03.02.2014, 00:06 661

18.EMİTT DOĞU AKDENİZ FUARI ZİYARETİM !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

İstanbul’da 30 Ocak -2 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen 18. EMITT 2014 Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarına, her yıl olduğu gibi şehrimizin tanıtılması gayretlerinin yanında yer alabilmek için eşimle birlikte açılış günü katıldık.
72 ülkenin katıldığı ve standlarının bulunduğu bu fuar her geçen gün ülkemizdeki turizm hareketlerinin canlanmasına önemli bir katkı sağlamaktadır.
Sayın Valimiz Sabri Başköy ve Belediye Başkan Yardımcımız Zeki Gül’ün ev sahipliğini yaptığı standımızda Hitit medeniyetini ve Çorum’u tanıtan eserler ve panolar yanında Çorum leblebisi, otelleri ve Hitit sembolleri olan hediyelik eşyalar sergileniyordu. Valimiz ve Belediye Başkan Yardımcımız şehrimizin tanıtımı için büyük bir misafirperverlikle ziyaretçileri ağırlıyorlardı. Bizlere de yakın ilgi gösterdiler.
Orada bulunduğumuz esnada en ilgi çeken husus, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ‘ın standımızı ziyaretinde taze kavrulan leblebilerin Topbaş tarafından küçük poşetlere doldurularak katılanlara ikram edilmesi idi. Bu sırada Çorum standı önünde büyük bir kalabalık oluştu. Karakuş firması tarafından ayrıca leblebi satışı da yapıldı.
ÇEKVA, Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı, burada kendilerine verilen bir köşede,Vakıf Başkanı Avni Çelik adına Vakıf müdürü Erdal Karslı ve yardımcısı Fatma Çelik tarafından temsil edildi. Erdal beyin koordinatörlüğünde, “Hattuşa Seni Bekliyor” adı altında hazırlanan ve Çorum Ticaret ve Sanayi Odası ve Çorum Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün desteklediği proje Çorumlu öğrenciler tarafından tanıtılmakta idi. Projeyi etkin kılmak için ÇEKVA bursiyeri Çorumlu gençler, Hitit kıyafetleri ile tanıtım yaptılar.Bu esnada,ziyaretçilere hazırladıkları, dışında Çorum ve Hititlere ait tarihi mekanların fotoğraflarının basılı olduğu küçük kutular hediye ettiler.Bu kutularda bir miktar Çorum leblebisi dışında,ÇEKVA’nın verdiği 1000 ‘e yakın burs sayısını artırmak için cep telefonlarından 3419’a atılacak ve 5 tl karşılığındaki SMS mesajları ile Vakfa katkı sağlama yönünde bir kampanya başlatıldığı ve bu şekilde gençlerimizin eğitimlerine katkıda bulunulabileceği hatırlatılmaktaydı.
Mavi Ocak, Anitta Otel ve Büyük Çorum Oteli gibi Çorum turizmine katkıda olan kuruluşlar da otellerini tanıtıyorlardı.Biz orada bulunduğumuz esnada Çorum standını Türkiye’nin en genç Valisi olan hemşehrimiz Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir ve Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ziyaret ettiler. Şimdiki Rize, eski Çorum Valimiz Nurullah Çakır da biz gelmeden kısa bir müddet önce standımıza ziyarette bulunmuşlar. Standımızı ziyarete gelen çok sayıda Çorumlu vardı. ÇESİAD Başkanı Ahmet Lapacı, Sungurlu Arifegazili Derneği Başkanı ve Osmancıklılar Derneği Başkanı Serdar Gürsoy vardı. Yakında kapatılacak olan Hacıhamza Belediye Başkanı Hayati Bahçevan ile de uzun uzun sohbet ettik.
Büyük bir grup halinde, Çekva mensuplarından Sabit Velidedeoğlu,eşi Nedret hanım,işadamı Haydar Ali Öztaş ve eşi Sezin hanım, Sururi Onan ve ben eşimle birlikte, biz de Rize ve Erzincan standlarını ziyaret ettik. Eski Valimiz Nurullah Çakır her zamanki misafirperverliği ile bizleri ağırladı. Nedret Velidedeoğlu, Rize Valimizi ziyaretimiz sırasında Rize’ye bir gezi planladıklarını anlattı. Valimiz Nurullah Çakır da kendisi ve eşinin bundan büyük memnuniyet duyacağını söyledi.
Türkiye'nin en genç valisi unvanına sahip Erzincan Valisi ise Çorum’un Oğuzlar beldesinden olduğunu , vali olmadan önce İçişleri Bakanlığında genel sekreterliği görevi yaptığını belirtti . Bu arada beraberinde olan Kemaliye (eski adı Eğin) kaymakamı da Kemaliye’nin güzellikleri ve tarihinden bahsetti. Ben eniştem Cevat Yalçınduran’ın ve Nedret Velidedeoğlu da ailesinin köklerinin Eğinli olduklarını anlattık.Erzincan Valisi ve Kemaliye kaymakamı ÇEKVA’yı illerine ziyarete davet ettiler.
Standdan ayrılmak üzere iken eski Çorum Milletvekili Yasin Hatipoğlu ziyaretimize geldi ve kendisi Çorum tarafından davet edilmemekten dolayı eski öğrencisi olan Zeki Gül’e serzenişte bulundu. Kendisinin daha önce görev yaptığı Bitlis gibi illerden davet aldığını belirtti. Bu arada ben her zamanki yazılarımda belirttiğim gibi ,Belediyede bir Dış Çorumlular masası oluşturulmasının ne kadar gerekli olduğuna bir kere daha dikkat çektim.
Çorum standının hazırlanmasında eminim ki çok sayıda yetkilinin katkısı vardır.İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru ve Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Ercan ile arkadaşları güleryüzle misafirleri ağırlayanların başında geliyorlardı.
Mavi Ocak tesislerinin sahibi Mustafa Mavi ile Çorum’un turizmdeki durumunu görüştüm.Kendisi günü birlik turistlerin gelerek,Hattuşa’yı (Boğazkale ve Alacahöyük’ü )ziyaret ettiklerini ,sonra gecelemeden ve Çorum merkeze uğramadan Kapadokya’ya,zaman zaman da Amasya’ya geçtiklerini belirtti.Bu konuyu ve Çorum’un turizmi hakkındaki düşüncelerimi bir defa daha gelecek yazımda sizlerle paylaşacağım.
İstanbul, 2 Şubat 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@