01.02.2018, 00:35 236

115 HAMİLE ÇOCUK OLAYINI ŞİKAYET EDEN PERSONELİN BAŞINA GELENLERİN BANA HATIRLATTIKLARI!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Hürriyet'in haberine göre, 1 Ocak 2017 - 9 Mayıs 2017 tarihleri arasında, yaşları 18’in altında 39’u Suriyeli 115 çocuğun hamile olduğu saptandı. Listeye göre 38 çocuk 15 yaşından küçük. Olay bir personelin savcılığa ihbarıyla ortaya çıktı.

Ülkemiz gündemine giren ve halen üzerinde hassasiyetle durulan ve büyük yankı uyandıran bu haber hakkında basında ve sosyal medyada geniş bir şekilde yer aldığı için ben uzun bir değerlendirme yapmayacağım. Daha okul çağında ve hayatlarının baharında iken çocuk sahibi olmaları onların ruh ve beden sağlığını olumsuz etkileyecektir.

Burada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Betül Sayan Kaya’nın açıklamasını sizlerle paylaşacağım.

“Konunun Aile Bakanlığı olarak takipçisi olacağız. Avukatlarımız da savcılıkla birlikte yerinde konuyu takip ediyorlar. Olayda bahse konu çocuklarımız ile ilgili de bakanlık olarak bugün itibariyle sosyal inceleme başlattık. Tüm çocuklarımızı ekiplerimiz evlerinde ziyaret edecek, sosyal incelemelerini tamamlayacaklar. Türkiye’de hiçbir cinsel istismar vakasının üzerinin örtülmesine müsaade etmeyeceğiz, etmiyoruz, etmedik de. Bu konunun takipçisi olacağız.”

* * *

Benim yazımda üzerinde durmak istediğim konu bu olayı ortaya çıkaran İclal N.’nin şikayetçi olmasının ardından hakkında inceleme başlatılmasıdır.

2 kez görev yeri değiştirilen sosyal hizmet uzmanı İclal N. hastane dışına, Sefaköy’deki Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’ne hiçbir gerekçe gösterilmeden danışman olarak gönderilmiştir. Son olarak görev yeri yeniden değiştirilmiştir.

Ankara’da bakanlığımıza bağlı bir kuruluşu ziyarete gitmiştim. İçeri girdiğimde kuvvetli akan bir su sesi duydum. Suyun boşa akmasından rahatsız olan bir çevreci olarak hemen o tarafa yöneldim. Tuvaletlerin birinde musluk açık bırakılmıştı. Kapatmayı denedim ama kapanmıyordu. Etrafımda olanlara “Neden bunu tamir ettirmiyorsunuz?” diye bağırdığımda orada duran bir görevli, ”Efendim bir haftadır söylüyorum ama yapmıyorlar.” şeklinde cevap verdi. Yaptırmalarını söyleyerek yoluma devam ettim.

Akşam kaldığım teyzemin evine geldiğimde, teyzem kapının önünde nöbetçi polis kulübesinin yanında uzun bir süreden beri bekleyen kişinin mutlaka benimle görüşmek istediğini söyledi. Kendisi ile görüştüm. Bu kişi gündüz gittiğim kuruluşta hademe olarak çalışan ve bana musluğun bir haftadan beri yapılmadığını söyleyen şahısmış. Sen nasıl Bakan’a bir haftadan beri çalışmıyor diye söylersin demişler ve aynı gün kendisini kuruluşa bağlı merkezi olmayan uzak bir yere sürmüşler.

Bu durum beni çok etkiledi. Doğru söyleyen birisine bu yapılmamalıydı… Ama yapılmıştı. Olayı incelettirdim ve görev yerini değiştiren yetkilinin başka bir birime gönderilmesini ve müstahdemin tekrar aynı yerdeki görevine dönmesini sağladım.

* * *

Bu iki olayın da gösterdiği gibi bazı idareciler hakikatlerin ortaya çıkmasından rahatsız oluyorlar ve böylece “Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovarlar” atasözünün ne kadar doğru olduğunu ispatlıyorlar.

İstanbul, 30 Ocak 2018

Kaynaklar:

-http://hthayat.haberturk.com/yasam/guncel/haber/1058583-5-ayda-115-cocugun-hamile-kayitlari-ortbas-edildi

-https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2018/01/20/hamile-cocuk-skandalini-ortaya-cikaran-hastane-personeli-16-yasinda-iki-cocugu-vardi/

-“Takipcisi olacağız”, Hürriyet, 20 Ocak 2018

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@