10.10.2016, 00:24 527

2016 RİO PARALİMPİK OLİMPİYATLARI ve ÇORUM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

5-21 ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen 2016 Yaz Olimpiyatları (XXXI. Olimpiyat Oyunları) takiben 2016 Rio Paralimpik Olimpiyatları Maracana Stadyumu'nda 7 Eylül 2016 tarihinde  başladı ve 18 Eylül 2016 tarihinde sona erdi.

2016 Rio Yaz Olimpiyatları hakkında köşemde çok sayıda yazı yazmama rağmen 2016 Paralimpik Olimpiyatları hakkında doküman biriktirerek  hazırlık yapmama rağmen Bodrum’da yazmakta olduğum kitabımla yoğun ilgilenmem yanında evi kapatmaktan vakit bulamadım. 21 Eylül’de geldiğim İstanbul’da yoğun olarak kitabımın mizanpajını yaptırarak bir örnek baskı almaya uğraşmam bu yazımın gecikmesine neden oldu. 3 Ekim’den beri 15 gün tatil yapmak üzere Antalya’dayım. Bu ve birikmiş diğer konularla ilgili yazılarımı yazmaya vaktim olacak. Bu arada kitabımın baskıya girmeden son okumasını da gerçekleştireceğim.
Bu pazartesi günü Başbakanımız Binali Yıldırım, bu olimpiyatlarda madalya alan sporcuları kabul ederek kutlaması üzerine geciktiğini düşündüğüm  yazımın halen güncel olabileceğine inanıyorum.
Çok kişinin Paralimpik Oyunları hakkında benim gibi fazla bilgi sahibi olmadığını düşünerek aşağıdaki ansiklopedik bilgiyi sizlerle paylaşmayı istiyorum
“Paralimpik Oyunlar, çeşitli engelli gruplarından sporcuların katıldığı çok sporlu etkinliktir. Orijinalindeki "paralympic" kelimesi; İngilizce, engelli anlamına gelen "paralyzed" ve "olympic" kelimelerinin birleşmesinden meydana gelir.Yaz ve Kış Paralimpik Oyunları o dönemki Olimpiyatların hemen ardından yapılır.Tüm Paralimpik Oyunları Uluslararası Paralimpik Komitesi tarafından yönetilir.
Paralimpik Oyunlar 1948'deki az sayıda II.Dünya Savaşı İngiliz eski askerlerinin toplanmasından 2008'de uluslararası ikinci büyük spor yarışması haline gelmiştir. Paralimpik atletlerle Olimpiyatlarda yarışan atletler aynı şartlarda mücadele etmelerine rağmen Paralimpik Oyunlarla Olimpiyat Oyunları arasına büyük bir bütçe farkı vardır. 1988 Seul Yaz Oyunları ve 1992 Albertville Kış Oyunlarından bu yana Paralimpik Oyunlar Olimpiyat Oyunları ile aynı tesislerde yapılmaktadır.”
2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda 160 ülkeden, 4 bin 148 sporcu, madalya mücadelesi verdi. Oyunlarda Türkiye'yi üç farklı federasyondan 79 sporcu temsil  etti. Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’ndan 49, Görme Engelliler Spor Federasyonu’ndan 29, Özel Sporcular Federasyonu’ndan bir sporcu Paralimpik Olimpiyatlar’a katıldı. Bu federasyonların hangi dallarda mücadele ettiği aşağıda verilmiştir.
Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ;atıcılık, masa tenisi, okçuluk, halter, yüzme, tekerlikli sandalye tenisi,
Görme Engelliler Spor Federasyonu;B1futbol, kadınlar golbol, erkekler golbol, judo, atletizm ,
Özel Sporcular Federasyonu; atletizm branşlarında  mücadele edecek sporcular gönderdiler..
2016 Paralimpik Olimpiyat Oyunlarında madalya mücadelesi aşağıdaki şekilde sona erdi.
Çin, 107 altın, 81 gümüş ve 51 bronz madalya ile sıralamanın zirvesinde yer aldı. Çin'i, 64 altın, 39 gümüş ve 44 bronz madalya elde eden Büyük Britanya takip ederken, Ukrayna 41 altın, 37 gümüş ve 39 bronz ile oyunlarda en fazla madalya kazanan üçüncü ülke oldu.
Türkiye, 3 altın, 1 gümüş ve 5 bronz madalya ile paralimpik oyunlarını 34. sırada tamamladı.
 
