17.03.2014, 23:22 321

17. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ SONUÇ BİLDİRGESİ (2)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bundan önceki yazımda sizleri bu Zirve hakkında bilgilendirmiştim. Bu Zirvenin sonuç bildirgesini de aşağıda sizlerin değerlendirmesine sunuyorum.
* * *
Marmara Grubu Vakfı 37 ülkenin katılımıyla 4-6 Şubat 2014 günleri tertiplediği 17. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ni başarıyla nihayete erdirmiş bulunmaktadır.
17. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde; Bosna-Hersek Başbakanı ve Federasyon Başkanı ile Arnavutluk, Bulgaristan, Estonya, Moğolistan, Romanya ve Slovenya önceki dönem Cumhurbaşkanları ile hazır bulundular.
Romanya ve Arnavutluk Prensleri, Cumhurbaşkanı Eşleri, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Bulgaristan Meclis Başkanı Yardımcısı, Başbakan Yardımcıları, Bakanlar, Bürokratlar, Ruhani Liderler, İş dünyasının kadın ve erkek yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşları’nın yöneticileri ve 24 konuk Bakan da Zirve’ye iştirak etti.
Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova’nın görüntülü mesajlarıyla açılan 17. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne 426 üst düzey yabancı konuk da katıldı.
17. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde ekonomi, enerji, istemsiz göç, insan ticareti, sürdürülebilir kalkınma ve yerel yönetimlerde değişim, kültürlerarası diyaloğun barıştaki önemi ve bilgi iletişim teknolojileri “Küresel’den Yerel’e” başlığı altında irdelendi.
Yaşanan ve yaşanması bu yıl da devam edeceğine inanılan dalgalanan para politikalarının dünyanın ekonomik dengelerinde değişiklikler yapmasının beklenildiği gündeme getirildi.İpek Yolu’nun önemi ortaya konurken; küresel ekonominin, küresel politikanın ve küresel ilişkilerin Avrasya’nın uyanışına tanıklık edeceğinden ve deyim yerindeyse güneşin Doğu’dan yükseldiği gerçeğinin kabulünden söz edildi. Özellikle Türkiye ile Azerbaycan arasındaki yeni verimli ulaşım koridorlarının kurulması ve enerji teslim güzergahının çeşitlendirilmesinin bölge ülkelerinin ekonomilerine katkı sağlayacağı da vurgulandı.Gene enerji kaynaklarının ekolojik ve ekonomik açıdan güvenli ve etkin bir şekilde dağıtılmasının önemi de gündeme getirildi.
21. yüzyılda bilgiyi ülkeden ülkeye taşımanın ve sanal İpek Yolu aracılığıyla bir Uydu Sistemi oluşturulmasının ısrarla önemine değinildi.
Rusya, Türkiye, Kazakistan, Çin ve bundan bir yıl önce de Azerbaycan’ın yörüngeye oturttuğu uydunun ortak olarak kullanımıyla yaratılacak Uydu Sistemi’nin sinerjisinin öneminden bahsedildi.
Bölgemizde devam etmekte olan ateş çemberinden kurtulmak isteyenlerle, ülkelerinde bulamadıkları refah ve istikrarı batılı ülkelerde bulabilmek umuduyla istemsiz göçe başvuran mültecilerin, sığınmacıların gittikleri ülkelerin ekonomilerini olduğu kadar istikrarını da olumsuz etkilediği gerçeği üzerinde duruldu.
Özellikle insan tacirlerinin bu alanda uyguladıkları kara piyasanın varlığına ve bununla uluslararası alanda ortak mücadele edilmesine dikkat çekildi.
Dünya barışının çoklu diyaloğa verilen önemle gerçekleşebileceğini savunan 17. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin katılımcıları, küreselleşmede artık “benim köyüm, benim kentim, benim ülkem” söyleminden, “benim dünyam” söylemine geçmenin zorunluluğuna değindiler.
Özellikle dini temsilciler; diyaloğun yalnız din adamları tarafından değil, akademisyenler, siyasetçiler, sorumlu yöneticiler ve sivil toplum örgütlerince sahiplenilmesinin önemine dikkat çektiler.
“Sürdürülebilir Kalkınma ve Yerel Yönetimlerde Değişim” oturumunda katılımcılar, sürdürülebilir kalkınmanın önem arz ettiğini, kontrol edilemeyen kalkınmanın ise faydalarını da yok edebileceğini hatta temel ekosistemin yıkılmasına neden olabileceğini, kendi ülkelerinde bu konuda neler yaptıklarını anlattılar. Sürdürülebilir kalkınmada kadın istihdamı ve kadın-erkek eşitliğinin önemi dile getirildi. Sürdürülebilir kalkınma politikalarının en önemli ilkelerinden birinin de yerellik ilkesi olduğu gerçeğinden yola çıkılarak yerel yöneticilerin deneyimlerinden yararlanılmasının gereğinden söz edildi.
Türkiye’nin Maliye Bakanı ve Sağlık Bakanı’yla temsil edildiği Zirve’nin kapanışında, gelecek 18. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin 8 Nisan 2015 tarihinde yapılmasına da karar verildi.
İstanbul, 16 Mart 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@