19.04.2011, 00:00 182

14. AVRASYA EKONOMİK ZİRVESİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Benim de üyeleri arasında yer aldığım, Marmara Grubu Vakfı tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen “Avrasya Ekonomik Zirvesi” 48 ülkenin katılımı ile gerçekleştirildi. 1’inci zirveye yalnız 7 ülkenin katıldığı dikkate alındığında bu organizasyonun başarı ile yoluna devam ettiği görülmektedir. Ben de başlangıcından bugüne kadar organizasyon komitesinde yer aldım.

Vakıf Başkanı Dr. Akkan Suver, zirveyi kalıcı bir küresel marka haline getirmeye çalıştıklarını ve zirvenin yapıldığı İstanbul’un dünyanın merkezi şehirlerinden biri olarak bu zirve ile Davos’u aşacağını basına açıklamıştır.

Dünyanın etki alanı en geniş coğrafyasından 3 cumhurbaşkanı, 9 eski cumhurbaşkanı, 2 başbakan, 20 bakanın katıldığı bu zirveye ülkemizden T.C. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz katıldılar ve konuşma yaptılar.

Zirve kapsamında;

- Açılış konuşmaları (15 sunum),

- Küresel Terör ve Güvenlik Oturumu (3 sunum),

- Enerji Oturumu (18 sunum),

- Kadın İş Dünyası Oturumu (8 sunum),

- Çağımızın Bilge Adamları Oturumu (12 sunum),

- Ekonomi ve Sanayi Oturumu (14 sunum),

- Dinler Arası Diyalog Oturumu (16 sunum)

gerçekleştirildi.

Ayrıca Ankara’da hizmet veren Mısır ve Tunus’un büyükelçileri ülkelerinde yaşananlar hakkında konuşma yaptılar.

Genel bir bilgi verebilmek için Vakfın Başkanı Dr. Akkan Suver’in açış konuşmasında önemli gördüğüm hususları özet olarak aşağıda bilginize sunuyorum;

• Gelişme, kalkınma, insan haklarına saygı, şeffaflık sağlanmadıkça bu olayların Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da sürmesi kaçınılmazdır.

• Enerji alanında Rusya’nın dünyadaki petrol ve gaz stokunun üçte birinden fazlasının üzerindeki kontrolü, Batı’ya gerçek alternatifler sağlama konusunda değişik düşüncelere sevk etmektedir.

• Türkiye, AB ile ilişkilerinde devam edegelen müzakereler sürecinde Türkiye bütün istenilen şartları yerine getirmesine ve reformları uygulamaya koymasına rağmen aday ülkelerle aynı muameleyi görmektedir.

10 yıldır ortalama yüzde yedibuçuk büyüyen Türkiye, siyasi ve ekonomik alanda ciddi bir çöküş yaşayan Avrupa Birliği’ne öyle sanıyorum ki, yakında davetle gireceğe benzemektedir.

• Bugün artık bir prestij birlikteliğine dönüşen Marmara Grubu Vakfı’nın Avrasya Ekonomi Zirveleri dünyada kabul gören bir birliktelik olarak değerlendirilmektedir.

• Türk milletinin; ticaret, sanayi ve yatırım gücüne destek verebilmek amacıyla global manada bir tanıtım seferberliğine ihtiyaç vardır. Türkiye’yi birebir tanımayanlar kafasında Ortadoğu veya Afrika ülkesi olarak canlandırıyor. Bu algıyı, 2023’e giderken kırmamız gerekiyor.

Bu zirvede tuttuğum notları, dünya ve ülkemizdeki güncel olaylarla ilişkilendirerek sizlere sunacağım.

İstanbul, 18 Nisan 2011
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@