Kadın golbol takımı, tek erkekler masa tenisi (Class 4) kategorisinde Abdullah Öztürk ve kadınlar 41 kilo halterde Nazmiye Muratlı, Türkiye'ye 3 altın madalya kazandırdı. Milli sporcu Kübra Korkut, kadınlar masa tenisi (Class 7) kategorisinde gümüş madalyayı boynuna taktı.
Ay-yıldızlılar, erkekler masa tenisi takımı (Class 4-5), judoda kadınlar 48 kiloda Ecem Taşın ile 70 kiloda Mesme Taşbağ, atıcılıkta kadınlar 10 metre havalı tabanca (SH1) kategorisinde Ayşegül Pehlivanlar ve atletizm branşında erkekler 1500 metrede (T11) Semih Deniz ile bronz madalya kazandı.
Bu kabulde, sporcuların bundan sonraki hedeflerinin ilk 20’ye girmek olması gerektiğini belirten Başbakanımız, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a talimat vererek, paralimpik sporcular için altyapı imkanlarının daha da geliştirilmesini istedi.
Bu yazıyı yazarken basında Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın bir açıklaması ile ilgili bir habere rastladım. Bakan, sporun  engelli vatandaşların hayata tutunması ve sosyalleşmesi adına büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Bakanlık olarak sporun engelli insanların hayatlarında bir ışık olması için büyük bir özveriyle çalıştıklarını kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, "Engelli vatandaşlarımızın spor yapabilmeleri, sporla hayata tutunabilmeleri için bu alanda yaptığımız çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor' dedi
Lisanslı engelli sporcu sayısındaki artışın kendileri adına büyük önem taşıdığını ifade eden Bakan Çağatay  Kılıç, şöyle devam etti:
"2002 yılında 2 bin 763 olan engelli sporcu sayısı 2015 yılında 12 kat artarak 33 bin 514 oldu. Gençlik ve Spor Bakanı olarak engelli vatandaşlarımızın desteklenmeleri halinde neler başarabildiklerini yakinen biliyor, çok farklı alanlarda önemli başarılara şahit oluyorum.''
Bakan Çağatay Kılıç, bakanlık olarak öncelikli hedeflerinin engellilerin kullanabileceği tesis sayısını artırmak olduğunu söyledi.
Yeni yapılan tüm spor tesislerinin engelli vatandaşların kullanabileceği şekilde dizayn edildiğini vurgulayan Balan Çağatay Kılıç, "Birçok farklı branşa ait tesislerimize; engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği asansörler, yollar, soyunma odaları inşa edildi. Bununla birlikte eskiden yapılmış olan tesisler de restore edilerek, engelli sporcular için uygun hale getiriliyor" ifadelerine yer verdi.
Bakanın bu beyanını dikkate alarak tesislerin durumunu öğrenemediğim için yalnız engelli sporcu sayısını dikkate alarak Çorum’un durumunu incelediğimizde ;
Çorum Görme Engelli:  2 sporcu
Özel Sporcular: 20 sporcu
İşitme Engelliler: 0 sporcu
İlimiz merkezinde toplam 22 engelli sporcu bulunmaktadır. Çorum’un merkez nüfusu Türkiye nüfusunun 1/320’si olduğuna göre Çorum’da spor yapan engelli sayısı en az 105 olmalıdır.
Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 12.5’u engelli olduğuna göre özürlülerin sayısı yaklaşık 10 milyondur. Ülkemizde genç nüfus toplam nüfusun yüzde 30’u olduğuna göre spor yapabilecek engelli gençlerin sayısı da 3 milyon civarındadır. Türkiye’de spor yapan engelli sayısı  33 bin 514 olduğuna göre engelli gençlerin spor yapanları toplam nüfuslarının yaklaşık 100’de 1’idir. 
Bugün için engelli sporcu sayısı ile engelli birey sayısı arasındaki uçurum ve engelli bireylerin sosyalleşmelerinde sporun rolü göz önüne alındığında mevcut durum çok düşündürücüdür. Boş zaman aktiviteleri, engeli olan kişiler için büyük önem arz etmektedir.
Günümüzde özrü olan kişilerin toplumdaki yerlerini, özrü olmayan kişiler ile birlikte aynı sırada alabilmeleri için sporun etkin bir araç olarak kullanılması gerekmektedir. Oysa ülkemizde engelli bireylerin spor yapabilecekleri alanlar, spor organizasyonları ve bu organizasyonlara katılımda maddi destek yeterli değildir.
Engellilerin, toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olduğu unutulmamalı ve onlara sahip çıkılmalıdır. Bu konuda Valimizin, Belediye Başkanımızın, milletvekillerimizin, tüm yetkililerin ve halkımızın gereken ilgiyi göstermesi ve desteği sağlaması önemlidir.
Antalya, 7 Ekim 2016
Kaynaklar:
-https://tr.wikipedia.org/wiki/Paralimpik_Oyunları
-www.milliyet.com.tr/genclik-ve-spor-bakanligi-engelli-genclerin-ankara-yerelhaber-1
-www.gsb.gov.tr/HaberDetaylari
-Kamu hizmeti olarak engellilere yönelik spor
sbedergi.sdu.edu.tr/assets/uploads/sites/343/files/serkan-cinarli-27022013.pdf
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@