16.04.2012, 00:00 165

15. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Benim de üyesi olduğum Marmara Grubu Vakfı 10-12 Nisan 2012 günleri bir büyük organizasyonu gerçekleştirdi. Bu Zirve’de, 38 ülkeden 4 Cumhurbaşkanı, (Makedonya, Arnavutluk, Karadağ ve Gagavuzya) çok sayıda Meclis Başkanı ve Yardımcısı, 1 Başbakan, 35 Bakan ve 10 eski Cumhurbaşkanı; İstanbul ve İzmir’de enerji, ekonomi, kültürlerarası diyalog ve kadınların geleceğini tartıştı.

Türkiye’den TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Avrupa Birliği Başkanı Egemen Bağış, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Enerji Bakan Yardımcısı Murat Mercan, TOBB Başkan Yardımcısı Tanıl Küçük, MÜSİAD Başkanı Ömer Cihat Vardan, TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Er, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve çok sayıda kamu ve özel teşebbüs yetkilisi katıldı. Bu toplantıların yapılmasını Haydar Aliyev ile sağlayan ve 14 toplantıya da katılan 9.Cumhurbaşkanı sağlık sorunları nedeniyle katılamadı.

Sivil toplum alanında ülkemizde 15 yıldır aralıksız gerçekleştirilen ve uzun soluklu etkinlik olan Avrasya Ekonomik Zirveleri Marmara Grubu Vakfı tarafından büyük bir gayret ve özveri ile yürütülmüştür. Vakfın Başkanı Dr. Akkan Suver ve Vakfın üyeleri bizler bu organizasyonun başarılı olması için yıllardan beri büyük gayret gösterdik. Bu başarının arkasında maddi destek sağlayan (sponsor) kuruluşlar ve işadamları olduğu unutulmamalıdır.

Bu Zirve’de ayrıca dünyanın önemli düşünce kuruluşları olan İslam Konferansı Örgütü, Bled Stratejik Forumu, Çin İnsan Hakları Vakfı, Balkan Politika Kulübü, Viyana Ekonomik Forumu, Karadeniz-Hazar Denizi İş Birliği Vakfı, Alman Dışişleri Derneği gibi önemli düşünce kuruluşları yer ve söz aldılar.

15. Avrasya Ekonomik Zirvesi’nde bir ilk yaşandı. İstanbul’da gerçekleşen önceki 14. Zirve’nin 15. Avrasya Ekonomik Zirvesi İstanbul’da başlayıp İzmir’de devam etti.

İzmir’de ev sahipliğini İzmir Ticaret Odası üstlendi. Odanın Başkanı Ekrem Demirtaş toplantının İzmir kısmının başarılı olması için arkadaşları ile birlikte büyük gayret gösterdi. Yaptığı konuşmada katılımcılardan Expo 2020 oylamasında İzmir’i desteklemelerini istedi. Ayrıca Çeşme’de Yaz Davos toplantıları tertiplemeyi planladıklarını açıkladı.

Ekonomi, ekoloji ve sürdürülebilir kalkınma oturumunda dünyanın geldiği boyut, büyümenin, refahın, fedakarlıkların ve fırsatların toplumlara adil olarak dağıtılması yanında bir çok konu ele alındı.

Enerji oturumunda ise; enerji arzı, enerji nakli, enerji tüketimi, güvenliği, sürdürülebilirliği ile nükleer enerji konularında yaşanan sorunlar, çözümler ve geleceğe dönük görüş ve tartışmalar yapıldı.

Kültürler arası diyalog toplantısında barış kültürü işlendi. Müslüman, Hıristiyan, Musevi ve Budist inançların üst düzey din adamları bir araya geldiler.

Yönetim, Kadın ve Gelecek toplantısında “Yarını Arayışlar” teması esas alınarak kadınların siyaset ve ekonomik hayatın dışında bırakılmaması, kadın ve erkeğin sosyal eşitliğinin sağlanması ve toplumsal cinsiyet eşitliği konuları ele alındı.

İzmir toplantısında, eski ve aktüel Cumhurbaşkanları açlık, yoksulluk ve işsizlik konusunda tartıştılar. Ayrıca İzmir Ticaret Odası katılımcıları İzmir’in ekonomik, kültürel ve sosyal yapısı ve performansı hakkında bilgilendirdi.

Daha önceki bir Zirve’nin kapanışında çekilen ve benim de yer aldığım bir fotoğraf aşağıda verilmiştir.

İstanbul, 15 Nisan 2012

(Babıali Magazin, Nisan 2012)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@