05.07.2010, 00:00 188

1980 ÖNCESİNDE ANARŞİ VARDI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Dünkü Vatan gazetesinde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ile yapılan bir röportajı ilgiyle okudum.

Burada, “1980 öncesinde anarşi vardı, 5 bin gencimizi kaybettik. Sağ-sol kutuplaşmasından kendi evlatlarımız birbirini öldürdü. Bundan sağcılar mı kazandı, solcular mı? Kaybeden Türkiye oldu.” şeklinde yaptığı açıklama, beni o yıllara götürdü.

O yılları ben Ege Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve idareci olarak yaşadım. Müdürlük yaptığım Buca Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu, bir sağ grup, bir sol grup öğrencilerinin kontrolüne giriyor ve polis bu duruma mani olamıyordu.

Aynı yıllarda Ankara Maltepe’de bulunan Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’nde de ders veriyordum. Derslerin boykot edildiğini ve zorla yaptırılmadığını da hatırlıyorum. Bu gruplardan birinin Kızılay’dan, diğerinin Beşevler’den yürüyüşe geçerek Maltepe’de okulun yakınında bulunan Koç Öğrenci Yurdu’nun önünde, aralarına giren ve önlem alan polise rağmen saatlerce birbirlerinin aleyhine slogan attıklarını halen hatırlıyorum.

Bütün bunlar olurken Ankara’da sık sık hükümet değişiyor, Türkiye Büyük Millet Meclisi ise Cumhurbaşkanı seçemiyordu.

Yani, ülke iyi idare edilemiyordu.

Diğer taraftan, 3 Temmuz 1980’de şehrimizde olduğu gibi bir çok yerde kardeş kardeşe hücum edip birbirini öldürüyordu. Türkiye’de kan ve gözyaşı vardı.

Hakikaten kaybeden Türkiye oldu.

Demokrasinin en iyi idare şekli olduğu ve demokrasinin ancak sorumluluğuna müdrik idareler tarafından yaşatılabileceği de gözden ırak tutulmamalıdır.

Evet, Sayın Kapusuz’un yaptığı bir açıklamadan hareketle o dönem hakkında bildiklerimin bir kısmını, bilhassa genç okuyucularımla paylaşmak istedim.

Antalya, 4 Temmuz 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@