. Bu da şunu gösteriyor, Türkiye'ye insanlar daha çok gelmek istiyorsa demek ki bir güvenlik problemi yok. Aslında güvenlik problemi olmayan ülke yok. İşi tersinden alırsak hiçbir ülke güvenli değil. Yani İstanbul ne kadar güvenliyse Londra da o kadar güvenli. Berlin ne kadar güvenliyse Ankara da o kadar güvenli. Çünkü terör artık küresel bir baş belası oldu.”

Marmara Grubu Vakfı'nı tebrik eden Yıldırım, “Milletçe daha güçlü, daha müreffeh, hem ülkemiz hem de bölgemiz için çalışmaya devam edeceğiz. Bölgemizin huzuru, istikrarı için gayret göstermeye devam edeceğiz. Türkiye'nin de içinde bulunduğu Avrasya bölgesi aslında insanlık tarihi kadar eskidir. Aslında tarihiyle, kültürüyle dünyanın kalbidir. İnsanlık burada doğmuş, savaşlar burada olmuş, her şey burada. Burayı saymazsak dünya tarihinin geriye kalan bir şeyi yok. Dışarıdakilerin en fazla 200 yıllık bir geçmişi var. Dünyanın merkezi burası.” diyerek sözlerini tamamladı.

Cumhurbaşkanları oturumunda son sözü Abdullah Gül’e vermeden önce, oturum Başkanı Dr. Akkan Suver Türkiye'nin Nobel Ödüllü Profesörü Aziz Sancar'ın Marmara Grubu Vakfı Avrasya Ekonomi Zirvesi katılımcılarına gönderdiği mesajı okudu. Bu mesaj uzun olduğu için gelecek yazımda sizlerin bilgisine sunacağım.

Son konuşmayı yapan Türkiye Cumhuriyeti önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şunları söyledi: “21. Avrasya Ekonomi Zirvesi vesilesiyle İstanbul’da olan değerli Cumhurbaşkanı dostlarıma ve arkadaşlarıma hoş geldiniz diyerek başlamak istiyorum. Bazılarınızla birlikte de çalıştık. Gerek ülkelerimiz arasında ikili olarak gerekse de birçok toplantılarda karşılıklı dayanışmalar gösterdik. Ayrıca Marmara Vakfını da tebrik ediyorum. 21. kez bu oturumları tertip etmeniz gerçekten büyük başarı. Tebriklerimi sunuyorum.”

“Bütün değerli cumhurbaşkanlar çok güzel söylediler, mevzu da bugünlerde çok konuşulan bir mevzu. Buna tabi uzmanlar çok ayrı boyutlardan bakacaktır ama biz devlet siyaset adamlarının bakışı şüphesiz ki daha genel olacaktır. Ben de daha öz bir şekilde konuşmak istiyorum. Her şeyin çok hızlı geliştiği bir çağda yaşıyoruz. O kadar süratli ki, bu kadar sürat içerisinde çelişki yaşamak, tezatları yaşamak, şokları yaşamak kaçınılmaz. Hayallerimiz, rüyalar birden bire gerçekleşiyor. Belki bugün hiç düşünemediğimiz şeyler de bugün gerçekleşecek. Bütün bunlar kısa bir süre içerisinde olunca tabi artılarıyla birlikte bir sürü negatifleri de ortaya çıkıyor. Dijital teknoloji dediğimiz çağ içerisindeyiz, sınır tanımaz bir gelişme içindeyiz.”

Bu oturumlara ait geniş bilgiye ve burada kısa olarak verdiğim konuşmalara, Marmara Grubu Vakfı web sitesinden ve internette yer alan gazete haberlerinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul, 23 Nisan 2018

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@